Beslenme öğrenmeyi etkiler, beyin yeniliği sever

Beslenme öğrenmeyi etkiler, beyin yeniliği sever. Öğrenmek için iyi beslenmek gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Sultan Tarlacı, “Beslenme, öğrenmeyi iyileştirir” dedi.

Beslenme öğrenmeyi etkiler, beyin yeniliği sever

Üsküdar Üniversitesi Tercih ve Tanıtım Günlerinde akademisyenler aday ve aileleriyle buluşmaya devam ediyor. Bu kapsamda Üsküdar Üniversitesi Kitap Kafe’de, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı “Beyin ve Öğrenme” başlıklı sunumuyla aday öğrenciler ve aileleriyle bir araya geldi.

 “BESLENME, ÖĞRENMEYİ İYİLEŞTİRİR”

Öğrenme stratejinde unutkanlığı ve bir şeyleri unutmamak için sürekli tekrar yapılmasını gerektiğini belirten Prof. Dr. Sultan Tarlacı, beynin özelliklerini, beynin yapısını, öğrenmek için motivasyonun en önemli etken olduğunu ve öğrenmenin fizyolojiye bağlı olduğunu söyledi.

Öğrenmek için iyi beslenmek gerektiğini besin ürünlerine örnek vererek anlatan Tarlacı, “Beslenme, öğrenmeyi iyileştirir” dedi.

 “ŞİDDET ÖĞRENİLEBİLİR BİR ŞEYDİR VE BUNUN EN ÖNEMLİ KAYNAĞI MEDYA, GÖRSELLİK VE İNTERNETTİR”

Öğrenme sürecinde besin tüketimlerinin, duygu durumunun, uyku düzeninin, sporun önemini ve dijitalleşme yani sanal dünyanın da öğrenme sürecinde ki yerini örneklendirerek anlatan Tarlacı, “Şiddet öğrenilebilir bir şeydir ve bunun en önemli kaynağı medya, görsellik ve internettir” diye konuştu.

BEYİN YENİLİĞİ SEVİYOR

Beynin tekrar eden şeyleri değil de yeniliği sevdiğini söyleyen Prof. Dr. Sultan Tarlacı, aynı şeyler tekrar tekrar olduğu zaman beynin aynı heyecanı vermeyeceğini vurguladı ve yenilikçi bir beyin için öğrenmeyi güçlendirmek ve insanlara kritik akıllı, sorgulayıcı, düşündürücü bir eğitim vermek gerektiğini söyledi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: