Beklemeyin başvurun

Eğer çocuğunuz beş yaşına gelmiş olmasına rağmen istemsiz ve farkında olmadan hala yatağını ıslatıyorsa tedaviye ihtiyacı var demektir.

Beklemeyin başvurun

Eğer çocuğunuz beş yaşına gelmiş olmasına rağmen istemsiz ve farkında olmadan hala yatağını ıslatıyorsa tedaviye ihtiyacı var demektir.

beklemeyinbasvurunTürk Çocuk Ürolojisi Derneği tarafından yapılan araştırmada enürezis noktürna hastalığının görülme sıkılığını ölçümlemek üzere için 5-18 yaş aralığında çocukları olan 2.000 ebeveyn ile görüşüldü. Tüm SES grupları ile kent-yarı kent ve kır olmak üzere tüm yerleşim merkezlerinden katılım sağlayarak, 25-54 yaş aralığı ebeveynlerle, yedi coğrafi bölgede ve on iki ilde gerçekleştirildi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

HER 3 AİLEDEN 1'İ YAŞIYOR

Araştırma sonucunda ortalama her üç aileden birinin herhangi çocuğunun birinde 4 yaş üzeri gece yatağını ıslatma probleminin olduğu belirlendi. Ailelerin % 41’i alt ıslatma sorununun kendiliğinden düzelmesini bekliyor. Durumla mücadele etmek için de çocuğu gece uykudan uyandırmak ya da altını bezlemek gibi yollara başvuruyorlar. 25-34 yaş arası ebeveynlerde gece uykudan uyandırmak, 35-54 yaş arası grubunda ise bezlemek daha çok tercih edilen yöntem oluyor. Gece altına kaçırma problemi yaşayan çocukların neredeyse 4'te 1'i hemen her gün ve büyük çoğunluğu haftada 1 veya daha fazla gece yatağını ıslatıyor. Gece altına kaçırma problemi yaşayan çocukların %61’i doğduğundan beri bu problemi yaşarken; doğuştan yaşamayan çocuklarda ise aileler, başlangıç olarak ortalama 4-5 yaşından itibaren bu problemi yaşadıklarını belirtiyorlar.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

ÇOĞUNLUĞU ERKEK ÇOCUĞU

Araştırma sonuçlarına göre 45 yaş altı ve SES grubu daha düşük ailelerde gece yatağını ıslatma probleminin devam etme oranı daha yüksek olduğu gözlendi ve bu problemi yaşayan çocukların ortalama 3/5’i erkek çocukları olduğu saptandı. Gece yatağını ıslatma problemi yaşayan çocukların yaklaşık 4'te 1'i gündüz de altını ıslatıyorken DE SES grubundaki ailelerde gece yatağını ıslatma problemi yaşayan çocukların gündüz de altını ıslatma oranı daha yüksek. Bu sorunu yaşayan Anne-Babaların yaklaşık 2/3’ü çocuklarının altına kaçırma problemine çok önem verirken 45-54 yaş grubundaki anne babalar çocuklarının altına kaçırma problemine, daha düşük yaş gruplarındaki anne babalara göre daha çok daha fazla önem veriyorlar. Bulgulara göre, çocuklarının altına kaçırma problemi devam etmekte olan ailelerin yaklaşık yarısı tedavi için doktora başvurmuş ve doktora başvuran ailelerin 2/5’i ilaç tedavisi yöntemini kullanmış. An itibari ile daha önce yaşamış fakat artık böyle bir sorun yaşamayan çocuklar en fazla doktor başvuruları sonrası ilaç kullanmış veya psikiyatri tedavisi/terapi almış “Gece Uyandırmak” ve “Bezlemek” doktora başvurmayan ailelerin hâlâ en çok başvurduğu hastalıkla baş etme yolları iken hastalığın tekrar etmesi durumunda ailelerin %80’i doktora başvuracaklarını belirttiler. Doktora gitmeme sebebinin genel olarak kendiliğinden düzelmesini beklemek olduğu hastalık için uygulanan tedavi çoğunlukla 0-6 ay arası sürmektedir. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Çocuk için korku, bilinmeyene karşı verdiği duygusal tepkiyi ifade eder. Normal gelişim sürecinde çocukta korkular olması doğaldır. Savunma mekanizmal
  • Randevu Al