Deprem Travma Psikolojisi

Bebeğimi kimseye güvenip bırakamıyorum

Bebeğimi kimseye güvenip bırakamıyorum. Bebeğimin bu kadar üzerine düşerek onun ilerde kendine güveni olmayan bir birey olmasından korkuyorum.

Bebeğimi kimseye güvenip bırakamıyorum

SORU 2 yıldır işsizim evde oturuyorum. 2 yıl önce yağmur yağarken evimizin bacasına şimşek düşmüştü o günden beri yağmur yağarken çok korkuyorum ne yapmalıyım?

CEVAP Yaşadığınız durum bir basit (nesne, özgül, izole fobi) fobidir. Bir olaydan sonra ortaya çıkmış olması da normaldir. Basit fobiler özellikle davranışçı teknikler uygulanarak başarıyla tedavi edilmektedir. Bu tedavi için bir psikiyatrist veya psikologa başvurmanız uygun olur.

SORU 5 yıl oldu. Bütün gün iç çekiyorum derinden nefes alıyorum ama aldığım nefesim bana yetmiyor. Gitmediğim doktor kalmadı tomografiye çektiler akciğer filmi çektiler bir şey bulamadılar.

CEVAP Bizim tüm davranışlarımızın, nedenini bilsek de bilmesek de, bir nedeni ve anlamı vardır. Çoğu zaman bedenimiz bize bazı ipuçları vererek bizi önlem almamız konusunda uyarır. İç çekmenizin nedenini bulmak ve o nedeni otadan kaldırmak gereklidir. İç çekmenizin anlamını anlamak için bu mesajı iyi okumak gerekir. Mesajı okumak için beş yıl önce yaşadığınız olayları, aile ve sosyal yaşamınızı,kişilik yapınızı bilmek gereklidir. Organik bir neden bulunamadığına göre, bir psikiyatristle bu belirtinin nedenini ve anlamını araştırmanız gerekir.

SORU Bebeğim doğduktan sonra 11 yıllık iş hayatıma son verdim. Bir anda eve kapandım ve boğuluyorum. Bebeğimi kimseye güvenip bırakamıyorum. Bebeğimin bu kadar üzerine düşerek onun ilerde kendine güveni olmayan bir birey olmasından korkuyorum. Acaba sırtı terler mi acaba yemeğini yer mi. Uyurken nefesi tıkanır mı hep bu tür sorular yüzünden bebeğimi kimseye bırakamadım.

CEVAP Bazı kadınlar anne olduktan sonra işlerini bırakıp yalnız bebekleriyle ilgilenmektedir. Bu tümüyle kişinin tercihidir. İş yaşamı bazı sosyal ilişkilerin kurulmasını, insanın başarı duygusunu yaşamasını, evden dışarıya çıkmasını, kendine bakımını sürdürmesini sağlar. Ev kadını olunca ve bebekle birlikte tüm yaşamının merkezini bebeği oluşturabilir. Sizin yaşadığınız da böyle bir durumdur. Böyle bir yaşamda sanki siz oksunuz, yalnız bebeğiniz vardır. Bundan kurtulmak için kendinize, hobilerinize zaman ayırmanız gerekir. Bebekler ağlayarak, düşüp kalkarak, terleyerek, hastalanıp iyileşerek büyüyecektir. Öte yandan bebeğin/çocuğun tamamen kitap bilgilerine göre büyümesi de doğru değildir. Bu konuda büyüklerinizin deneyimleri de size yol gösterici olacaktır.

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

BEBEĞİMİ KİMSEYE GÜVENİP BIRAKAMIYORUM

HAYAT BANA BOŞ GELİYOR

YAŞIM 31 AMA 10 YAŞINDA ÇOCUK GİBİYİM

BABAM GİBİ OLACAĞIM DİYE ÇOK KORKUYORUM

4 YAŞINDA OĞLUM CÜMLE KURAMIYOR

EVDEN DIŞARI ÇIKMAK İSTEMİYORUM

EN KÜÇÜK ŞEYİ BİLE SORUN YAPIYORUM

2 YILLIK EVLİYİM, EŞİMDEN ŞÜPHE EDİYORUM

EVLİ BİR ERKEKLE BERABERİM AMA...

SÜREKLİ PANİK HALİNDEYİM

İNSANLARDAN KAÇIYORUM, SÜREKLİ YALNIZ KALMAK İSTİYORUM

KENDİMİ ÇOK KÖTÜ HİSSEDİYORUM

ERKEK ARKADAŞIMIN AİLESİ BENİ İSTEMİYOR

#

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yaşam yolculuğumuzda bazı anlar vardır ki iyimser olmak, umutlanmak çok zordur. Ancak bazen de iyimser olmaktan, umut etmekten başka çare kalmaz. Zali
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Şanlıurfa Öğretmen Gelişim ve Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen Eğitimci
  • Endişe verici bir olaydan sonra kendinizi kötü haberlerle ilgili makale üstüne makale okurken buldunuz mu? Doomscrolling, kötü haber okuma hastalığı.
  • Travmaların hem biyolojik hem de psikolojik olarak insana tamamen zarar veren bir durum olduğunu belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Firdevs Seyfe Şen, tra
  • Dikkat! Sürekli kötü haber okumak bağımlılığa yol açıyor…
  • Depremzede kadınların sahip oldukları sorumlulukların da etkisiyle felaketten çok daha fazla etkilendiğini belirten uzmanlar, kadınların bu dönemden e
  • Randevu Al