'Bazen mutsuzum bazen neşeli'

"Geçmişimde çok başarılı bir sporcuydum küçük yaştan beri çok yeri gezen çok sosyal bir insandım. Şimdi ne yazık ki atamam çıkmıyor çalışmam gerek"

'Bazen mutsuzum bazen neşeli'
Paylaş:

SORU 8 yaşındaki oğluma dikkat dağınıklığı teşhisi konuldu. Bir  ilacı yarım sabah yarım öğlen olacak şekilde kullanıyoruz ancak oğlum çok sinirli ve saldırgan genellikle mutsuz her istediği olsun istiyor. Bu sorunlarımız dikkat dağınıklığının bir sonucu mudur?

CEVAP Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda duygusal sorunlar, sözel veya fiziksel saldırganlık davranışları görülebilir. Bu davranım bozukluğunu çocuğunuzun kullandığı ilaçlar yatıştırır. İlaç kullandığı halde yatışmıyorsa, ilacın dozunun yeterli olup olmadığını değerlendirmek gerekir. İlacın dozu ağırlığa göre hesaplanır. Bu durumu çocuğunuzun psikiyatristiyle görüşürseniz, düzenleme yapacaktır. SORU 25 yaşında beden eğitimi mezunuyum. Geçmişimde çok başarılı bir sporcuydum küçük yaştan beri çok yeri gezen çok sosyal bir insandım. Şimdi ne yazık ki atamam çıkmıyor çalışmam gerek ama kendi mesleğimi yapmak istiyorum. Hadi onu geçelim her başladığım iş ilginç bir şeyle sonlanıyor. Anlayacağınız bunalıma girmemek elde değil. Bazen çok neşeli biri oluyorum bazen de hiç kimseyle konuşmak istemiyorum. CEVAP İçinde bulunduğunuz sosyal ve mesleksel sorun maalesef birçok genç için geçerli. Bunun çözümü kadroların açılması, planlama yapılarak uygun sayıda öğrenci alınıp mezun edilmesidir. Bizimle ilgili konu, içinde bulunduğunuz durumla ilgili olsa da, daha çok duygusal iniş çıkışlarınızdır. Bunlar günlük yaşamdaki olaylara bağlı ve geçici ise, normal olarak değerlendirilebilir. Bunun dışında, uzun sürüyor, sosyal ilişkilerinizi olumsuz etkiliyor, işlevselliğinizi bozuyorsa, bir psikiyatristle görüşmeniz yararlı olur. SORU Ağabeyim yaklaşık 4-5 ay önce Herpes ensefaliti geçirdi şu an yakın geçmişle ilgili sorunları var hatırlamıyor. Birde inanılmaz asabi oldu nasıl bir yol izleyeceğimizi şaşırdık bu arada işe başladı. Görevden geri çekildi fakat çalışıyor başka bir görevde. Biz ona nasıl davranmalıyız ? CEVAP Ensefalit beynin virütik enfeksiyonu olduğu için, beynin işlevlerini etkiler. Nörolojik belirtilerin yanı sıra, zihinsel/psikiyatrik belirtiler de görülür. Hatırlayamama, sinirlilik, davranış değişiklikleri de bu belirtilerdendir. Hatırlamama dışındaki belirtiler için uygun dozda antipsikotik verilebilir. Aile üyeleri olarak yapılacaklar arasında tedavisinin sürdürülmesini sağlamak, sakin ve sabırlı olmak, anlayışlı olmak sayılabilir.