Bayram tatiline çıkacaklar bu haber size

Bayram tatiline çıkacaklar bu haber sizin için. Uzun seyahatlerde kısa aralıklarla mola şart!

Bayram tatiline çıkacaklar bu haber size

Yaklaşan Kurban Bayramıyla beraber uzun yolculuğa çıkmaya hazırlanan araç sürücüleri, uzmanlara kulak verin. Saatlerce sabit şekilde seyahat etmenin bel ve boyun ağrılarına yol açtığını belirten uzmanlar, kısa aralıklarla mola verilmesini öneriyor. Birkaç basit egzersiz ile boyun, sırt ve bacak kaslarını esnetebilirsiniz.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aydın Ender Süzer Kurban bayramı tatili öncesinde şehirlerarası yolculuğa çıkacak sürücüleri uyarıyor. Uzun süre trafikte kalmanın bel ve boyun ağrılarına neden olabileceğini belirten Süzer, her türlü yolculuk sırasında kas ve eklemlerdeki hareketsizliğin tüm vücudu olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Yolculuk süresinin artmasının, ağrıların artmasına ve bel ile boyun sağlığını olumsuz etkilediğine dikkat çeken Dr. Aydın Ender Süzer, bu durumdan sakınmak için doğru duruş pozisyonunda (postürde) kalınması gerektiğini vurguladı.

HAREKET YETERSİZLİĞİNE DİKKAT

Hareket yetersizliğinin, eklemlerde ağrı ve tutukluk; bel ve karın kaslarında zayıflığa sebep olabileceğini ifade eden Dr. Aydın Ender Süzer, uzun yolculuğa çıkacaklara şu tavsiyelerde bulundu:

“Uzun süre koltukta oturduğumuzda vücudun aldığı kötü pozisyon nedeniyle omurga üzerinde baskı oluşabilir. Bel ve boyun sağlığımızı korumak için doğru duruş pozisyonunu korumanızı ve hafif egzersizler yapmanız uygundur. Otururken baş ve omuzlarımızın belimize göre daha önde olması, bel ağrısına neden olabilir.

UZUN YOLCULUKLAR AĞRILARI ARTIRIYOR

Uzun seyahatlerde sabit duruş da omurga üzerinde baskı oluşturur. Saatlerce seyahat etmek, dar ya da rahatsız bir pozisyonda oturmak; omurga üzerinde baskı oluşturuyor. Bu baskılar sırt, bel ve boyun ağrılarını arttırır. Seyahat esnasında her 30 dakikada bir hareket ederek, sabit pozisyonu değiştirip vücuttaki kan dolaşımını hızlandırarak, bel ve boyun ağrısı engellenebilir.

2 SAATTE BİR 15 DK MOLA!

Sürüş sırasında sırt ağrısını azaltmak için her saat başı bir miktar durmak ve yürümek ya da dinlenmek gerekir. Araç kullanırken, bel üzerindeki yükü hafifletmek için ise, hızı sabitlemek de rahat bir yolculuk yapmaya yardımcı olur. Arabada bel yastığı uzun süreli yolculuklarda destek olarak yardımcıdır. Özellikle boyun ağrısı, bel ve sırt ağrısı çekenler uzun süreli araç kullanırken rahatsız olabilirler. Uzun yolculuklarda sürücülerin 2 saatte bir 15 dakika mola vermesini tavsiye edilir. Verilen molalarda aracınızdan indikten sonra birkaç basit egzersiz ile boyun, sırt ve bacak kaslarınızı esnetebilirsiniz:

BOYUN EGZERSİZLERİ

Dik pozisyonda sağ elinizi kalçanızın altına yerleştirin, sol elinizle ise başınızı arka kısımdan destekleyin. Başınızı öne ve sola eğerken çenenizi sağa doğru çevirin. Boynunuzun arka ve yan kas gruplarındaki gerilmeyi hissettiğiniz noktada 15 saniye kadar bekleyin. Bu hareketi 10 kez her iki yön için tekrar edin.

OMUZ EGZERSİZLERİ

Dik olarak oturun, her iki omzunuzu da aynı anda geriye doğru dairesel olarak hareket ettirin, aynı hareketi daha sonra öne doğru yapın (omuz yuvarlama ). Bu hareketi 10 kez tekrar edin. Kolunuz 90 derece öndeyken, bir elinizi dirseğinizden kavrayın ve diğer omzunuza çekin. 10 saniye gergin bir şekilde tuttuktan sonra gevşetin. Aynı hareketi diğer kolunuz için de yapın. Her taraf için 5’er kere yapmanız yeterli olacaktır.

AYAK VE BACAK ESNETMEK İÇİN EGZERSİZLER

Dik olarak oturun. Topuklarınızda yükselin, 10 saniye bekleyin ve gevşeyin. Şimdi de parmak uçlarınızda yükselin, 10 saniye bekleyin ve gevşeyin. Bu hareketi 10 kez tekrarlamanız yeterli. Bir eliniz belinizdeyken, aynı bacağınızı düz olarak uzatın, tüm ağırlığınızı topuğunuza verin ve 10 saniye tutun. Bu hareketi 5 kez tekrarlayın ve hareketi diğer bacağınız için uygulamayı unutmayın.

OMURGA SAĞLIĞI İÇİN BU ÖNERİLERE KULAK VERİN

Omurga hastalıklarını önlemek için günlük hayatta yapabilecek öneriler:

- Düzenli egzersiz yapın. Boyun, sırt, bel ve karın kaslarınızın gücü arttıkça omurganıza binen yük azaltır.

- Çalışma ortamınızı gözden geçirin ve ergonomik, bel destekli bir koltukta oturun.

- Masa başında çalışırken mutlaka dik oturun, uygun olmayan postürde tablet, laptop ve cep telefonu kullanımının omurganıza zarar verir. Bilgisayara/tablete eğilmekten kaçının.

- Hareketsiz kalmayın, az hareket omurga çevresi kaslarınızı güçsüzleştirir. Aynı pozisyonda uzun süre hareketsiz kalmayın.

- Fazla kilolarınızdan kurtulun, hatta ideal kilonuzda olmaya çalışın.

- Sigara disklerin yapısını bozar, sigara içenler omurga hasatlığına meyillidir, sigaradan uzak durun.

- Omurganızı her zaman sıcak tutmaya dikkat edin, terledikten sonra soğuğa çıkmayın. Klima önünde durmayın, otomobil camından sürekli rüzgar almayın.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Randevu Al