Baş ağrısının nedenleri

Baş ağrısı herkesin şikâyet ettiği bir sorun olsa da her baş ağrısının nedeni aynı değildir. Baş ağrısı tiplerine göre baş ağrısı nedenleri de değişmektedir.

Baş ağrısının nedenleri
Paylaş:

Baş ağrısının tipine göre değişen baş ağrısı nedenleri aynı zamanda tedavinin de yol göstericisidir.  Baş ağrıları gerilim tipi ve Küme tipi olarak temel iki sınıfa ayrılır.

Gerilim tipi baş ağrıları başın her iki tarafında da görülen ağrılardır. Küme tipi baş ağrıları ise başın bir kısmında etkili olur. Gerilim tipi baş ağrıları herkesin yaşayabileceği günlük stresten, baskıdan oluşan ağrılardır. Baş ağrıları herkeste olan sıradan ağrılar olabileceği gibi tehlikeli hastalıklara da işaret eden uyarılar olabilir.

TİPLERİNE GÖRE BAŞ AĞRISI NEDENLERİ

Temel olarak iki tip baş ağrısından bahsetsek de farklı baş ağrısı sınıflandırmaları da vardır. Migren baş ağrısı, Horton baş ağrısı, sıradan baş ağrısı, tehlikeli ve uyarı niteliğinde olan baş ağrısı gibi genel bir sınıflandırma yapılabilir. Gerilim tipi baş ağrıları sıradan baş ağrıları olarak herkeste her yaşta her zaman olabilir.

Gerilim tipi baş ağrısı nedenleri arasında; stres, yorgunluk, uykusuzluk, kullanılan bir ilaç, depresyon, kötü koşullarda çalışma gibi nedenler sayılabilir. Migren ağrılarının nedenleri ise; çok ya da az uyumak, stres altında olmak, hormonal etkiler, çevre koşulları, düzensiz yaşam, kanda şekerin düşmesi, bedensel zorlanma gibi nedenlerdir.

Erkeklerde daha çok görülen Horton baş ağrısı nöbetler halinde yaşanan oldukça zorlu ağrılardır. İlk nöbetler 20- 40 yaş arasında başlar. Baş ağrısı aniden ortaya çıkıyor ve zamanla şiddetleniyorsa, duyu kaybına neden oluyorsa, ateş ve boyunda sertlikle birlikte yaşanıyorsa, çok şiddetliyse tehlikeli baş ağrısı olarak görülebilir. Bu tür baş ağrılarının maalesef ciddi hastalıklar nedeni ile ortaya çıkması mümkündür.

BAŞ AĞRISI YAŞAYANLAR NELERE DİKKAT ETMELİ

Baş ağrısının nasıl meydana geldiğine, hangi durumların baş ağrısını tetiklediğine dikkat etmek önemlidir. Baş ağrısı nedenleri açısından size farklı uyarılar veriyor olabilir. Sürekli tekrar eden şiddetli baş ağrılarında, baş ağrısına eşlik eden ateş, boyun ağrısı gibi durumlar olduğunda mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: