Baş Ağrısı tedavisi

Baş ağrıları tiplerine göre farklı nedenlerden kaynaklandığından tedavi süreçleri de baş ağrısının nedenlerinin keşfedilmesine bağlı olarak değişir.

Baş Ağrısı tedavisi

Gerginlik tipi baş ağrıları olarak adlandırılan olağan, herkeste görülebilecek baş ağrıları stres nedeniyle meydana geldiğinden rahatlama ve hafif ağrı kesiciyle geçer. Küme tipi baş ağrıları ise sıradan ağrılar değildir ve bu tedaviyle geçmez.

Küme tipi baş ağrıları mutlaka uzman doktor tarafından uygun tedavi yöntemiyle tedavi edilmelidir. Sık yaşanan tüm baş ağrıları için kişi kendi ağrı kesici alarak çözüm aramaktansa mutlaka uzman doktora gitmelidir. Baş ağrısı tedavisi için Nöroloji uzmanlarına görünmek gerekir. Baş ağrıları sadece stres kaynaklı, geçici ağrılar olabileceği gibi ciddi sorunlara da işaret edebilir.

BAŞ AĞRISI TEDAVİSİ NASIL OLUR

Öncellikle yaşanan baş ağrısının nedenleri ve etkileri ortaya çıkarılmalıdır. Kişinin yaşadığı baş ağrısı nöbetlerinde tekrar eden durumlar tespit edilir. Baş ağrısıyla birlikte ortaya çıkan başka sorunlar varsa farklı değerlendirme yapılır. Baş ağrısının tedavisi nedenlerine bağlıdır.

Sıradan, herkesin yaşadığı, gerilim tipi baş ağrılarında tedavi kişinin yaşamını değiştirmesi, strese neden olan çevresel koşullardan uzak durması etkili olur. Yaşam biçimini düzenlemek, uygu düzenini ayarlamak egzersiz yapmak gerilim tipi baş ağrılarının geçmesini sağlayacak değişikliklerdir.

Küme tipi baş ağrısı tedavisi ise normal ağrı kesicilerle yapılmaz. Şiddetli nöbetlerin önlenmesi için tedavi uygulanır. Ancak küme tipi baş ağrılarında kesin tedavi mümkün olmayabilir. Atakların frekans yoğunluğu ve ağrılar ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

BAŞ AĞRISI BİZİ UYARIYOR MU

Baş ağrısı aslında bizi uyarmak için çalan bir alarmdır. Bir şeylerin yanlış gittiğini bize haber verir. Gerilim tipi, sıradan baş ağrıları hayatımızı sağlıklı ve düzenli yaşamadığımızı, stres altında olduğumuzu bize söyleyen uyarılardır.

Farklı şekillerde, yeni ya da aniden ortaya çıkan baş ağrıları ise ortada ciddi bir sorun olduğunu haber veriyor olabilir. Baş ağrısı tedavisi uyarının kaynağına göre değişecektir. Bu nedenle baş ağrıları ciddiye alınmalı ve baş ağrısının ne tür bir uyarı olduğu keşfedilmelidir. Böylece baş ağrısının nasıl tedavi edilmesi gerektiği de belli olacaktır.

 Etiketler: baş ağrısının nedenleri Baş ağrısı


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Diz ağrılarının sebepleri nelerdir?
  18 Aralık 2018, 08:50
 • Gebelikteki stres bebeği etkiler mi?
  17 Aralık 2018, 14:20
 • Bağımlılıkta kişiye özel tedavi mümkün mü?
  17 Aralık 2018, 11:16
 • Yangınlarda hidrant hayat kurtarıyor.
  13 Aralık 2018, 09:03