Baş Ağrısı Çözümleri

Baş ağrısı günlük hayatta pek çok insanın şikâyetçi olduğu sağlık sorunlarından biri arasında yer alıyor. Baş ağrısının ortaya çıkmasının altında çok sayıda neden yatıyor.

Baş Ağrısı Çözümleri

Nedenleri ve zamanı açısından farklı kategorilerde ele alınan baş ağrısı çözümleri de, buna bağlı olarak farklılık gösteriyor. Günlük, kronik, gece ve sürekli şekilde farklı sıklık skalasına yayılıyor.

Başka bir hastalıkla alakası olmayan baş ağrıları; migren, küme baş ağrısı ve gerilim tipi baş ağrıları yer alıyor. Gerilim tipi baş ağrısı, birçok insanın günlük olarak yaşayabileceği sıkışma ve baskı şeklinde seyrediyor. Sebebi genelde stres kaynaklı olmasıdır. Küme baş ağrısı ani olarak ortaya çıkan ve genelde erkek bireylerde görülebilen bir durumdur.

Sekonder yani belli bir hastalığa bağlı olarak oluşan baş ağrıları bulunuyor. Sinir sistemi rahatsızlıkları, göz hastalıkları, beyin damar hastalıkları, sünizit, menenjit, beyin tümörleri kaynaklı ortaya çıkabiliyor.

Baş Ağrısı Çözümleri ve İyi Gelen Yöntemler

Günlük olarak ortaya çıkan baş ağrılarının genel sebebi yaşam şeklinde saklı. Uykusuzluk, düzensiz beslenme, aşırı kafein tüketimi, stres gibi durumlara bağlı olarak çıkan baş ağrısını kontrol altına almak için yaşam tarzında değişikliklere gitmek gerekiyor. Sıcak duş, masaj, nane yağı, egzersiz, sessizlik, susuzluğu gidermek gibi yöntemler hafif ağrılara çözüm olabiliyor.

Kişinin yaşamını çok fazla etkilemeyecek baş ağrılarında basit yöntemleri kullanmak işe yarıyor. Hemen ağrı kesiciye başvurmak önerilmese de, kişinin düzenli olarak kullandığı ve doktorunun onayladığı ağrı kesiciyi kullanması bir diğer çözüm olabilir.

Ancak ağrıyı yaşayan kişi 10 yaş altı ve 50 yaş üstü ise, ağrının şekli değişiyor ve uygulanan baş ağrısı çözümleri işe yaramıyorsa, şiddeti kaldırılamayacak düzeylere ulaşıyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekiyor.

Baş Ağrısını Hafife Almayın

Stresin ve düzensiz yaşama biçiminin yaygınlaşmasından kaynaklı baş ağrısı normal karşılanıyor. Baş ağrısı çözümleri yeterli gelmediği takdirde, bir uzmana başvurmada gecikilmemeli. Ağrının çok ciddi hastalıkların haberini verdiği unutulmamalı.

Basit bir baş ağrısı sadece diyerek geçiştirilen durumlar, daha sıkıntılı sağlık problemlerine yol açabilir. Kendinizi ve vücudunuzu iyi tanıyarak size verdiği sinyallere dikkat etmeyi unutmayın. Baş ağrılarıyla ilgili daha fazla bilgi için sitemizi ziyaret edin.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuklarda baş ağrısı yaygındır. Genellikle hafif hastalıkların, hafif kafa travmasının, uyku eksikliğinin, yeteri kadar yiyip içmemenin veya stresin
  • Günlük hayatınızda ani ve şiddetli baş ağrıları çekiyor musunuz? Sizce şiddetli baş ağrıları neden olur? Aniden gelen şiddetli baş ağrıları gününüzü m
  • Günümüzde, modern insanın belki de en çok şikâyetçi olduğu sağlık sorunlarından birisi de baş ağrısıdır.
  • Oruç tutarken baş ağrısı veya migren sorunu çekerseniz bu önerilerle baş ağrısından kurtulabilirsiniz. Oruçluyken baş ağrısı için, Limon aromaterapi
  • Avrupa ülkelerinde yapılan araştırmalara göre baş ağrısından pozitif düşünerek kurtulmak mümkün. İşte ağrı kesici besinler.
  • Ramazan'da en çok yaşanan problemlerden biri de bu...Baş ağrısını nasıl geçirebilirsiniz.?
  • Randevu Al