Baş Ağrısı Bölgeleri ve Sebepleri

Dünyada yaygın görülen ve çok çeşitli sebepleri olan baş ağrısı, ağrı türleri içerisinde çözümlenmesi en zor ağrılardan sayılabilir.

Baş Ağrısı Bölgeleri ve Sebepleri

Baş ağrısı bölgeleri ve sebepleri tıp bilimi tarafından yıllarca araştırılmış ve çeşitli tedavi yöntemleri denenmiştir. Tıp biliminin gelişmesiyle birlikte ağrı haritaları da çıkartılmaya başlanmıştır.

BAŞ AĞRISI BÖLGELERİ VE SEBEPLERİ UZMANLARA GÖRE NASIL BELİRLENMİŞTİR

Başın üst kısmının ağrıması ve sebepleri; halk arasında başın tepesinin ağrıması olarak tanımlanır. Kafanın sıkışıyormuş, cendereye sokulmuş gibi hissedilmesi, tepenin yanıyor gibi hissedilmesi hastalar tarafından yapılan ağrı tanımlamaları arasındadır. 

Yüzde ve saç derisinde de gerilme, sıcaklık, elektriklenme hissedilir. Bazı durumlarda boyun ağrısı da baş ağrısına eşlik eder. Gerilim tipi baş ağrısı olarak tanımlanan bu ağrının sebebi strese bağlıdır. Stres kontrolüyle ağrı giderilebilir. 

Şakaklardaki baş ağrısının sebepleri; sık rastlanır. Özellikle tek taraflı ve şiddeti yüksek şakak ağrısında akla ilk gelen migrendir. İki taraflı ve şiddeti düşük şakak ağrılarındaysa sebep genellikle dişleri sıkmadan dolayı oluşan kas spazmı ve eklem sorunlarıdır.   

Başın arkasının ağrıması ve sebepleri; enseden başlayan başın arkasından önüne yayılan ağrı hissidir. Genellikle yüze de yayılır ve gözleri de etkiler. Ağrının şiddeti yüksektir. Bu ağrılar genellikle migren belirtisi olabilir. Özellikle yirmi yaş üstü yetişkinlerde görülür. Stresle birlikte seyrettiğinde gerilim ağrıları da buna eklenir. Genellikle migren ve gerilim ağrısı bir arada ortaya çıkar. Dişleri sıkma da bu ağrıları artıran faktörlerden biridir.

Tüm bu ağrılarla birlikte boyun kasları da sertleşebilir. Boyun ağrısı bir yan etki olarak ortaya çıkar. Enseden başlayan baş ağrılarının bir diğer sebebi de tansiyon yüksekliğidir. Tansiyon kontrol altına alındığında ağrı geçer.

Baş ağrısının alında olması ve sebepleri; genellikle çocuklarda ve gençlerde görülen bir ağrı bölgesidir. Çocukluk çağı migreni olarak adlandırılan bu ağrılar yaş ilerledikçe şakak bölgesinde görülmeye başlanır. Yetişkinlerde de yine ağrının görülebildiği bir bölgedir ve diş sıkmasına bağlı spazm, gerilim ağrıları, boğaz enfeksiyonları çeşitli sebepler arasındadır.

Baş ağrısı bölgeleri ve sebepleri hakkında araştırmalar devam ettikçe sorunun kalıcı çözümü konusunda beklentiler de artıyor. Baş ağrısı bölgeleri ve sebepleri hakkında daha ayrıntılı bilgiyi sitemizi takip ederek edinebilirsiniz.

 

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • SANİYE yazdı:

    sag kulak arka bas agrısı herzazmn olmuyor senede 4,5 defa oluyor diyebirim. ama agrımaaya baslinca duramıyorum yururken bıle kalp atısı gibi atıyor . tek bir nokta acaba neden


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuklarda baş ağrısı yaygındır. Genellikle hafif hastalıkların, hafif kafa travmasının, uyku eksikliğinin, yeteri kadar yiyip içmemenin veya stresin
  • Günlük hayatınızda ani ve şiddetli baş ağrıları çekiyor musunuz? Sizce şiddetli baş ağrıları neden olur? Aniden gelen şiddetli baş ağrıları gününüzü m
  • Günümüzde, modern insanın belki de en çok şikâyetçi olduğu sağlık sorunlarından birisi de baş ağrısıdır.
  • Oruç tutarken baş ağrısı veya migren sorunu çekerseniz bu önerilerle baş ağrısından kurtulabilirsiniz. Oruçluyken baş ağrısı için, Limon aromaterapi
  • Avrupa ülkelerinde yapılan araştırmalara göre baş ağrısından pozitif düşünerek kurtulmak mümkün. İşte ağrı kesici besinler.
  • Ramazan'da en çok yaşanan problemlerden biri de bu...Baş ağrısını nasıl geçirebilirsiniz.?
  • Randevu Al