BANYO BÜYÜK SORUN YARATIR

DR. BAŞAR BİLGİÇ

Eskiden temizliğine oldukça özen gösteren bir kişi haftalarca yıkanmayabilir.

Yıkanmayı seven hastalarda ise unutkanlıktan dolayı hatırlatmalar gerekebilir. Banyo zemininin kaygan olmamasına özen gösterilmelidir (örneğin kaymayan banyo paspasları kullanılabilir), hastanın düşmesine yol açabilecek nesneler (terlik, leğen, çamaşır sepeti…vs) bir kenara alınmalı ve hastanın oturarak yıkanmasına çalışılmalıdır (örneğin banyo taburesi).

Hasta tek başına yıkanıyorsa kapı kilitlenmemelidir, ya da kilit dışarıdan açılabilir şekilde olmalıdır.

Hasta sabunlanma, şampuan kullanma gibi şeyleri yapmakta zorlanabileceğinden bunları bakıcıların yapmasında yarar vardır. Suyun sıcaklığı bakıcının değil hastanın isteğine göre ayarlanmalıdır. Yaşlı kişiler aynı çocuklar gibi suyun ısısına çok daha duyarlıdırlar.

Bazen tanıdık olmayan kişilerin (örneğin sonradan gelen bakıcılar) banyoda olması huzursuzluk yaratabilir. İnançlarından ötürü tepkili olabilirler ve buna saygı gösterilmelidir.

Yıkanmak istemeyen hastaya ödüllendirme yapılabilir. Örneğin hasta yıkanırsa istediği, sevdiği bir şey ödül olarak verilebilir. Bu nedenle hastaların sevdikleri şeyler belirlenmelidir.

Hastaya banyoda yardım ederken "muhtaç durumda olduğu" hissi verilmemelidir ve banyo yapmak keyifli bir hale getirilmelidir (örneğin banyoda beraber şarkı söylemek, arada hastanın sevdiği besinlerden tadımlık vermek….vs)  (Bir hastanın banyo direnci, yakınlarının, banyo arasında, ona çok sevdiği sade Türk kahvesi ikram etmesiyle çözülmüştü.)

Hasta yıkanırken vücudunda herhangi bir kızarıklık, morarma ya da yanık izi olup olmadığını kontrol edilmelidir.

Yatalak hastalarda yatak içinde yıkama yapılabilir. Hasta ılık sabunlu bir bezle silinebilir ve sonra ılık suyla ıslatılmış bir havlu ile durulanabilir. Yatalak hastaların yıkanması için ev içine kurulabilen yeni banyo-vinç sistemleri mevcuttur ve ülkemize de ithal edilmektedir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al