BANYO BÜYÜK SORUN YARATIR

Paylaş:

DR. BAŞAR BİLGİÇ

Eskiden temizliğine oldukça özen gösteren bir kişi haftalarca yıkanmayabilir.

Yıkanmayı seven hastalarda ise unutkanlıktan dolayı hatırlatmalar gerekebilir. Banyo zemininin kaygan olmamasına özen gösterilmelidir (örneğin kaymayan banyo paspasları kullanılabilir), hastanın düşmesine yol açabilecek nesneler (terlik, leğen, çamaşır sepeti…vs) bir kenara alınmalı ve hastanın oturarak yıkanmasına çalışılmalıdır (örneğin banyo taburesi).

Hasta tek başına yıkanıyorsa kapı kilitlenmemelidir, ya da kilit dışarıdan açılabilir şekilde olmalıdır.

Hasta sabunlanma, şampuan kullanma gibi şeyleri yapmakta zorlanabileceğinden bunları bakıcıların yapmasında yarar vardır. Suyun sıcaklığı bakıcının değil hastanın isteğine göre ayarlanmalıdır. Yaşlı kişiler aynı çocuklar gibi suyun ısısına çok daha duyarlıdırlar.

Bazen tanıdık olmayan kişilerin (örneğin sonradan gelen bakıcılar) banyoda olması huzursuzluk yaratabilir. İnançlarından ötürü tepkili olabilirler ve buna saygı gösterilmelidir.

Yıkanmak istemeyen hastaya ödüllendirme yapılabilir. Örneğin hasta yıkanırsa istediği, sevdiği bir şey ödül olarak verilebilir. Bu nedenle hastaların sevdikleri şeyler belirlenmelidir.

Hastaya banyoda yardım ederken "muhtaç durumda olduğu" hissi verilmemelidir ve banyo yapmak keyifli bir hale getirilmelidir (örneğin banyoda beraber şarkı söylemek, arada hastanın sevdiği besinlerden tadımlık vermek….vs)  (Bir hastanın banyo direnci, yakınlarının, banyo arasında, ona çok sevdiği sade Türk kahvesi ikram etmesiyle çözülmüştü.)

Hasta yıkanırken vücudunda herhangi bir kızarıklık, morarma ya da yanık izi olup olmadığını kontrol edilmelidir.

Yatalak hastalarda yatak içinde yıkama yapılabilir. Hasta ılık sabunlu bir bezle silinebilir ve sonra ılık suyla ıslatılmış bir havlu ile durulanabilir. Yatalak hastaların yıkanması için ev içine kurulabilen yeni banyo-vinç sistemleri mevcuttur ve ülkemize de ithal edilmektedir.