Balkabağının Sağlığa Faydaları

Balkabağının sağlığa bilmediğiniz o kadar çok faydası var ki… İşte Balkabağının Sağlığa Faydaları…

Balkabağının Sağlığa Faydaları

BETA KAROTEN DEPOSU

Turuncu kuzenleri, portakal, havuç ve tatlı patates gibi, balkabakları da beta karoten bakımından zengindir. Vücudunuz bu antioksidanı A vitamini olarak değiştirir. A vitamini, sizi mikropları korur ve üreme sisteminizin gerektiği gibi çalışmasını sağlar. Aynı zamanda kalbin, akciğerlerin, böbreklerin ve diğer organların sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

GÖRÜŞÜNÜ KESKİNLEŞTİR

Bir fincan kabak, önerilen günlük A vitamini alımının% 200'ünü verebilir. Eğer alırsan, gözlerin sana teşekkür edecek. A vitamini, özellikle de düşük ışık koşullarında, sağlıklı gözlere sahip olmanıza ve daha net görmenize yardımcı olur.

KANSER RİSKİNİZİ FRENLEYİN

Kabaktaki A vitamini desteği,  başka bir konuyu da gündeme getiriyor: Akciğer veya prostat kanseri gibi belirli kanser türlerinde risk azalması. Çalışmalar, bu yararın sadece A vitamini içeren yiyecekler yediğinizde ortaya çıktığını göstermektedir. A vitamini takviyeleri ile aynı korumayı almazsınız.

BAĞIŞIKLIĞINIZI ARTIRIN

Beta karotene ek olarak, kabaklar C vitamini, E vitamini, demir ve folat sunar - bunların hepsi bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Diyetinizdeki daha fazla kabak, bağışıklık hücrelerinizin mikropları önlemek ve yara aldığınız zaman iyileşme hızlandırmak için daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir.

HİPERTANSİYONA YARDIM

Kabak’ın zengin turuncu rengi potasyumla dolu olduğunun bir işarettir. Bu, kan basıncını düşürmek için çok önemlidir. Tuzsuz kabak çekirdeği ayrıca, HDL kolesterol seviyelerini (“iyi” tür)arttıran mineraller ve bitki sterolleriyle doludur ve yüksek kan basıncı değerlerini azaltmaya yardımcı olur.

POTASYUM DEPOSU

Kabakların potasyum gücü hakkında iyi haberler var.  Çalışmalar daha yüksek potasyum seviyelerinin inme, böbrek taşı ve tip 2 diyabet riskinizi azaltabildiğini göstermektedir. Başka bir bonus ise: Potasyum ayrıca kemik sağlığınızı arttırarak kemik mineral yoğunluğunu arttırabilir.

GÖBEĞİNİZİ TÖRPÜLEYİN

Kabaklar lifte yüksek ve kaloride düşüktür. Bu, gün boyunca genel gıda alımınıza ekstra bir şey eklemeden kendinizi tok hissetmeniz anlamına gelir. Tok hissetmek için sağlıklı bir yol arıyorsanız, besin açısından zengin balkabağı iyi bir seçimdir. Diyetinizde lif alımını yükseltmek sindirim sağlığını da artırır, bu yüzden düzenli olarak içeriye ne giriyorsa dışarı çıkar.

DAHA RAHAT UYUYUN

Kabak çekirdeği triptofan, serotonin denilen bir kimyasalın yapılmasına yardımcı olan bir amino aside sahiptir. Kendinizi iyi hissettirmesine için ek olarak, serotonin uyku teşvikinde önemli bir oyuncudur.

CİLDİ YATIŞTIRIR

Kabaktaki beta karotenin antioksidan gücü, cildinizdeki yaşlanmanın etkileriyle mücadele etmek için çalışır. Ayrıca cildinizi ve vücudunuzu daha sakin ve mutlu tutmak için  inflamasyonları hafifletmeye yardımcı olur.

KALBİNİZE YARDIM EDİN

Kabağın fazlaca barındırdığı liflerin tüketimi arttıkça kalp hastalığı ihtimaliniz azalır. Ama bu sadece lif değil: Diyetinize kabak eklediğinizde elde ettiğiniz A vitamini ve potasyum da kalp sağlığında önemli bir rol oynar.

KABAK YEMEK İÇİN EN İYİ YOLLAR

 Balkabağının yararlarından faydalanmak için, kesinlikle bir kabaklı çörek ile ekstra büyük balkabaklı latte size cazip görünebilir. Ancak uzmanlar daha sağlıklı yolları öneriyor. Kabakların sağlık faydalarını elde etmenin en iyi yolu, şekerlemeden ve fırınlanmış ürünler. Kavrulmuş kabak, kabak püresi, kabak humusu veya balkabağı çorbası gibi daha sağlıklı seçenekler tercih edin.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Zeytinyağı, balık, baklagil tüketimi ergenlik depresyonu riskini azaltıyor
  • Genetik, doğum şekli, yaş, yaşamın sürdürüldüğü coğrafya, antibiyotik kullanımı ve en önemlisi uygulanan diyet, bağırsak mikrobiyotasını değiştiren fa
  • Büyük küçük herkesin severek tükettiği çikolata besin değeri açısından oldukça zengin. Diyetisyen Özden Örkcü, %70-85 oranında kakao içeren 100 gramlı
  • Üsküdar Üniversitesi ve "Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therapeutics - SBMT) tarafından düzenlenen Balkanlar ve
  • Kurban Bayramında şeker ve şekerli besinlerle et tüketiminin de arttığını belirten Diyetisyen Özden Örkcü; özellikle obezite, yüksek tansiyon, kalp-da
  • Çörek otu, çörek otu, roma kişnişi olarak da adlandırılan çörek otu (Nigella sativa), keskin kokulu tohumları için yetiştirilen, baharat olarak ve şif
  • Randevu Al