Bakteriler birbirleri ile konuşuyormuş!

Bakteriler birbirleri ile konuşuyormuş! Nasıl mı?

Bakteriler birbirleri ile konuşuyormuş!

ABD’deki San Diego Üniversitesi’nden bilim insanları bakterilerin koordinasyon içinde hareket edebilmek adına insanlardaki sinir hücrelerinde görülene benzer bir şekilde birbirlerine elektrik sinyalleri gönderdiğini ortaya çıkarttı.

Bu iletişim yöntemi sayesinde milyarlarca bakteriden oluşan bir koloninin mikrobik bir beyne sahipmişçesine hareket edilebildiğini ortaya koyan uzmanlar farklı bakteri kolonilerinin koordine bir biçimde hareket edebilmek için iletişim kurabiliyor olabileceğini de iddia etti.

Keşif, bilim insanlarının biofilm adı verilen bakteri kolonilerinin belli bir boyuta ulaştıktan sonra bir dizi periyodik döngü kapsamında büyümeye devam ettiğini ortaya çıkartmasının ardından geldi.

Araştırmacılar voltaja duyardı floresan boya kullanarak yaptıkları incelemelerde bakterilerin birbirlerine iyon adı verilen elektrik yüklü potasyum parçacıkları gönderdiğini ve bu şekilde iletişim kurduğunu tespit etti.

Uzmanlar bu sistem sayesinde koloninin merkezinde bulunan bakterilerin dış çeperlerde bulunanlara “aç olduklarını” haber verebildiğini ve bu haber alan bakterilerin de bölünerek çoğalmayı bırakarak besinlerin koloninin ortasındaki aç hücrelere ulaşmasına izin verdiğini gördü.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Dr Gürol Suel konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında “Aynı beynimizdeki nöronlar gibi bakterilerin de elektrik sinyalleri ile iletişim kurmak için iyon kanalları kullandığını tespit ettik. Biofilmler içinde bulunan bakteri topluluklarının mikrobik bir beyin gibi davrandığını gördük” dedi.

Dr Suel bu keşfin bakterilerle olan savaşta, özellikle de antibiyotiklere karşı direnç sahibi olan bakterilerin sayısının arttığı günlerde, insanlara yeni bir üstünlük sağlayabileceğini belirtti. Bakteriler arasındaki iletişimin insan beyninde epilepsi krizlerine ve migrenlere neden olan süreçle benzerlik gösterdiğini belirten Dr Suel, “Bu durum epilepsi ve migren için geliştirilmiş bir çok ilacın bakteri kolonilerine saldırmada da etkili olabileceğini gösteriyor” dedi. Araştırma Nature isimi akademik dergide yayınlandı.

REUTERS

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının desteği ile Çağın Vicdanı Kulübünün düzenlemiş olduğu ‘Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rekt
  • 15 günden uzun süren depresif durum dikkate alınmalı!
  • Sarılma eyleminin ruh sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü, “Sarılma, sevdiklerimizle aramızdaki
  • Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Maneviyatın artık ruh sağlığının bir parçası olarak görülmesi gerektiğini belirtti.
  • Ayrılık tehdit olarak görülmemeli…
  • Öfke, korku ve hayal kırıklığımızı bastırıyoruz!
  • Randevu Al