Bağışıklık sisteminizi güçlü tutun

Bağışıklık vücudun kolay bozulan ve kırılgan yapıda bir sistemi.

Bağışıklık sisteminizi güçlü tutun

Pek çok sebep bağışıklık gücünüzü zayıflatabilir. Zayıf bir bağışıklık sisteminde vücut enfeksiyonlara açık ve yaraların iyileşme süresi uzun olur.

Bağışıklık sistemi dış etkenlerden de içi sorunlardan da etkilenebilir. Stres, uykusuzluk, soğuk havalar, kilo almak, yanlış beslenmek, mineral ve vitamin eksikliği gibi birçok sebep bağışıklık sisteminize zarar verebilir.

NE YAPABİLİRSİNİZ?

1) Uyku düzeninize dikkat edin. İyi bir uyku bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

2) Yeterli aktivite yapmaya çalışın. Hareketsiz bir vücudunuz varsa bağışıklık sisteminizde hareketsizleşir.

3) Sağlıklı beslenme bağışıklık sistemini güçlendiren faktörlerden biri. Bu yüzden beslenme düzeninize dikkat edin. Protein ve vitaminler bakımından zengin bir beslenme düzeni oluşturun ve bunu uygulamaya çalışın.

4) Hijyen kurallarına dikkat edin. Sık sık ellerinizi yıkayın.

5) Gerek duymadığınız sürece antibiyotik kullanmayın. Bağırsaklarda oluşan her enfeksiyonda bilinçsizce antibiyotik kullanırsanız iyi bakteriler ölür ve sonraki enfeksiyonunuzda iyileşme süreniz uzar.

6) Aşırı olmamakla birlikte vücudunuzu güneşlendirin. Bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli silahlardan biri güneşten alınan D vitamini.

7) Günde 10 bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Eğer yeterli miktarda su almazsanız vücudunuzdaki atık maddeler gereken hızda atılmaz. Bu da toksin birikimine neden olduğu için hastalıklara yakalanma riskini arttırır.

HÜRRİYET AİLEEtiketler: bağışıklık sistemi nedir bağışıklık sistemi bağışıklık sistemini güçlendirmek için bağışıklık sistemi hakkında


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • İnsanı insan yapan nedir? İnsan ne için yaşar?
  17 Mayıs 2019, 09:11
 • Kekemelik duyguları etkiler mi?
  15 Mayıs 2019, 10:10
 • Sağlıklı bir oruç için ipuçları
  15 Mayıs 2019, 09:11
 • Öfke ve öfke kontrolü
  15 Mayıs 2019, 08:41