Bağışıklık sisteminizi güçlü tutun

Bağışıklık vücudun kolay bozulan ve kırılgan yapıda bir sistemi.

Bağışıklık sisteminizi güçlü tutun

Pek çok sebep bağışıklık gücünüzü zayıflatabilir. Zayıf bir bağışıklık sisteminde vücut enfeksiyonlara açık ve yaraların iyileşme süresi uzun olur.

Bağışıklık sistemi dış etkenlerden de içi sorunlardan da etkilenebilir. Stres, uykusuzluk, soğuk havalar, kilo almak, yanlış beslenmek, mineral ve vitamin eksikliği gibi birçok sebep bağışıklık sisteminize zarar verebilir.

NE YAPABİLİRSİNİZ?

1) Uyku düzeninize dikkat edin. İyi bir uyku bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

2) Yeterli aktivite yapmaya çalışın. Hareketsiz bir vücudunuz varsa bağışıklık sisteminizde hareketsizleşir.

3) Sağlıklı beslenme bağışıklık sistemini güçlendiren faktörlerden biri. Bu yüzden beslenme düzeninize dikkat edin. Protein ve vitaminler bakımından zengin bir beslenme düzeni oluşturun ve bunu uygulamaya çalışın.

4) Hijyen kurallarına dikkat edin. Sık sık ellerinizi yıkayın.

5) Gerek duymadığınız sürece antibiyotik kullanmayın. Bağırsaklarda oluşan her enfeksiyonda bilinçsizce antibiyotik kullanırsanız iyi bakteriler ölür ve sonraki enfeksiyonunuzda iyileşme süreniz uzar.

6) Aşırı olmamakla birlikte vücudunuzu güneşlendirin. Bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli silahlardan biri güneşten alınan D vitamini.

7) Günde 10 bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Eğer yeterli miktarda su almazsanız vücudunuzdaki atık maddeler gereken hızda atılmaz. Bu da toksin birikimine neden olduğu için hastalıklara yakalanma riskini arttırır.

HÜRRİYET AİLE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • “Akciğer dokusunun iltihaplanması” olarak tanımlanan zatürrenin özellikle bağışıklık sistemi yetersiz, kanser ve kanser tedavisi gören hastalarda, vüc
  • Sonbahar geldi. Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıklar artıyor. Sonbaharı sağlıklı geçirmeniz için 3 kolay yol var.
  • Lenf bezleri bağışıklık sistemimizin yapı taşları gibidir. Vücudumuzun enfeksiyonlara karşı dirençli olmasını sağlamaya yardımcı olurlar. Lenf bezleri
  • Guatr nedir; Guatr Belirtileri Nelerdir; Guatr, tiroid bezinizin büyümesidir. Boynunuzun ön tarafında, Adem elmasının hemen altında bulunan bezdir. T
  • Karaciğeriniz için en faydalı ve en zararlı gıdaları biliyor musunuz?
  • Tiroid bezi nefes borusunun ön kısmında yer alan kelebek şeklinde bir salgı bezi. Bu bezden salgılanan T3 ve T4 hormonları, yeni doğan döneminden yaş
  • Randevu Al