Bağımlılıkta yeni ve büyük tehlike: Metamfetamin

Bağımlılıkta yeni ve çok büyük tehlike: Metamfetamin… Uyarıcı özelliğe sahip, halüsinasyonlara neden oluyor ve çok hızlı bağımlılık yapıyor.

Bağımlılıkta yeni ve büyük tehlike: Metamfetamin

Uyarıcı özelliğe sahip ve halüsinasyonlara neden olan metamfetamin maddesi; çok hızlı bağımlılık yapması, toleransın çok hızlı gelişmesi ve ek psikiyatrik hastalıklara çok sık sebep olması nedeniyle diğer uyuşturucu maddelerden ayrılıyor. Metamfetaminin ciddi psikiyatrik yan etkilere neden olduğunu belirten uzmanlar, en sık karşılaşılan durumların saldırganlık ve şiddet olduğunu belirtti.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Onur Noyan, bağımlılık yapan ve ciddi psikiyatrik rahatsızlıkları da beraberinde getiren metamfetamin maddesi hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

DİĞER UYUŞTURUCU MADDELERDEN AYRILIYOR

“Metamfetamin, uyarıcı özelliği olan, halüsinasyon gördürücü uyuşturucu bir maddedir. Çok hızlı bağımlılık yapması, toleransın çok hızlı gelişmesi ve ek psikiyatrik hastalıklara çok sık olarak sebep olması nedeniyle diğer uyuşturucu maddelerden ayrılmaktadır” diyen Doç. Dr. Onur Noyan, “Metamfetatin, çok farklı yollarla birlikte, sıklıkla sigara dumanı yoluyla kullanılmaktadır. Metamfetaminin beyinde yaptığı etkiler, beyin hücrelerine özellikle dopamin ve seraotonin nöronları yoluyla toksik etkide özellik göstermektedir” dedi.

EN SIK KARŞILAŞILAN PSİKİYATRİK YAN ETKİLER: SALDIRGANLIK VE ŞİDDET

 “Metamfetaminin psikiyatrik yan etkileri bağlamında düşündüğümüzde, saldırganlık ve şiddet çok sık karşımıza çıkan belirtilerdir” diyen Doç. Dr. Onur Noyan,

“Paranoya, şüphecilik, alınganlık, şiddet davranışı, bununla birlikte duygu durumunda ani yükselmeler ve düşmeler metamfetamin kullanımıyla eşlik eden çok ciddi psikiyatrik belirtiler olarak önümüze çıkmaktadır. Metamfetamin kullanımının psikiyatrik belirtilerinin sık olması sebebiyle, tedavisi sıklıkla hastanede yatarak yapılmaktadır. Metamfetamin kullanımının beyinde yaptığı toksik etkilerle birlikte eşlik eden psikiyatrik hastalıkların tedavisi ilaçlarla mümkün olmaktadır” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Onur Noyan, bağımlılığa dair genel değerlendirmelerde bulundu. Bağımlılığın uzun süreli bir beyin hastalığı olduğunu belirten Doç. Dr. Noyan, “Bağımlılık dediğimiz zaman, sadece uyuşturucu maddeler değil, uyuşturucu maddelerle birlikte birçok davranışsal bağımlılık da bu tanımın altına girmektedir” dedi.

BAĞIMLILIKTA TEMEL SORUN: KONTROL PROBLEMİ

 “Bağımlılıkta temel sorun, kişinin kendini kontrol edememesidir. Kullandığı maddeyi durduramaması, oynadığı oyunu bırakamaması, oynadığı kumarı bırakamaması, ya da cinsel davranışlarını kontrol altına alamaması da bağımlılık tanımı altına girmektedir” diyen Doç. Dr. Onur Noyan,

“Peki biz kimlere bağımlı diyoruz? Bir kişi tasarladığından daha fazla madde kullanıyorsa, madde kullanımını sonlandırmak isteyip, bunu sonlandırmakta başarısız oluyorsa, sonlandırmaya çalıştığında ve maddeyi bıraktığında çok ciddi eşlik eden yoksunluk belirtileri açığa çıkıyorsa, kullanmış olduğu maddenin miktarı giderek artmaktaysa, kullandığı madde sebebiyle iş, okul, aile ve sosyal hayatında sorunlar yaşamaya başladıysa ve bu madde kullanımı başka psikiyatrik belirtilere de eşlik ediyorsa, bağımlılıktan söz edebiliriz. Bu belirtilerin bir ya da birkaç tanesi varsa bir hekimin değerlendirmesi ile bağımlılık tanısı konur ve tedaviyle ilgili girişimlere başlanır” şeklinde konuştu.

BAĞIMLILIK, HERKESİN BAŞINA GELEBİLİR

Bağımlılığa sebep olan birçok faktörün olduğunu belirten Doç. Dr. Noyan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biyolojik-genetik faktörlerin yanında bireyin kendi psikolojik yaşantısı, psikolojik sorunları, geçmiş travmatik yaşantıları bunlara sebep olabilmektedir. Ama bağımlılığı sadece bu altta yatan sebeplere göre değerlendirecek olursak, yanlış yapmış oluruz. Çünkü bağımlılık herkesin başına gelebilecek bir hastalıktır. Burada, kişinin eğitim seviyesi, mesleği, ya da içinde bulunduğu ortamın bağımlı olup olmamasıyla hiçbir bağlantısı yoktur. Toplumun her bireyinden olan kişiler, bağımlılık hastalığına yakalanabilirler.

TEDAVİ, PSİKOTERAPİ EŞLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLMELİ

Tanı konduktan sonra yapılacak olan şey, doktorun öncelikle kişinin kullanmış olduğu maddenin, alkolün ya da diğer davranışların beyinde ya da kişinin psikolojik yaşantısında bir soruna sebep olup olmadığını araştırmasıdır. Ortaya konan bu sorunlardan sonra, öncelikle maddenin vücuttan ve beyinden uzaklaştırılması için ‘detoksifikasyon’ dediğimiz vücuttan arındırma tedavisi uygulanmalı. Sonra, altta yatan diğer belirtilere göre ilaç tedavisi başlanmalıdır. Ayaktan ya da yatarak olabilir bu tedavi şekli. Ayaktan tedavide sık kontrol ve psikoterapi ile birlikte tedavi süreci devam ederken, yatarak tedavi sürecinde bir doktor ve bir psikoloğun sık gözlemi altında ilaçlardan arındırılması ve diğer belirtilerin tedavi edilmesi gelmektedir.

 

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • Ali Çakır yazdı:

    , kim satıyorsa ve kimlerin katkısı varsa; Rabbime dilerim ki cehennemden çıkamasınlar, 23 Yasında tanıştım, şuanda 33 yaşındayım ve 2 erkek evladım var, önceden mermi gibiydim sabah erkenden kalkardım hayattan zevk alırdım, içtiğimde ilk zamanlar 3 gün uyumaz, Saatlerce günlerce cok hızlı olurdum, şimdi ise normal halime dönebilmek için içiyorum ve aylık 30 Bin tl para veriyorum. Bu madde bende Kalp Rahatsızlığı, Damar tıkanıklığı, Cinsel isteksizlik, Ve hayattan Zevk almamama neden oldu... bunlar en önemlileri, hepsini yazarsam telefonun şarjı biter... Lütfen evlatlarınıza önem verin, sevgi verin, onlarla mutlu vakitler geçirin ki; mutluluğu dışarıda aramasınlar. Benim annem ve babam çok cahildi, bende hareketli bir çocuktum sonunda eroin ve met içen bir bağımlıya dönüştüm. Şuanda Osmaniye’den Gitmek istiyorum(Memleketimden), Babam denilen (Multitrilyoner olmasına Rağmen) bana; kökünü istemiyorum sadece 1 yıllığına kullanmak için para vermiyor ve eriyip gitmeme göz yumuyor. Ne olur evladınızı sevin, benimde evladım var daha bir kere vurmadım, cocuk daha cahil, bizdense babam hep 50 yaşındaki adamın olgunluğunu bekledi, ve bizi hep dövdü hep dövdü hep küçük düşürdü ve hiçbir zaman birey yerine koymadı. Ben sigarayı 13-14 yaslarımda sunun için başladım: Lan aliye bak sigara içiyor adam gibi desinler diye, esrarada bu sebeple başladım. Bu yazıyı okuyan değerli insanlara sesleniyorum; belki bir kişinin bu pisliğe bulaşmasını engellerim diye yazıyorum, lütfen evladınızı küçük düşürmeyin, ona değer verin, onu 2 yasında dahi olsa birey yerine koyun ve fikrini sorun, ve asla ama asla dövmeyin ne piskolojik şiddet yapın nede fiziksel şiddet uygulayın. Yorgunum, umutsuzum, kaygılıyım( kendim için değil evlatlarım için) ve güçsüzüm. Bu yazdıklarımı bir kenara bırakın en kötüsü ne biliyormusunuz, Ben cehenneme gideceğim, ben 5 vakit namaz kılan, Ramazanı bırakın, sünnet-i seniyy-e diye pazartesi ve pazartesi ve perşembe oruç tutan, güneş doğarken ve güneş batarken 1000 er tane zikir çeken iyilerdendim. Lütfen bu yazıda benim menfaatim bir kişinin hayatına kurtarabilmek başka menfaatim yok. Lütfen ama lütfen eğer kendinizi bilgisiz hissediyorsanız internetten Pedegogların videolarını izleyin ve geliştirin. Yoksa farkında olmadan bir suç makinası bile yetiştirebilirsiniz. Banada bir dua ederseniz başka birşey istemem saygılarım ve hürmetlerimle ALİ Ç.


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ergenler arasında esrar kullanımının giderek artış gösterdiğini vurgulayan uzmanlar sebep olarak ise esrar kullanımının “romantikleştirilmesi” ne dikk
  • Çocuğunuzun madde kullandığını nasıl anlarsınız? Onu bağımlılıktan kurtarmak için ne yapmalısınız?
  • Manisa'da hayatını kaybeden 4 gencin de kanında uyuşturucu bulundu.
  • Her türlü bağımlılık bir beyin hastalığı. Beyindeki haz merkezlerini uyaran ve dopamin salgılatan her şey bu hastalığın başrol oyuncusu olabilir.
  • Prof. Dr. Nesrin Dilbaz: Şimdinin çocukları tombalayla mutlu olmuyor.
  • Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu (INCB) Üyesi ve Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy: Yüksek
  • Randevu Al