BAĞIMLILIKTA GENETİK ÖNEMLİ!

BAĞIMLILIKTA GENETİK ÖNEMLİ!
Bağımlılıkta genetik yatkınlık önemli bir faktör… Dr. Serdar Nuhoğlu bazı kişilerin bağımlılığa genetik olarak daha yatkın olduğuna dikkat çekiyor ve o kişilerin birer saatli bomba olduklarını ifade ediyor. Bağımlılıklar tedavisinde önemli çalışmalara imza atan NPİSTANBUL Hastanesi Doktoru Serdar Nuhoğlu bağımlılıkta genetik yatkınlığın göz ardı edilmemesi gerektiğine vurgu yapıyor. Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile kaleme aldığı “Bağımlılık” kitabında Nuhoğlu; “Genetik faktörlerden söz etmezsek, bağımlılığın nedenlerini tam olarak anlatmış sayılmayız. Her alkol veya madde kullanan kişi bağımlı oluyor mu? Neden kimi insan alkol veya madde denemesine rağmen bağımlı olmuyor da kimisi bağımlısı oluyor? Bu soruların yanıtı kişilerin genetik yatkınlığının olabileceğini akla getiriyor. Nitekim yapılan bilimsel araştırmalar, bazı kişilerin bağımlılığa yatkın olduğunu göstermektedir. Bu nasıl olur? Herhangi bir nedenden dolayı anormal gene sahip olan bireyler anormal protein sentezler (üretir), bu da anormal enzim ve anormal reseptör oluşmasına yol açar. Oluşan anormal enzim ve reseptörler beynin zevk ve ödül yolaklarının nörotransmitterlerinde (merkezi sinir sistemi hücreleri arasındaki taşıyıcılar) düzensizliğe neden olur. Bunun neticesinde de madde kullanımı konusunda kontrol kaybı açısından bir zemin oluşur. Dolayısı ile genetik yatkınlığı olan bireyin madde kullanımı sadece kimyasal düzensizliğe yol açmakla yetinmeyip, bağımlılığa giden süreci ateşler. Genetik yatkınlığı olan birey bağımlılık açısından hep risk altındadır, adeta saatli bir bomba gibidir. Günün birinde şu veya bu nedenden dolayı madde alan bu bireyin pimi çekilmiş demektir. Kimin kesin olarak genetik yatkınlığa sahip olduğunu kestirebilmek günümüz teknolojisi ve bilgi birikimi ile neredeyse imkânsız. Bu nedenle madde kullanımını ben hep Rus ruletine benzetmişimdir.”  

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al