Bağımlılık tedavisinde neler yapılmalıdır

Bağımlılık, çağımızın en ciddi ve yaygın hastalıkları arasındadır. Bağımlılık hastalığı doğru tedavi yöntemleri uygulandığı zaman tedavi edilebilir bir hastalıktır. Peki, bağımlılık tedavisinde neler yapılmalıdır ve nelere dikkat edilmelidir?

Bağımlılık tedavisinde neler yapılmalıdır

Bağımlılık tedavisinde ilk olarak 1-2 haftalık bir süreci kapsayan arındırma tedavisi uygulanmalıdır. Arındırma tedavisi kişinin vücudundaki maddelerin tamamen temizlenmesi amacıyla uygulanır.

ARINDIRMA TEDAVİSİ SÜRECİ

Arındırma tedavisinin ilk günlerde kişilerde bulantı, kusma, terleme, uykusuzluk, ağrılar ve öfke sorunları ortaya çıkabilir. Bu sorunların kontrol altında tutulabilmesi için ilaç tedavileri uygulanabilmektedir.

Arındırma tedavisinden sonra ise, madde alım isteğini azaltıcı olan ilaçlar kullanılmalıdır. Bu ilaçlar ile birlikte kişiye özgü tedavi yöntemleri de belirlenerek uygulanmalıdır.

İLAÇ TEDAVİLERİ

Bağımlılık tedavisi son derece uzun süre alabilecek bir süreci gerektirir. İlaç tedavisi uygulanan kişilere aynı zamanda yaşadıkları farklı sorunları da çözebilecek farklı tedavi yöntemleri de uygulanmalıdır. Tedavinin yanında bu tür bir yaklaşım sergilendiği zaman kişi tedavi için kendisini motive etmeye başlayabilir.

Ancak yine de tedavi sürecinde kişiyi motive edici davranışlarda bulunulmalıdır. Psikoterapi ile kişinin maddeye yönelmesindeki sorunların da çözülmesi gerekir. Bu süreç içerisinde bağımlı olan kişinin tedavisine ailesi ve yakın çevresi de destek vermelidir.

BAĞIMLILIK TEDAVİSİNDE NELER YAPILMALIDIR VE HAYAT TARZINDAKİ DEĞİŞİKLİKLER

Kişinin ailesine bağımlılık ile ilgili bilgilendirme yapılması, çözüm yollarının anlatılması ve onların yaşamış oldukları karamsarlık, hayal kırıklığı, endişe gibi şikâyetlerinin de çözülmesi için gerekli uygun müdahaleler yapılmalıdır.

Bağımlılık tedavilerinin en önemli detayı ise hayat tarzında gidilecek olan değişikliklerdir. Kişinin sosyal çevresini değiştirmesi, madde kullanan kişi ve ortamlardan uzaklaşması gerekir. Aynı zamanda kişiyi maddeye sürükleyebilecek aktivitelerin de engellenmesi gerekir. Bu aktiviteler yerine daha farklı aktiviteler ile hastanın maddeyi hatırlayacağı aktivitelerden uzak durması sağlanır.

Etkili sonuçlar elde edilebilmesi ve başarılı şekilde tedavinin sonlandırılması için ciddi ve uzun bir süreç geçirilmelidir. Bu süreç hasta ve doktor ilişkisine göre de değişkenlik gösterebilir. Etkili bir tedavi için doktor ve hastanın ilişkisinin iyi olması gerekir. Ayrıca tedavi gören kişinin tedavi sürecinde yakından takip edilmesi ve madde testlerinin sürekli olarak yapılması da gerekir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bağımlılık testleri; Alkol ve madde kötüye kullanımı sıklığının her geçen gün artması, bu alandaki laboratuvar değerlendirmelerinde de aynı ivmeyle il
  • Sosyallik, sosyal beceriler ve sosyal temasın bağımlılığın en büyük ilacı olduğunu belirten Tarhan, “Bağımlıların çoğu yalnız. Sosyal izolasyon ve yal
  • Prof. Sevil AtasoyÜsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, Dünya Sosyologlar Derne
  • Koronavirüsten sonra dünyayı bağımlılık pandemisi bekliyor. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Dünyayı bağımlılık pandemisi bekliyor” dedi.
  • Ramazan bağımlılıkları etkiliyor mu? Ramazan ayı, bireylerin günlük rutinlerini büyük oranda etkiliyor. Bağımlılık davranışları Ramazan’da değişiyor!
  • Bağımlılığınız varsa ve koronavirüs döneminde kullanım isteğiniz arttıysa ve başa çıkmakta zorlanıyorsanız ya da bu dönemi daha rahat bir şekilde geç
  • Randevu Al