Bağımlılık tedavisinde neler yapılmalı

Bağımlılık, bedensel ve ruhsal olarak ortaya çıkabilen klinik tablolar ve uzantıları olan toplumsal sorunlar ile beraber ele alındığında çağımızın en önemli hastalıkları arasındadır.

Bağımlılık tedavisinde neler yapılmalı

Toplumun her kesimini ilgilendirebilen bağımlılık hastalığı ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Bağımlılık tedavilerinde sadece madde kullanan bireyler değil, bireylerin içerisinde yer aldığı toplumu, ailesini ve çevresini de değerlendirme altına almak gerekir. Peki, başarılı bir bağımlılık tedavisinde neler yapılmalı ve nelere dikkat edilmelidir?

Bağımlılık tedavisinde davranış farklılıklarının hedeflendiği etkin ve güncel tedavi yöntemleri uygulanır. Bazı özel vakalarda başarıya ulaşana kadar farklı tedaviler aynı anda da uygulanabilir. Bu durum kişinin bağımlılık seviyesine göre ve tedaviye verdiği tepkiye göre değişkenlik gösterebilir. Bağımlılık tedavisi farklı aşamalardan oluşan ve son derece dikkatli uygulanması gereken tedavi sürecidir.

Her kişi için uygun olan tek bir tedavi yöntemi yoktur. Bu sebeple, tedavi sürecinde kişiye özel tedavi yöntemleri tercih edilmelidir. Yeteri kadar bağımlılık tedavisine devam edilmesi de tedavinin etkili sonuçlar ortaya çıkartabilmesi için önemlidir. Bu süre kişinin sorunları ve ihtiyaçlarına göre değişebilir. Bağımlılık tedavisi erken bırakıldığı zaman tekrar alkol ve madde kullanımı devam etmektedir.

BAĞIMLILIK TEDAVİSİNDE NELER YAPILMALI, BİREYSEL VE GRUP TERAPİLERİ

Bireysel ve grup terapileri bağımlılık tedavilerinde son derece etkilidir. Bağımlılık tedavisi esnasında alkol ve madde kullanımına karşı koyma becerilerinin kişiye öğretilmesi, alkol ve madde kullanımını tetikleyebilecek etkinliklere ve aktivitelere karşı farklı etkinlikler ve aktivitelere yönlendirilmesi gerekir.

Psikoterapiler ile birlikte hastalar için ilaç tedavisi de gerekebilir. Alkol ve madde kullanımına bağlı olan sorunlar tek tek incelenmelidir. Psikiyatrik hastalıklarda kullanılan ilaçlar bağımlılık tedavisinde de aktif bir şekilde gerektiği zaman kullanılmalıdır.

ARINDIRMA TEDAVİSİ

Bağımlılık tedavisinin en önemli adımı ise tıbbi arındırma tedavisidir. Arındırma tedavisi, maddenin veya maddelerin vücuttan çıktığı esnada ortaya çıkan belirtilerin ilaçla tedavi edilmesidir. Bağımlılık tedavisinde arındırma yöntemi tek başına yeterli değildir. Uzun süreli bağımlılık tedavisi uygulanması uygun görülüyorsa bu yönteme başvurulur.

Bağımlılık tedavisi süreci boyunca kişinin alkol ve madde kullanımının takip edilmesi gerekir. İdrar üzerinde yapılabilecek madde testleri düzenli aralıklar ile takip edilmelidir. Kişinin iyileşmesi için uzun bir sürece ihtiyaç vardır. Ancak günümüzdeki tedavi yöntemleri ile bağımlılık sorunları ortadan kaldırılabilmektedir.

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: