Bağımlılık tedavisi ne kadar sürer

Bağımlılık, doğru tedavi yöntemleri uygulandığı zaman tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Toplumun yaşadığı en ciddi ve yaygın hastalıklar arasında yer alan bağımlılık için kişiye özel tedavi yöntemleri uygulanır.

Bağımlılık tedavisi ne kadar sürer

Bağımlılık tedavisi ne kadar sürer ve tedavi süreci nasıl devam eder merak ediyorsanız yazımıza göz atmaya devam edebilirsiniz.

Bağımlılığın tedavisinin uzun süre boyunca devam etmesi gerektiğini asla unutmamalısınız. Bağımlılık, tedavisi kısa süreli olan ve kolay bir şekilde atlatılabilen bir hastalık değildir. Bağımlılığın seviyesi ve kişinin genel durumu tedavinin süresini belirleyen en temel unsurlar arasındadır.

Kişinin tedavide kalacağı süre artmaya başladıkça, tedavinin başarılı olma ihtimali daha da artmaya başlar. Tedavi süresi kişiden kişiye değişir. Kişilerin 6 ay boyunca madde kullanmasına tıbbi literatür içerisinde “kısmi düzelme” denir. Bu sebeple, bağımlılık tedavisinin belirli aralıklar ile en az 6 ay sürmesi gerekir.

Fakat tedavi sürecinin 1 yıl kadar devam etmesi daha etkili sonuçlar elde edilebilmesi için son derece önemlidir. 1 yıl süre geçtikten sonra gerekli durumlarda tedaviye tekrar devam edilmesi de gerekebilir. Bağımlılık hastalığının tedavisinin ömür boyu sürmesinin gerektiği bazı durumlar da görülebilir.

BAĞIMLILIK TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER VE BAĞIMLILIK TEDAVİSİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bağımlılık tedavisi gören kişilere ailesinin ve yakınlarının da destek vermesi son derece önemlidir. Bu hastalık ve tedavi yöntemleri hakkında ailenin ve kişinin yakınlarının bilgi alması gerekir. Kişinin tedaviye motive olmasını sağlayabilecek aktiviteler ile tanıştırılması da gerekir.

Kişinin tedavi önceki hayatında yaptığı ve madde kullanımına sürüklediği aktivitelerden derhal uzaklaştırılması gerekir. Bunun yerine yeni aktiviteler belirlenmelidir.

İLAÇ TEDAVİSİ UYGULANIR MI

Bağımlılık tedavisi süreci boyunca kişiye idrar testleri ile madde bağımlılığı testi yapılmalıdır. Tedavi sürecinde tekrar madde alan kişilerin tedaviye devam edebilmeleri son derece zordur.

Bu tür detaylar ile birlikte kişiye psikoterapi ve ilaç tedavisi uygulanması da gerekebilir. İlaçlar, kişinin madde alamamasından kaynaklı olan ve arındırma sürecinde yaşayabileceği bazı belirtileri atlatabilmesini sağlar. Kişinin madde isteğini azaltabilecek etkiye sahip olan ilaçlar da tedavi sürecinde uygulanır.

Arındırma sürecinde kişiye ilaçlar verildiği zaman terleme, öfke kontrolü sorunları, uykusuzluk, iştahsızlık ve titreme gibi madde kullanmadığı için ortaya çıkan belirtiler kontrol altına alınır.

BAĞIMLILIK TEDAVİSİNDE TEMEL BİLGİLER

Bağımlılık hastalığı, çağımızın en tehlikeli ve tedavisi en uzun süren hastalıkları arasındadır. Uygun tedavi yöntemleri istikrarlı ve düzenli bir şekilde uygulandığı zaman bağımlılık hastalığından da kişinin kurtulabilmesi mümkündür. Bağımlılık tedavisinde temel bilgiler vardır. Bu bilgilere göz atarak kendiniz ya da yakınlarınız için tedavi süreci ile ilgili temel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Alkol ya da madde kullanımı için yapılacak olan tedaviler diğer psikiyatrik ve fiziksel bozukluklara göre farklı şekilde belirlenir. Bozuklukların tedavisinde farklı yaklaşımların ele alınması son derece önemlidir. Her kişinin farklı tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyabileceği gerçeği asla unutulmamalıdır.

BAĞIMLILIK TEDAVİSİNDE TEMEL BİLGİLER VE KİŞİYE UYGUN TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Kişiye özel en uygun tedaviyi alabilme imkânını elde kişilerin seyri son derece iyidir. Alkol ve madde kullanımıyla ilgili olan sorunların giderilmesi için hastalığın seyrinin stabil gitmesi ve kontrol altında tutulması da son derece önemlidir.

Hastalığın iyileşmesini etkileyen pek çok farklı faktör vardır. Bunlar arasında tedavi süreci ve kişinin tedaviye sağladığı uyum, tedavi gören kişinin karakter özellikleri, kişinin tedaviyi gerçekten isteyip istememesi gibi faktörler değerlendirilmelidir.

Tedavi uzun süreli uygulanacağı için kişinin bu sürece kendisini hazır hissetmesi son derece önemlidir. Tedavinin süresi, alkol ya da madde kullanımı olmayan sürenin uzaması ile doğru orantılıdır.

KİŞİNİN AİLESİ VE SOSYAL ÇEVRESİNİN TEDAVİYE ETKİSİ

Madde bağımlılıklarında kişinin madde dışında sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunları da olabilir. En iyi tedavi yöntemi seçileceği zaman kişinin bu tür sorunlarına da eş zamanlı olarak çözüm bulunmalıdır. Örneğin, kişiyi alkole ya da maddeye sürükleyebilecek olan aktivitelerin yerine yapabileceği farklı aktivitelerin belirlenmesi gerekir.

Kişinin tedaviye devam etmesini sağlayabilecek en önemli noktalar arasında istekli olması, ailesi ve sosyal çevresinin kendisine destek vermesi yer almaktadır. Bağımlılık tedavisi gören kişiye bütün yakın çevresinin ilgili davranması ve onu bu süreçte desteklemesi gerekebilir.

Tedavi, hastanın farklı ihtiyaçlarını karşılamaya başladığı zaman hastanın süreç içerisinde adım adım daha da iyi hissetmesi mümkün olur. Ayrıca bu kişiler tedaviye olan bağlılıklarını da artırırlar. Tedavinin olumlu sonuçlar gösterebilmesi de böylelikle gerçekleşmiş olur.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İnsanlar Facebook, Twitter, Instagram vb. ağlara aşinadır ve büyük kısmı düzenli olarak bu sitelerden birini veya birkaçını kullanmaktadır. Ancak kişi
  • Bağımlılık testleri; Alkol ve madde kötüye kullanımı sıklığının her geçen gün artması, bu alandaki laboratuvar değerlendirmelerinde de aynı ivmeyle il
  • Sosyallik, sosyal beceriler ve sosyal temasın bağımlılığın en büyük ilacı olduğunu belirten Tarhan, “Bağımlıların çoğu yalnız. Sosyal izolasyon ve yal
  • Prof. Sevil AtasoyÜsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, Dünya Sosyologlar Derne
  • Koronavirüsten sonra dünyayı bağımlılık pandemisi bekliyor. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Dünyayı bağımlılık pandemisi bekliyor” dedi.
  • Ramazan bağımlılıkları etkiliyor mu? Ramazan ayı, bireylerin günlük rutinlerini büyük oranda etkiliyor. Bağımlılık davranışları Ramazan’da değişiyor!
  • Randevu Al