Bağımlılık Tedavisi nasıl yapılır

Uyuşturucu maddelere ilişkin bağımlılık, ne yazık ki dünyanın birçok yerinde savaşılan bir durum olarak nitelendirilebilir.

Bağımlılık Tedavisi nasıl yapılır

Zamanla bir ya da daha fazla maddeye karşı bağımlı hale gelen kişi, ölüme varan sonuçlar ile karşılaşabiliyor. Vücuda yüksek oranda zarar veren maddeler, sağlığı etkileyerek yaşam süresini kısaltabiliyor. Peki, bu tarz durumlar adına uygulanacak olan bağımlılık tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikle bu konuda uzman bir yere başvurulması ve doktor kontrolü altında olunması gerekiyor. İhtiyaç durumunda ilaç tedavisi uygulayan uzman hekim, yaşanan değişimin kontrol altında tutulmasını mümkün hale getiriyor. Ayrıca yoksunluk sendromu gibi durumlar, yoğun bir şekilde kusma ve öfke krizi gibi belirtilere neden olabiliyor. Bu gibi etkilerin gözlem altında tutulması önem teşkil ediyor.

BAĞIMLILIK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR VE BAĞIMLILIK TEDAVİSİNDE İZLENECEK YOL

Öncelikle bağımlı kişinin arındırılması gerekiyor. Yani hastanın vücudundan bağımlı olduğu madde tamamen uzaklaştırılmalıdır. Bu süreç, 1 veya 2 hafta boyunca sürebiliyor. Bu süre zarfında yoksunluk sendromuna girebilen hasta, mide bulantısı, baş dönmesi, terleme, öfke krizi, ağrı ve uykusuzluk gibi etkiler yaşayabiliyor.

Süreç içerisinde yaşam kalitesi yüksek oranda etkilenen kişi, stres ve anksiyete gibi belirtilerle de karşılaşabiliyor. Terleme ve uykusuzluk sonucunda görülen psikolojik etkiler, uzman doktor tarafından kontrol altına alınmalıdır. Bunun için psikolojik destek görebilen hastanın süreçten güçlenerek çıkması sağlanıyor. Böylelikle hayata adapte olmak bir nebze olsa kolaylaşıyor.

BAĞIMLILIK TEDAVİSİ İÇİN İLAÇ KULLANIMI

Bağımlılık tedavisi süresince oluşabilen olumsuz etkiler, çeşitli ilaçlar ile kontrol altına alınabiliyor. Aynı zamanda kişinin bağımlısı olduğu maddeyi daha az istemesini sağlayacak ilaç kullanımı da sıkça uygulanan tedaviler arasında yer alıyor. Uyku düzenini oturtmak, madde isteğini azaltmak, ağrıları hafifletmek ve iyi hissetmeyi sağlamak, bu aşamada önemli adımlar haline geliyor.

Uzman hekim kontrolünde uygulanan ilaç tedavisi, hastanın süreci daha rahat atlatmasına yardımcı oluyor. Bu noktada kişinin ailesinden ve yakınlarından gördüğü destek de son derece önemli. Psikolojik destek neticesinde güçlü hisseden hasta, bağımlılığı daha kolay ve etkin bir şekilde yenebiliyor. Bu aşamada ilaç tedavisi ile psikolojik desteğin oluşturulması da mümkün.Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: