Bağımlılık tedavisi kaç aşamada gerçekleşir

Çeşitli maddelere karşı yaşanabilen bağımlılık, kişinin yaşamını doğrudan etkiliyor. Bağımlılık sonucunda kariyerinden olan, ailesinden uzaklaşan ya da ölüm ile burun buruna gelen pek çok hasta ile karşılaşmak mümkün.

Bağımlılık tedavisi kaç aşamada gerçekleşir

Oysa bağımlılık, tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bunun için profesyonel destek alınarak bağımlılıktan kurtulmak mümkün. Peki, bağımlılık tedavisi kaç aşamada gerçekleşir?

Öncelikle kişinin tedaviye karşı istekli olması gerekiyor. Bağımlılığını kabul eden ve bu sorun ile yüzleşmek isteyen hastanın tedaviye çok daha olumlu cevap verdiği gözlemlenebiliyor. İstekli olan ve sorundan kurtulmak isteyen kişi, profesyonel tedavi sunan bir merkeze başvurabilir. Akabinde ise kişiye özgü tedavi süreci başlatılıyor.

BAĞIMLILIK TEDAVİSİ KAÇ AŞAMADA GERÇEKLEŞİR VE ARINMA SÜRECİ

Bağımlılık tedavisinde kişinin bağımlı olduğu maddeye karşı arınması önem teşkil ediyor. Vücudundan uzaklaştırılan madde sonucu temizlenen ve bedeni arınan hasta, bu süreci 1 veya 2 hafta içerisinde atlatıyor. Süreç dâhilinde yoksunluk sendromu yaşayabilen kişi, ne yazık ki çeşitli belirtiler ile karşı karşıya kalıyor.

Terleme, mide bulantısı, baş dönmesi, uykusuzluk, stres, korku ve panik gibi etkilere yol açan yoksunluk sendromu, uzman hekim desteği ile kontrol altına alınmalıdır. Ayrıca çeşitli ilaçlar neticesinde kişinin bağımlı olduğu maddeye karşı daha az istek duyması da sağlanabilir. Zamanla yoksunluk sendromu belirtilerinden arınan ve maddeye karşı tıbben istek göstermeyen kişi, tedavi sürecinde önemli bir aşamayı geride bırakmaktadır.

BAĞIMLILIK TEDAVİSİNDE TERAPİ VE REHABİLİTASYON

Hastayı bağımlı olduğu maddeye iten nedenler, uyuşturucuya karşı psikolojik istek ve yalnızlık gibi durumlar, bağımlılık tedavisinde önemli rollere sahiptir. Tüm bu faktörlerin belirlenerek tedavi edilmesi ve onarılması, süreç içerisinde gerçekleşiyor. Psikolojik destek gören hasta, çok daha güçlü ve mutlu bir yaşamın kapısını aralıyor.

Madde kullanımı esnasında yaşanan değişikliklerin onarılması noktasında rehabilitasyon oldukça etkilidir. Aile ile olan ilişkilerin tekrardan güçlenmesini sağlamak, bozulan davranışların yerine yenilerini yerleştirmek ve iletişim becerilerini onarmak, bu aşamada önem teşkil ediyor.

Yeniden çevresiyle sağlıklı bir şekilde iletişim kurmaya başlayan hasta, bu sayede topluma geri dönme şansı elde ediyor. Yaşadığı sorunlara karşı güçlü hisseden kişi, aynı zamanda tedavi sonrasında karşılaşabileceği hayat zorluklarına ilişkin de tedaviden güçlü ayrılıyor.Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: