Bağımlılık Tedavisi İstanbul

Maddi bağımlılığı, ne yazık ki dünyanın pek çok yerinde artış gösteren bir sorun olarak nitelendiriliyor. Çeşitli maddelere olan istek ve yoksunluk sendromu, profesyonel bir şekilde tedavi görmeyi gerektiriyor.

Bağımlılık Tedavisi İstanbul

Bağımlılık tedavisi İstanbul dâhil ülke çapında alınabilen profesyonel destekler ile gerçekleşiyor. Bu alanda uzmanlaşmış kişiler tarafından sağlanan tedavi, elbette doktor kontrolünü de gerektiriyor.

Uyuşturucu maddelere ilişkin bağımlılık, ileri düzeyde yoksunluk sendromu gibi sancılı süreçlerin oluşmasına kaynaklık ediyor. Bağımlı olunan maddeye karşı yoksunluk içerisine giren hasta, buna bağlı bir şekilde çeşitli belirtiler gösteriyor. Tüm bunların kontrol altına alınması ve gerekli tedavinin uygulanması ise uygun koşullarda mümkün hale geliyor.

BAĞIMLILIK TEDAVİSİ İSTANBUL VE İZLENECEK YOL

Öncelikle kişinin bağımlı olduğunu kabullenmesi, tedavi sürecinde son derece önemli bir adımdır. Kendisini kabullenen kişi, profesyonel destek alması gerektiğinin farkına varıyor ve buna göre hareket ediyor. Profesyonel bir tedaviye başvurulması durumunda ilk olarak arınma süreci başlatılıyor. Hastanın vücudundan bağımlı olduğu madde tamamen atılıyor ve daha temiz bir bedene sahip olması sağlanıyor.

Kişinin durumuna bağlı bir şekilde 1 ya da 2 haftalık bir arınma süreci izleniyor. Süreç içerisinde mide bulantısı, kusma, terleme, ağrılar, öfke ve uykusuzluk gibi belirtiler gözlemlenebiliyor. Bu etkilerin kontrol altına alınması ve kişinin yoksunluk sendromunu hafifletmesi için ilaçlar tercih edilebilir. Uzman doktor kontrolünde verilen ilaçlar, madde alımı isteğini azaltmada da etkin bir tedavi sunuyor.

BAĞIMLILIK TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER

Bağımlılık tedavisi kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Hastanın tedaviye verdiği yanıt, yaşadığı yoksunluk sendromu ve isteği, bu aşamada son derece etkilidir. Ayrıca bağımlılık tedavisi uzun süren bir yolculuk olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle sabırlı olunmalı ve sağlıklı bir sonuç elde edene kadar tedavi yolu izlenmelidir.

Tedavi süresince pes etmemek ve bağımlılık ile savaşmak önem teşkil ediyor. Bundan dolayı da hastanın isteği bu aşamada devreye giriyor. Psikolojik destek gören kişi, ailesinden ve çevresinden gördüğü destek ile çok daha hızlı bir şekilde toparlanabiliyor. Acele edilmemeli, hastanın tedaviye olumlu bir şekilde yanıt vermesi beklenmelidir. Bunun için doktor eşliğinde tedavide çeşitli değişiklikler de uygulanabilir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bağımlılık testleri; Alkol ve madde kötüye kullanımı sıklığının her geçen gün artması, bu alandaki laboratuvar değerlendirmelerinde de aynı ivmeyle il
  • Sosyallik, sosyal beceriler ve sosyal temasın bağımlılığın en büyük ilacı olduğunu belirten Tarhan, “Bağımlıların çoğu yalnız. Sosyal izolasyon ve yal
  • Prof. Sevil AtasoyÜsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, Dünya Sosyologlar Derne
  • Koronavirüsten sonra dünyayı bağımlılık pandemisi bekliyor. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Dünyayı bağımlılık pandemisi bekliyor” dedi.
  • Ramazan bağımlılıkları etkiliyor mu? Ramazan ayı, bireylerin günlük rutinlerini büyük oranda etkiliyor. Bağımlılık davranışları Ramazan’da değişiyor!
  • Bağımlılığınız varsa ve koronavirüs döneminde kullanım isteğiniz arttıysa ve başa çıkmakta zorlanıyorsanız ya da bu dönemi daha rahat bir şekilde geç
  • Randevu Al