BAĞIMLILIK TARİH OLUYOR

BAĞIMLILIK TARİH OLUYOR
Paylaş:

AFP

Araştırma, uyuşturucu,  alkol ve sigaraya bağımlılığın ortadan kaldırılması yolunda önemli bir adım  atılmasını sağladı.

Araştırmada, sürekli kokain kullanımının beyindeki genetik yapıyı nasıl  değiştirdiği anlaşıldı ve bulgunun, uyuşturucu, alkol ve sigara gibi çeşitli  maddelere bağımlılıkların ortadan kaldırılmasını sağlayacak etkili bir tedavi  için öncü olabileceği bildirildi.

New York'taki Mount Sinai Tıp Okulundan Ian Maze ve meslektaşlarının  fareler üzerinde yaptıkları deneylerle ilgili araştırma sonuçları, Science  dergisinde yayımlandı. Deneylerde, kronik kokain kullanımının, belirli bir  enzimin beynin zevk alma devrelerinde bulunan genlerin çalışmasını durdurduğu  görüldü. Bu durumun da, farenin uyuşturucuyu giderek daha fazla istemesine yol  açtığı anlaşıldı.

Çalışmayı fonlayan, ABD Uyuşturucu Alışkanlığı Ulusal Enstitüsünden Dr.  Nora Volkow, araştırmanın, "kokain kullanımının, beynin yapısını nasıl  değiştirdiğinin anlaşılmasına yardım ettiğini" belirtti. Volkow, "bulgular,  sürekli uyuşturucu kullanımının, nöronların (beyin hücreleri) çalışma  biçimlerinin uzun vadeli biçimde değişimine nasıl yol açtığını anlamamızın  kapısını araladı" dedi.

Deneylerde bir grup fareye düzenli olarak kokain verildi, diğer bir grup  fareye ise düzenli olarak önce tuz, ardından da bir doz kokain verildi. Böylece,  kokainin, beynin ödüllendirme devrelerini körleştirdiği görüldü. Bunun da,  genlerin çalışmasını durdurması veya başlatmasında kritik rol oynayan bir enzimi  üreten 9A geninin baskılanması yoluyla olduğu gözlendi.

Diğer bazı çalışmalar, kokain kullanımının bazı genlerin çalışmasını  durdurup başlatması, böylece kokaine giderek daha fazla istek duyulması üzerinde  etkili olduğunu göstermişti ancak bu yeni çalışma, bunun 9A geninin baskılanması  yoluyla olduğunun keşfini sağladı. Dolayısıyla çalışma, kokain bağımlılarındaki  bu sürecin, 9A geninin faaliyetinin arttırılarak tersine çevrilebileceğini de  ortaya koymuş oldu. Volkow, "Bu yapılabilirse, kronik kokain kullanımının ortaya  çıkardığı etkiler de tersine çevrilebilecek" diye konuştu.

Volkow, bu mekanizmasının sadece kokain bağımlılığının ortadan  kaldırılmasıyla sınırlı kalmayacağını, diğer uyuşturucular ve alkol ile sigara  (nikotin) bağımlılığının da ortadan kaldırılmasında yeni bir çığır açacağını  kaydetti. Volkow, "Sorularımızdan biri, uyuşturucu kullanımı kesildiği halde,  bağımlılığın hala neden sürdüğüydü. Bu mekanizma, muhtemel sorumlulardan biri"  dedi.