Bağımlılığa cip ilaç

Alkol ve eroin bağımlılarının cilt altına yerleştirilen ve oradan 2 yıl boyunca salınan 'çip' ilaçlar başarıyı artırıyor. İlaç hem isteği hem de madde kullanılsa bize hazzını azaltıyor.

Bağımlılığa cip ilaç

Alkol ve eroin bağımlılarının cilt altına yerleştirilen ve oradan 2 yıl boyunca salınan 'çip' ilaçlar başarıyı artırıyor. İlaç hem isteği hem de madde kullanılsa bize hazzını azaltıyor.

bagimlilagcipilacAlkol ve madde bağımlılığı aslında kronik bir hastalık. Tedavi sürecinin başarıyla atlatılması için cilt altına yerleştirilen ilaçlar (implant) vücuda her gün belli dozlarda ilaç salarak kişinin alkol ve madde bağımlılığıyla (eroin) daha kolay mücadele etmesini sağlıyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Bağımlılık Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nesrin Dilbaz diyabet, alkol ve madde madde bağımlılığında da tedavi/ ilaç uyumuyla ilgili sorunlar yaşandığım söylüyor. Dilbaz, "İlk bir hafta maddeyi vücuttan uzaklaştırırken, yoksunluk belirtilerini en aza indirip, hastanın çok sıkıntı çekmeden arınmasını sağlıyoruz, Sonra da maddeden uzak tutabilecek, isteği ve aşermeyi azaltabilecek ilaçlara geçiyoruz" diyor.

YAĞ DOKUSUNDA DURUYOR

Aslında hastalara tablet, draje ya da kapsül formunda yani günlük tek doz, ağızdan verilen ilaçlar var. Fakat yapılan çalışmalar gösteriyor ki özellikle bağımlılık hastalarında tedavi ve ilaç uyumları son derece düşük. Prof. Dr. Dilbaz, şöyle anlatıyor: "Deri altına yerleştirilen bu ilaçlar 1.5-2 ay etkili. Hastalarımızın 'çip ilaç' dediği bu ilaçları, küçük bir kesi açarak karın bölgesinde cilt altındaki yağ dokusuna yerleştiriyoruz. İlaç yavaş yavaş salınarak sisteme karışıyor. Böylece hastanın kararından vazgeçip tedavisini kesmesinin de önüne geçiliyor. İlaç hem isteği azaltıyor hem de hasta maddeyi kullanırsa beklediği hazzı almıyor."

MOTİVASYONLA GELENE TEDAVİ

NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Bağımlılık Merkezi Klinik Şefi Yrd. Doç. Dr. Serdar Nurmedov, tedavinin her hastaya uygulanmadığını anlatırken şöyle diyor: "Tedavi motivasyonları olan bizimle takiplerini birlikte götürebilecek hastalarımızda uyguluyoruz. Şimdiye kadar uyguladığımız hastalardan çok iyi yanıtlar aldık. Duruma göre hastanın 2-2.5 ayda bir tekrar ilaç yerleştirebiliyoruz."

ALKOLE DİSÜLFİRAM EROİNE NALTREKSON

TEDAVİDE, alkol bağımlılarına disülfiram, eroin bağımlılarına ise naltrekson implantları takılıyor. Naltrekson, eroinin gelip yapıştığı reseptöre (alıcı) yapışıyor. Eroinin yapışacağı yeri kısmen işgal ettiği için hasta tekrar kullanmak istemiyor. Disülfiram ise alkolün yıkılmasını sağlayan bir enzimi bloke ediyor. Hasta ilaca rağmen alkol alırsa, alkol vücutta yıkılıp atılamadığı için çok hızlı bir biçimde alkol zehirlenmesi yaratabiliyor. Bu bilginin paylaşıldığı hasta alkol almaktan cayıyor. Hürriyet/Mesude ERŞAN
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ‘Müstakil Akademi 5. Silsile’ eğitim programının konuğu oldu.
  • Ergenlik döneminde yaşanan sorunların normal kabul edilmesi ve psikiyatrik rahatsızlıklarla ilişkilendirilmemesi büyük problemlerin atlanmasına yol aç
  • Kişinin sahip olduğu arkadaşlık ilişkisinin kalitesi, dış dünyayı algılama biçimini, sosyalliğini ve özgüveni üzerinde oldukça etkili oluyor.
  • Milyonlarca adayın hayallerindeki bölüme yerleşebilmek için heyecanla beklediği YKS tercih dönemine çok az bir zaman kaldı.
  • Meslek seçiminde en kritik noktalardan birinin kişinin kendi özelliklerini tanıması ve kendi özelliklerine uygun mesleği seçmesi olduğunu belirten Pro
  • Duygudurum bozuklukları, ergenlik döneminde sık görülebilen psikiyatrik bozukluklarının başında geliyor.
  • Randevu Al