BAĞIMLILARA ÜCRETSİZ TEDAVİ

BAĞIMLILARA ÜCRETSİZ TEDAVİ
Paylaş:

A.A

Bağcılar Belediyesi, 128 uyuşturucu bağımlısı ile psikolojik rahatsızlığı bulunan 54 kişiyi ücretsiz tedavi ettirdi.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, 2006 yılında Almanya doğumlu A.Y. adlı uyuşturucu bağımlısı gencin,  tedavi olmak için belediyeye başvurduğunu söyledi. Gencin Özel Balıklı Rum  Hastanesinde tedavi ettirildiğini ifade eden Çağırıcı, bundan sonra kendilerine  gelen talep doğrultusunda, uyuşturucu bağımlıları ve psikolojik rahatsızlığı  olanları tedavi ettirmeyi sürdürdüklerini kaydetti.

Çalışmanın, belediyenin Sağlık İşleri Müdürlüğü ile Özel Balıklı Rum  Hastanesi ve Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma  Hastanesince iş birliği içinde sürdürüldüğünü ifade eden Çağırıcı, şunları  söyledi:

"2006'dan bu güne kadar 128 uyuşturucu bağımlısı ile psikolojik  rahatsızlığı bulunan 54 kişiyi ücretsiz olarak tedavi ettirdik. Bu hastalarımızın  yaşı 12 ile 59 arasında değişiyor. Tedavi ettirilen uyuşturucu bağımlıları,  değişik nedenlerle bağımlı haline gelmişler. Tedavide, bağımlılıktan kurtulmak  için kararlılık gösterenlere öncelik tanıyoruz. Onlar kimsesiz çocuk değil, bizim  çocuklarımız. Yarınlarımız bu çocuklarımızın omuzlarında yükselecektir."

Belediyeye başvuran uyuşturucu bağımlıları ve psikolojik rahatsızlığı  olanların bu durumlarının belediye görevlilerince araştırıldığını belirten  Çağırıcı, incelemeler neticesinde tedaviye ihtiyacı olduğu anlaşılanların  hastanelerde ücretsiz tedavi ettirildiğini bildirdi.

Bugüne kadarki toplam tedavi giderlerinin 200 bin TL'yi geçtiğini  belirten Çağırıcı, "Ama işin maddi boyutu önemli değil. İnsana yapılan yatırım  geri dönüşü en yüksek yatırımdır. Bütün çalışmalarımızın merkezine insanı  koyuyoruz, insan odaklı bir belediyecilik yapıyoruz" dedi.
 
Lokman Çağırıcı, tedavi ettirilen uyuşturucu bağımlıları arasında  üniversite mezunları ile taksi ve minibüs şoförlerinin de bulunduğunu sözlerine  ekledi.