B.1.1.7 İngiliz koronavirüs mutasyonu

Her geçen yayılan B.1.1.7 İngiliz koronavirüs mutasyonu B.1.1.7 koronavirüs varyantı hastanede yatan hastalarda daha ciddi hastalığa neden olmuyor. COVID-19 hastası arasında, diğer varyantlara kıyasla B.1.1.7'li hastalarda ciddi hastalık, ölüm veya diğer sonuç risklerinde hiçbir fark yok.

B.1.1.7 İngiliz koronavirüs mutasyonu

B.1.1.7 İngiliz koronavirüs mutasyonu

The Lancet Infectious Diseases'ta Pazartesi günü yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, ilk olarak geçen yıl İngiltere'de tanımlanan B.1.1.7 koronavirüs varyantı hastanede yatan hastalarda daha ciddi hastalığa neden olmuyor. Britanya'da hastaneye yatırılan bir grup COVID-19 hastası arasında, diğer varyantlara kıyasla B.1.1.7'li hastalarda ciddi hastalık, ölüm veya diğer sonuç risklerinde hiçbir fark olmadığı görülmüştür.

Araştırmacılar, "Gerçek dünyadaki bir çalışmanın bağlamı ve sınırlamaları içindeki verilerimiz, B.1.1.7 ile hastaneye yatırılan hastalarda ciddiyetin, olmayanlarda belirgin bir şekilde farklı olmadığına dair ilk güvence sağlıyor" diye yazdı. Virüsler her zaman değişiyor ve bu, bir virüsün yeni bir varyantının veya türünün oluşmasına neden olabilir. Bir varyant genellikle virüsün çalışma şeklini etkilemez. Ama bazen farklı şekillerde davranmasını sağlıyorlar.

Dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları, COVID-19'a neden olan virüsteki değişiklikleri izliyor. Araştırmaları, uzmanların belirli COVID varyantlarının diğerlerinden daha hızlı yayılıp yayılmadığını, sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini ve farklı aşıların onlara karşı ne kadar etkili olabileceğini anlamalarına yardımcı oluyor.

Kaç Koronavirüs Tipi Var?

Koronavirüsler son zamanlarda ortaya çıkmadı. Uzun zamandır etrafta olan büyük bir virüs ailesidir. Birçoğu hafif öksürükten ağır solunum yolu hastalıklarına kadar çeşitli hastalıklara neden olabilir.

COVID-19'a neden olan yeni (veya "yeni") koronavirüs, insanları enfekte ettiği bilinen birkaç koronavirüsden biridir. Muhtemelen hayvanlarda bir süredir ortalıktaydı. Bazen hayvanlardaki bir virüs insanlara geçer. Bilim adamlarının burada olduğunu düşündüğü şey budur. Yani bu virüs dünya için yeni değil ama insanlar için yenidir. Bilim adamları, 2019'da insanları hasta ettiğini öğrendiklerinde, onu yeni bir koronavirüs olarak adlandırdılar.

Araştırma ekibi, Kasım ve Aralık 2020'de İngiliz hastanelerine başvuran 496 COVID-19 hastasından oluşan bir grubu analiz etti; bunlara B.1.1.7 varyantına sahip 198 hasta dahil. Bunlar arasında 72 hastada şiddetli hastalık vardı ve farklı bir varyantı olan 141 hastanın 53'ünde ciddi hastalık vardı. Ek olarak, B.1.1.7'li 31 hasta öldü ve B.1.1.7 dışı grupta 24 hasta öldü. Şiddetli hastalığı olanlar veya ölenler daha yaşlıydı ve altta yatan koşullara sahip olma olasılığı daha yüksekti.

Araştırma ekibi, B.1.1.7 hastalarında ciddi hastalık veya ölümde önemli bir fark bulmasa da, daha yüksek bulaşıcılığı gösteren daha yüksek bir viral yük buldular. Araştırmacılar, B.1.1.7 türünün daha bulaşıcı olduğu ve ülkeler COVID-19 güvenlik protokollerini geri çekerken endişe yaratabileceği konusundaki önceki araştırmaları destekliyor.

Araştırmacılar, "B.1.1.7'li grup genel olarak daha gençti, komorbiditeleri daha azdı ve etnik bir azınlık grubundan olma olasılığı B.1.1.7 olmayanlara göre daha fazlaydı" diye yazdı.

CDC'ye göre suş, ABD'de en yaygın varyant haline geldi ve ülke genelinde bildirilen COVID-19 vakalarının yaklaşık% 27'sini temsil ediyor. ABD, Cumartesi günü güncellenen en son CDC çetelesine göre 20.900'den fazla B.1.1.7 vakası bildirdi.

Lancet Halk Sağlığı'nda Pazartesi günü yayınlanan ayrı bir çalışmada, araştırmacılar COVID-19 aşılarının muhtemelen B.1.1.7 varyantına karşı etkili olacağı sonucuna vardılar. Diğer varyantlara kıyasla yeniden bulaşma oranlarında önemli bir artış olmadığını buldular. Araştırma ekibi, Eylül ve Aralık 2020 arasında COVID Belirti Çalışması uygulamasında yaklaşık 37.000 pozitif COVID-19 testi bildiren Birleşik Krallık hastalarından alınan verileri analiz etti. Uygulama kullanıcıları 249 yeniden enfeksiyon bildirdi ve B.1.1.7'ye sahip olanlar, araştırmacılar yazdı.

"Bu, ilk enfeksiyon sırasında yeterli bağışıklık sağlanmışsa, B.1.1.7 varyantının varlığında yeniden enfeksiyona karşı koruma sağlamanın yeterli olabileceği anlamına gelebilir" diye yazdılar. "Nihayetinde bu, önceden var olan varyantlara karşı aşılama yoluyla oluşturulan bağışıklığın B.1.1.7 varyantına karşı da etkili olabileceğinin olumlu bir işaretidir."

KORONAVİRÜS TÜRLERİ

Bilim adamları, koronavirüsleri alfa, beta, gama ve delta olarak adlandırılan dört alt gruba ayırdı. Bu virüslerden yedisi insanlara bulaşabilir:

- 229E (alfa)
- NL63 (alfa)
- OC43 (beta)
- HKU1 (beta
- Orta Doğu solunum sendromuna (MERS) neden olan bir beta virüs olan MERS-CoV
- SARS-CoV, şiddetli akut solunum sendromuna (SARS) neden olan bir beta virüsü
- COVID-19'a neden olan SARS-CoV-2

Koronavirüs Çeşitler Nasıl Oluşur?

Koronavirüslerin tüm genetik materyalleri RNA (ribonükleik asit) adı verilen bir şeyde bulunur. RNA'nın DNA ile bazı benzerlikleri vardır, ancak bunlar aynı değildir. Virüsler size bulaştığında, hücrelerinize bağlanır, içine girerler ve RNA'larının kopyalarını çıkararak yayılmasına yardımcı olurlar. Bir kopyalama hatası varsa, RNA değişir. Bilim adamları bu değişikliklere mutasyonlar diyor.

Bu değişiklikler rastgele ve tesadüfen gerçekleşir. Virüsler çoğalırken ve yayılırken başına gelenlerin normal bir parçasıdır. Değişiklikler rastgele olduğundan, bir kişinin sağlığında çok az fark yaratabilir veya hiç fark etmeyebilir. Diğer zamanlarda hastalığa neden olabilirler. Örneğin, her yıl grip aşısı yaptırmanızın bir nedeni, grip virüslerinin yıldan yıla değişmesidir. Bu yılki grip virüsü muhtemelen geçen yıl dolaşan virüsün aynısı değil.

İNGİLİZ MUTASYONU

Bir virüsün insanları enfekte etmesini kolaylaştıran rastgele bir değişikliği varsa ve yayılırsa, bu varyant daha yaygın hale gelecektir. Sonuç olarak, koronavirüsler dahil tüm virüsler zamanla değişebilir.

Covid varyantları ne kadar tehlikeli?

Covid varyantları ne kadar tehlikeli, aşılar işe yarayacak mı? Aşıların bu varyantlara karşı çok etkili olmayacağına ilişkin kaygılar var.

Pandemiyi başlatan koronavirüsün aslından daha bulaşıcı türleri ortaya çıkıyor. Bunlardan biri ilk kez İngiltere'nin Kent bölgesinde görüldü ve İngiltere Genetik İzleme Programı Başkanı Prof. Sharon Peacock bu varyantın dünyadaki en yaygın koronavirüs türü olacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

İngiltere virüsün tespit edilmesi ve yayılmasını önlemek için koronavirüs testlerine hız verdi.

Aşıların bu varyantlara karşı çok etkili olmayacağına ilişkin kaygılar var.

İngiltere varyantı: Halihazırda ülkenin büyük bölümünde en yaygın tür. 50'den fazla ülkeye yayılan bu varyant, uzmanların ifadesine göre "kaygı verici" değişimler geçiriyor. Güney Afrika varyantı: Bu tür İngiltere dahil en az 20 ülkede görüldü. Brezilya varyantı: lk olarak Japonya'dan Brezilya'nın kuzeyine seyahat eden bir kişide görülen P1 olarak adlandırılan bu varyantın daha bulaşıcı olduğunu düşünülüyor.

Yeni varyantların ortaya çıkması beklenmedik bir durum değil. Tüm virüsler yayılabilmek ve çoğalabilmek için kendilerini kopyalarken mutasyon geçiriyor. Bu değişikliklerin çoğu büyük farklılıklar içermiyor. Hatta bazıları virüsün hayatta kalmasını zorlaştırıyor. Ama bazı mutasyonlar virüsü daha bulaşıcı ve tehlikeli hale getirebiliyor.

Yeni varyantlar daha mı tehlikeli?

Bu varyantların, insanların çoğunun geçirdiğinden daha ciddi bir hastalığa yol açtığına dair bir bulgu yok. Orijinal versiyonunda olduğu gibi, yaşlılar ve başka hastalıkları bulunanlar daha çok risk altında.

İngiltere varyantıyla ilgili bir araştırma, yeni türde ölüm riskinin yüzde 30 daha fazla olabileceğine işaret ediyor. Fakat uzmanlar bulguların çok güçlü verilerin de kesin olmadığını söylüyor.

Ellerin yıkanması, sosyal mesafe kurallarına uyulması ve maske takılması hâlâ enfeksiyonların önlenmesi açısından çok önemli. Çünkü uzmanlara göre yeni varyantlar çok daha hızlı yayılıyor görünüyor ve bu yüzden daha da dikkatli olunması gerekiyor.

KoronaVirüse neler oluyor?

İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya varyantları çok daha bulaşıcı olabilir. Bu üç varyantta da virüsün S proteini değişikliklere uğradı. Virüs, insan hücrelerine bu dikensi çıkıntılarla tutunuyor. Bu değişiklikler virüsün hücreleri enfekte ve yayılma kabiliyetini artırdı.

Uzmanlar Eylül'de, İngiltere ya da "Kent" varyantının yüzde 70'e kadar daha bulaşıcı olduğunu açıkladı. Ancak İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu'nun yaptığı yeni bir araştırmada bu oran yüzde 30-50 olarak verildi.

Ekim'de ortaya çıkan Güney Afrika varyantında dikensi proteindeki değişimin çok daha büyük olduğu belirtiliyor. Uzmanlar İngiltere'de görülen az sayıda vakada İngiltere varyantında kaygı verici değişiklikler tespit ettiğini söyledi. Bu değişiklikler, "E484K" olarak bilinen bir temel mutasyonu da içeriyor. Bu değişim sayesinde virüsün, bağışıklık sisteminin bir parçası olan antikorlardan kurtulabileceği belirtiliyor.

Temmuz'da görülen Brezilya varyantında da E484K mutasyonu tespit edildi.

Aşılar işe yaramaya devam edecek mi?

Mevcut aşılar, koronavirüsün önceki versiyonlarına göre tasarlandı. Ama bilim insanları -belki çok iyi olmasa da- aşıların yeni türlere karşı hâlâ etkili olacağına inanıyor. İlk sonuçlar, BioNTech/Pfizer aşısının yeni türlere karşı da koruma sağladığına işaret ediyor. Ama aşının daha az etkili olduğu belirtiliyor.

Yakında onay alabileceği belirtilen iki yeni koronavirüs aşısıyla (Novavax ve Janssen) ilgili veriler bunların da bir ölçüde koruma sağladığını ortaya koyuyor. Oxford-AstraZeneca uzmanları, aşılarının yeni İngiltere varyantına karşı da koruma sağladığını söylüyor. Uzmanlar, bu aşının ağır Covid-19 hastalıklarına karşı hâlâ koruma sağlamasına karşın Güney Afrika varyantına karşı daha az etkili olduğunu belirtiyor.

Moderna'nın ilk sonuçları da aşının Güney Afrika varyantına karşı etkili olduğunu gösteriyor. Ancak uzmanlar, bu varyantta bağışıklık tepkisinin güçlü ve uzun süreli olmayabileceğine dikkat çekiyor.

Uzmanlar, ileride çok daha farklı varyantların ortaya çıkabileceğini ancak, en kötü senaryoda bile aşıların birkaç hafta ya da ay içinde yeniden tasarlanabileceğini veya bunlar üzerinde değişiklik yapılabileceğini söylüyor. Grip aşısının her yıl yeni türleri kapsayacak şekilde güncellendiği gibi koronavirüs aşılarının da yenilenebileceği belirtiliyor.
Varyantlarla ilgili ne tür çalışmalar yapılıyor?

Dünya genelinde bilim insanları, yeni ortaya çıkan varyantları yakından izliyor. Uzmanlar, ihtiyaç duyulması olasılığına karşı koronavirüs aşılarının güncellenmesi için çalışmalar yürütüyor.

İngiltere hükümeti, yeni varyantlara karşı aşı geliştirmesi için CureVac şirketiyle anlaşma imzaladı.

Ülkenin bazı bölgelerinde Güney Afrika varyantı ve E484K mutasyonu içeren diğer koronavirüs versiyonları için acil test programı uygulanıyor.

Brezilya, İngiltere ve Afrika'da Bulunan Koronavirüs Mutasyonları

Ocak 2021'de uzmanlar, Brezilya'dan Japonya'ya seyahat eden insanlarda yeni bir COVID-19 varyantı tespit etti. O ayın sonunda, varyant ABD'de ortaya çıktı. Bu varyant, virüsün önceki türlerinden daha bulaşıcı görünmektedir. Ve zaten COVID-19 olan insanlara bulaşabilir. Brezilya'dan gelen bir rapor, 29 yaşındaki bir kadının birkaç ay önce daha erken bir koronavirüs enfeksiyonundan sonra bu varyantla düştüğünü doğruladı.

Bazı erken araştırmalar, varyantın değişikliklerinin koronavirüsle savaşan antikorlardan (bir enfeksiyon veya aşı sonrasında bağışıklık sisteminiz tarafından yapılan) kaçmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Bir laboratuvar çalışması, hem Pfizer'ın hem de BioNTech'in aşısının hızla yayılan Brezilya suşunu etkisiz hale getirebileceğini göstermektedir. Ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

2020'nin sonlarında uzmanlar, güneydoğu İngiltere'deki insanlarda görülen COVID-19 vakalarında gen mutasyonlarına dikkat çekti. Bu varyant, o zamandan beri ABD de dahil olmak üzere diğer ülkelerde bildirildi Bilim adamları, bu mutasyonların virüsü% 70'e kadar daha fazla bulaşıcı hale getirebileceğini, yani daha kolay yayılabileceğini tahmin ediyor. Bazı araştırmalar bu varyantı daha yüksek ölüm riskiyle ilişkilendirdi, ancak kanıtlar güçlü değil.

Birleşik Krallık varyantındaki mutasyon, COVID-19 aşılarının hedeflediği başak protein üzerindedir. Bu aşılar, başak proteinin birçok kısmına karşı antikor üretir, bu nedenle İngiltere varyantındaki tek bir yeni mutasyonun aşıyı daha az etkili hale getirmesi olası değildir.

Virüsün diğer varyantları, Güney Afrika ve Nijerya da dahil olmak üzere diğer ülkelerde bulundu. Güney Afrika varyantı orijinal virüsten daha kolay yayılıyor gibi görünüyor, ancak daha kötü bir hastalığa neden olmuyor.

Önceki Coronavirus Varyantları

2020'nin başlarında, salgın yeni olduğunda, yeni koronavirüsün birden fazla türü olduğunu duymuş olabilirsiniz. Bu doğru mu? Cevap evet gibi görünüyordu. Yeni koronavirüsün farklı varyantları hakkındaki teori, Çin'de yapılan bir araştırmadan geldi. Araştırmacılar, çeşitli koronavirüslerin birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu anlamak için zaman içinde koronavirüs RNA'sındaki değişiklikleri inceliyorlardı. İnsanlardan toplanan yeni koronavirüsün 103 örneğine baktılar ve hayvanlardan alınan koronavirüslere baktılar. İnsanlarda bulunan koronavirüslerin hepsinin aynı olmadığı ortaya çıktı.

Araştırmacıların "L" ve "S" olarak adlandırdıkları iki tür vardı. İki yerde küçük farklılıklarla çok benzerler. Görünüşe göre S tipi önce geldi. Ancak bilim adamları, salgının başlarında L tipinin daha yaygın olduğunu söylüyor.
Ne bekleyebileceğinizi

COVID-19'a neden olan virüs muhtemelen değişmeye devam edecek. Uzmanlar yeni varyantlar bulabilir. Bu virüs değişikliklerinin olanları nasıl etkileyeceğini tahmin etmek imkansız. Ancak değişim, virüslerin yaptığı şeydir.

Mutasyona uğramış koronavirüs hakkında ne biliniyor

Covid 501.V2: Güney Afrika’da tespit edilen mutasyona uğramış koronavirüs türü hakkında neler biliniyor?
Mutasyona uğramış koronavirüs hakkında ne biliniyor
Paylaş:

Koronavirüsün mutasyona uğramış yeni bir türünün tespit edildiği tek yer İngiltere değil. Güney Afrika'daki bilim insanları, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile birlikte ülkenin bazı bölgelerinde vaka sayısında hızlı bir artışa yol açan koronavirüsün mutasyona uğramış yeni bir türünü incelemeye aldıklarını duyurdu.

501.V2 olarak bilinen bu tür, kısa adı Kriso olan Kwazulu-Natal Research Innovation and Sequencing Platform liderliğindeki bir grup bilim insanı tarafından tespit edildi. Güney Afrika Sağlık Bakanı Zweli Mkhize, 501.V2 varyantının virüsün önceki türünün aksine gençleri daha fazla etkilediğini açıkladı.

Güney Afrika'daki yeni tür, Aralık ayı başında tespit edildi. Bilim insanları, virüsle ilgili yaptıkları rutin araştırmalar sırasında bir dizi mutasyon olduğunu fark etti.

'Virüs yaşadığı organizmayı öldürmek istemez'

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Güney Afrika'daki toplam vaka sayısı bu hafta itibarıyla 900 binin, can kaybı da 24 binin üzerine çıktı. Güney Afrika'daki BBC Muhabiri Pumza Filhani, 501.V2'nin İngiltere'de tespit edilen türden farklı olduğunun düşünüldüğünü aktardı.

Ancak her iki türün de ortak bir özelliği bulunuyor. Tespit edilen virüslerde görülen mutasyon, virüsün hücreye girdiği "spike proteininde" tespit edildi. Bunun da her ikisinin de koronavirüsün diğer türüne göre daha hızlı yayılmasının arkasındaki neden olabileceği düşünülüyor.

İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nin Küresel Sağlık bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Trudy Lang, virüslerin mutasyona uğramalarının doğal olduğunu ve bu değişimlerin her zaman virüsü daha öldürücü bir hale getirmediğini söyledi.

Lang, "Evrim açısından değerlendirildiğinde, virüslerin daha fazla insana yayılabilmek için mutasyona uğramaları gerekir. Bir virüs ne kadar kolay yayılırsa o kadar başarılı olur. Virüsün içinde yaşadığı organizmanın ölümünü istemez" dedi.

Güney Afrika Bakanlık Danışma Komitesi Başkanı Prof. Dr. Salim Abdul Karim, 18 Aralık'ta düzenlediği basın toplantısında, ülkede tespit edilen koronavirüs vakalarında 501.V2'nin artık dominant türe dönüştüğünü belirtti.

Karim, "Kesin konuşmak için hala çok erken ancak elde edilen ilk bilgiler, ilkinden daha çok yayılan ikinci dalganın dominant türünün bu virüs olduğuna işaret ediyor. İkinci dalganın daha mı çok yoksa daha mı az ölüme yol açtığı henüz net değil. Mevcut can kaybı verilerine baktığımızda bizi alarma geçiren bir durum henüz söz konusu değil" dedi.

İngiltere, ülkenin güneydoğusunda tespit edilen mutasyona uğramış türün öncekine kıyasla yüzde 70'e varan oranlarda daha hızlı bulaştığını ifade etti. Güney Afrikalı uzmanlar ise yayılma hızıyla ilgili verilerin halen toplanmakta olduğunu belirtiyor. Ancak Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 6-20 Aralık arasındaki dönemde günlük vaka sayısının ikiye katlandığı görülüyor.

Güney Afrika hükümeti, 14 Aralık'ta WHO ile eşgüdüm içerisinde yürütülen program kapsamında aşı kampanyasına "2021 başında başlanacağını" açıkladı.

Güney Afrika'daki yeni tür ilk olarak Eastern Cape eyaletinde tespit edildi. Ancak daha sonra Western Cape ve Kwazulu-Natal'a da sıçradığı görüldü. Yetkililer, ülkede ikinci dalganın görüldüğünü belirtiyor ve plaj gibi bazı büyük kamusal alanların kapatılması gibi bir dizi sıkılaştırıcı önlem alıyor.

Aynı İngiltere'ye olduğu gibi aralarında Türkiye'nin de olduğu çok sayıda ülke Güney Afrika ile uçuşları askıya aldı.

WEBMD / Zeynep Güçlücan

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covirgin 2020'den itibaren kelime dağarcığımıza eklenen yeni bir İngilizce kelime. Covirgin “Henüz Covid 19 Bulaşmamış Kişi” anlamına gelir. Covirgin'
  • Pandemi toplumumuzun tüm alanlarını etkilemeye devam ediyor. Türkiye, Omicron varyantı nedeniyle enfeksiyonlardaki hızlı artışın ortasında, yerel olar
  • COVID-19 vakaları her geçen gün artıyor. COVID Testi Pozitif Çıkanlar Ne Yapmalı? COVID için pozitif test yaptıysanız, sonra ne yapacaksınız? Ya da p
  • Uzmanlar, Omicron varyantının diğer koronavirüs varyantlarına benzer semptomlara sahip olduğunu söylüyor. Ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri a
  • Biontech aşısının son kullanma tarihinin 4 ay uzatılmasına ilişkin tartışmaları değerlendiren Prof. Dr. Haydar Sur, ilaçlarda olduğu gibi, aşılarda da
  • Uzmanlar, ister inaktif ister mRNA olsun üçüncü dozun mutlaka belirli ölçüde artmış bir koruma sağladığını vurguladı.
  • Randevu Al