'Aydınalp, psikiyatrinin gizli kahramanıydı'

Üsküdar ÜniversitesiTürk psikiyatri camiası önemli bir ismi kaybetti.

'Aydınalp, psikiyatrinin gizli kahramanıydı'

Tam yarım asır psikiyatrist olarak görev yapan Prof. Dr. Kemal Aydınalp bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Ankara’da son yolculuğuna uğurlanan Aydınalp’i son gününde sevenleri yalnız bırakmadı. Prof. Dr. Nevzat Tarhan meslektaşı Aydınalp’i ‘Türk psikiyatrisinin gizli kahramanlarındandı, ilaç ve psikoterapiyi birlikte kullanma ustasıydı” ifadeleriyle tanımladı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Psikiyatri Kliğini'nden de asistanlığını tamamlayarak uzman olan Prof. Dr. Kemal Aydınalp Türk psikiyatri camiasına katkı sunan önemli isimlerdendi.

Londra'da Maudsley Psikiyatri Enstitüsü'nde genel ve çocuk psikiyatrisi üzerine eğitim gören Aydınalp, GATA Psikiyatri Kliniği'nde Çocuk Psikiyatrisi Polikliniğini kurarak çocuk psikiyatrisi üzerine yoğun çalışmalarda bulunmuştu.

Ankara ve Türkiye'de çocuk psikiyatrisinin gelişiminde ve uluslararası değerli akademisyenlerin yetişmesinde önemli rol oynayan Prof. Dr. Kemal Aydınalp 11 Şubat Pazar günü hayatını kaybetti.

Aydınalp için öğle namazını müteakip Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde tören düzenlendi.

Son yolculuğunda Aydınalp’i sevenleri yalnız bırakmadı.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da meslektaşının yanındaydı.

Tarhan Aydınalp'in vefatıyla ilgili, ‘Kemal Aydınalp Türk Psikiyatrisinin gizli kahramanlarındandı, ilaç ve psikoterapiyi birlikte kullanma ustasıydı.' İfadelerini kullanırken, Aydınalp, Gölbaşı Mezarlığında aile kabristanlığında defnedildi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Randevu Al