Auralı Migren ve özellikleri

Migren baş ve çevresinde görülen ve birden fazla nedeni olan bir hastalıktır. Migren hastalarında baş ağrısı görülme sıklığı ayda bir olabileceği gibi daha sık da olabilmektedir.

Auralı Migren ve özellikleri
Paylaş:

Migrene neden olan etkenler çeşitli olup, ayrıca tek bir tip migren türü de bulunmamaktadır. Episodik migren, kronik migren, auralı migren migren çeşitlerinden bazılarıdır.

AURALI MİGREN VE ÖZELLİKLERİ

Auralı migren, diğer migren türlerinden farklı olarak çeşitli halüsinasyonlar ile birlikte seyreder. Auralı migrende baş ağrısının yanı sıra halüsinasyonlar, kolda uyuşma ve çeşitli algı bozuklukları da birlikte görülmektedir. Auralı migren hastaları genellikle görsel bozuklukları da beraber görmektedir. Genellikle hastaları tarafından hatırlanmak istenmeyen bu migren nöbetleri bazı hastalarda baş ağrısı olmadan da ortaya çıkmaktadır.

Auralı migrenin belirtileri bunlar ile sınırlı değildir. Hastalarda çeşitli şekiller görme, el ve parmakların büyüdüğü hissi gibi belirtiler de görülmektedir. Bulantı hissi ve mide kökenli sıkışma hissi de yine migren belirtilerinden bazılarıdır. Bunun yanı sıra normal migrende görülen çeşitli belirtiler auralı migrende de görülmektedir.

Auralı migrende hastalığın kökenine inmek gerekmektedir. Auralı migren genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkmaktadır. Ergenlik ve gençlik dönemi hastalar incelendiğinde her zaman çocukluk döneminde migren belirtilerinin ortaya çıktığı görülmektedir. Auralı migrenin tedavisinde sıklıkla tercih edilen yöntem nöral terapidir. Kesin sonuç almak için nöral terapinin tekrarlanması da işe yaramaktadır.

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: