Atasoy, INCB’nin Viyana’daki 132’nci oturumunda

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı Prof. Dr. Sevil Atasoy, kurulun Viyana’da yüz yüze gerçekleştirilen 132’nci oturumuna katıldı.

 Atasoy, INCB’nin Viyana’daki 132’nci oturumunda

Kurulun gündeminde Afganistan’daki gelişmeler ve cannabis (esrar) kullanımına sözleşmelere aykırı biçimde izin verenlere uygulanacak yaptırımlar gibi önemli konular yer aldı. Kurulda ayrıca INCB 2021 Dünya Raporu’nun tüm ülkelerle eş zamanlı olarak 10 Mart 2022’de açıklanacağı bilgisi paylaşıldı.

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy; 2005 yılından bu yana üyesi olduğu, başkanlığını üstlendiği ve halen Tahminler Daimi Komisyonu Başkanı olduğu Birleşmiş Milletler Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu’nun (INCB) Viyana’da gerçekleştirilen 132’nci oturumuna katıldı.

Pandemiden bu yana ilk kez yüz yüze gerçekleştirildi

Pandemi başlangıcından bu yana ilk kez yüz yüze yürütülen 132’nci oturumda kurul üyeleri, 5 ayrı dairede görev yapan 42 uzmanın oluşturduğu sekreterya ile birlikte üç hafta boyunca denetimdeki maddelerin yasal ticaretinin uluslararası sözleşmelere uygunluğunu denetlemeyi sürdürdü. Deprem, sel, pandemi gibi afet dönemlerini de içerecek biçimde denetimdeki 136 narkotik ve 144 psikotrop maddenin tıbbi ve bilimsel amaçlara yeterliliği, üye ülkelerin yürürlükteki uluslararası sözleşmelere uyumu ve 2021 yılı dünya raporunun tamamlanması gündemin bir bölümünü oluşturdu.

40’a yakın kimyasal, araç ve gereçle ilgili bilgiler paylaşıldı

Ülkelerin daimi temsilcilerinin bir araya geldiği kurulda, 1988 tarihli ‘Uyuşturucu ve Psikotrop Maddelerin Kaçakçılığına Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin 12 ve 13’ncü maddelerinin uygulanışını desteklemek amacıyla yasadışı imalatta kullanılan APA, APAAN, MAPA, asetik anhidrit, efedrin gibi 40’a yakın öncül kimyasal, araç ve gereçler konusunda önemli bilgiler paylaşıldı.

Esrar kullanımına ilişkin yaptırımlar gündemde yer aldı

Üye ülkelerin BM 2030 hedeflerine ulaşma gayretlerinin yanı sıra, bir yandan yasal ticareti teşvik ederken, diğer yandan yasa dışı kullanım ve kaçakçılığı önleme faaliyetleri hakkında bilgi almak üzere temaslarda bulunan Kurul, bu çerçevede Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC), Uyuşturucu Maddeler Komisyonu (CND), Ekonomik ve Sosyal Konsey (ECOSOC), Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Dünya Gümrük Birliği (WCO) ve Interpol başkan ve uzmanlarıyla görüş alışverişinde bulundu. Kurul’un gündeminde, Afganistan’daki gelişmeler, uyuşturucu kaçakçılığına bağlı yasa dışı gelir akışının ekonomik gelişime ve güvenliğe etkisi, tıbbi amaçlar dışında cannabis (esrar) kullanımına sözleşmelere aykırı biçimde izin verenlere uygulanacak yaptırımlar gibi konular yer aldı.

INCB 2021 Dünya Raporu, 10 Mart 2022’de açıklanacak

INCB’nin bir sonraki toplantısı, 31 Ocak – 5 Şubat 2022 haftasında Viyana’da gerçekleşecek. Türkiye’nin sözleşmeler doğrultusundaki arz ve taleple mücadelesine ilişkin ayrıntıları da içerecek olan 2021 yılı Dünya Raporu, 10 Mart 2022’de ulusal ve uluslararası basın yayın kuruluşları ile paylaşılacak.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Türkiye genelinde 7 bin 140 kişinin katıldığı çalışma ilginç sonuçlarıyla dikkat çekti. Araştırmaya göre gençler ve kadınlar daha yalnız.
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Randevu Al