Astım ilacı fobisi hastalığı ilerletiyor

Türkiye’de her 12-13 erişkinden ve 7-8 çocuktan biri astım hastası ama…

Astım ilacı fobisi hastalığı ilerletiyor

Astımın görülme sıklığının giderek arttığını belirten uzmanlar, toplam hasta sayısının dünyada 330 milyon, Türkiye’de ise 4 milyona ulaştığını tahmin ediyor. Astım ilacı ve doktorlarına rağmen hastalık istenen düzeyde kontrol altına alınamıyor. Bunun önemli nedenlerinden bire nefes yoluyla alınan ilaçlara karşı olan fobi.

Mayıs ayının ilk salı günü kutlanan Dünya Astım Günü’nün bu yıl ki teması “Hekiminizle işbirliği yaparak astımınızı kontrol altına alabilirsiniz”. Türk Toraks ile Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji dernekleri ise bu yıl alt slogan olarak “Uygun havalandırma ile havanızı temiz tutun, sağlığınızı koruyon”u seçti.

HALKIMIZDA KORTİZON FOBİSİ VAR

Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzemenin bulunduğunu söyledi. Hastalıkta solunum yollarındaki ihtihabın kortizon olarak bilinen inhale kortikosteroidlerle baskılanabildiğini belirten Prof. Dr. Yorgancıoğlu, “Halkımızda kortikofobi(kortizon korkusu) var. Bu ilaçlar mikrogram düzeylerinde, hedef organ olan akciğere gidiyor. Düşük dozlar çok güvenli. Korkulan kemik erimesi, kilo alımı, kıllanma, hipertansiyon, şeker artışı, çocuklarda büyüme geriliği gibi yan etkilere yol açmıyor” dedi.

İLAÇ KULLANIMI BAŞARISIZ

Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu çevresel faktörlerin astım hastalığının seyrini etkilediğini hatırlattı. Sigara ile evlerde ısınma ve yemek pişirmede kullanılan biomass (odun, tezek, kömür, fındık kabuğu vs.) maruziyetinin astım hastalarını çok olumsuz etkilediğini belirten Prof. Dr. Gemicioğlu, “Son yıllarda çabalarımızla veriler düzelse de hastalık kontrolünde sorun yaşamaya devam ediyoruz. Üçüncü basamak sağlık kurumlarına(üniversite, eğitim ve araştırma, özel dal eğitim ve araştırma hastaneleri) giden hastaların yüzde 22’si tam kontrol altında. İkinci, birinci basamakta bu oranın daha düşük olduğunu düşünüyoruz. Hastaların yüzde 28’i acile başvurmak zorunda kalıyor. Hastaların yüzde 95’i ilaca ulaşsa da inhale ilaç kullanımında başarılı değiller. Hala yapılacak çok iş var” dedi.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kırda yaşamak gerçekten daha mı sağlıklı? Kırlarda yaşamak ömrü uzatır mı? Bilim açıkladı.
  • Huzursuzluk ve kavgadan hoşlanmayan, sevdiklerine düşkün, sabırlı ve çalışkan olurlar. Kimsenin bir şeyinde gözü olmayan, kendi çalışıp kazanmaktan ya
  • İnsanları daha ucuza satın alabilecekleri bir ürün veya deneyim için büyük paralar harcamaya iten nedir? Çok para harcamanın psikolojik nedenlerini bi
  • Kişi neden soğuk görünür? Bunu isteyerek mi yapar? Bu nitelemede bulunmaya bizi ne sürükler? Soğuk görünüm altında yatan nedenler neler?
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Randevu Al