Deprem Travma Psikolojisi

ASTIM HASTALARI BOL SU İÇMELİ

ASTIM HASTALARI BOL SU İÇMELİ

DHA

Astım ve KOAH hastalarının oruç tutarken bol su içmeleri ve sigarayı bırakmaları önerildi.

 


Acıbadem Kayseri Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nevin Fazlıoğlu, astım ve KOAH hastalarının oruç tutarken bol su içmelerini ve ramazan ayını fırsat bilerek sigarayı bırakmalarını önerdi.

Fazlıoglu, "KOAH tedavisindeki en önemli nokta sigara içen kişilerin bunu bırakmasıdır. Ramazan ayı aslında sigarayı bırakmak için verilebilecek en doğru zamanlardan biri olarak önem taşımaktadır" dedi.

Gögüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nevin Fazlıoğlu, astımın temelde solunum hastalığı olması nedeniyle, kullanılan ilaçların çoğunun inhalasyon (nefes ile ilaç çekme) ile verildiğini hatırlattı. Dr. Fazlıoğlu, şöyle dedi:

"Astım ve KOAH hastalarının nefes çekme yoluyla kullandıkları ilaçlar orucu bozmadığı için ilaçlarını düzenli ve aksatmadan almaları durumunda ramazan ayında oruç tutabilirler. Ancak öncesinde mutlaka doktorlarına kontrol olarak hastalıklarının değerlendirilmesi ve engel bir durumun olup olmadığının belirlenmesi ve tedavisinin yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Ağızdan yutma şeklinde kullandıkları ilaçların saatlerinin doktor kontrolünde iftar ve sahur zamanlarına göre ayarlanarak yine aksatmadan kullanılması gerekir.

Hastaların ilaçlarını düzenli kullanmaları dışında bazı beslenme ile ilgili önemli dikkat edilmesi gereken noktalarda vardır. Susuzluk, astım ve KOAH hastalarının akciğerlerinde oluşan balgam koyulaşması ve koyu balgamı çıkarmakta zorlanması şikayetlerin artmasına sebep olur. Özellikle hava sıcaklıklarının artış gösterdiği şu yaz aylarında vücudun susuzluktan korunması gerekir.

Bu nedenle iftar ve sahurda bol su tüketmek çok önemlidir. Özellikle astım hastalarında reflü astım hastalığını tetikleyici bir neden olduğu için astım hastalarının özellikle yatmadan en az 1 saat öncesinde yeme ve içmeyi kesmeleri gerekmektedir, küçük porsiyonlar şeklinde azar azar ve sık sık beslenilmelidir."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al