AŞKINIZ ROMANMIŞ

AŞKINIZ ROMANMIŞ

Aşkınız Bir Romanmışİnsanın ayaklarını yerden kesen aşk duygusu, bazen hüsranla sonuçlanabiliyor. İntihar ya da cinayete neden olabilen aşk acısının en iyi ilacı antidepresanlar ve romanlarmış... Bunu biz değil uzmanlar söylüyor. İşte aşkın tedavisi...

AŞK acısı öyle bir şeydir ki insana tedavisi imkânsız gibi gelir. Kafanız devamlı meşgul olur. Plan kurmakla geçer. Tabii bu planlar hep olumsuz şeyler. Ölmek istersiniz... Çünkü yaşamak artık sizin için anlamsızlaşır. Bu duygu yoğunluğunu yaşamayan kalmamıştır. Kimisi kendi kendine atlatır, kimi de çevresinin ya da doktorların yardımıyla... Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi’nden Psikiyatr Dr. Oğuz Tan aşk acısı nasıl atlatılır, bunun yolunu sizlerle paylaşmak istedi...

5-6 MİLİVOLT ELEKTRİK

"Âşık olan kişi yaşadığı umutsuzluk sonucu depresyona girdiyse, ilâçlardan oldukça faydalanır. ‘İlaçlar benim çektiğim acıyı değiştiremez’ düşüncesi doğru değildir. Ölen yakının arkasından matem çekenlerde bile antidepresan ilâçlar şaşırtıcı ölçüde yararlıdır. Hatta depresyon ağırsa, intihar riski varsa, elektroşok tedavisi uygulanabilir. Acısı en derin aşıklar bile, 5-6 milivolt elektrik alımıyla bir iki hafta içinde hayata dönerler."

YANLIŞ DÜŞÜNCELER

Aşk hastalarına ister ilâç verilsin, ister elektro şok uygulansın, sorunun kesin çözümü kişinin aşk hakkındaki yanlış düşüncelerini değiştirmekten geçiyor. Psikiyatr Dr. Tan, insanlardaki yanlış düşünceleri şöyle sıralıyor: "Sevdiğime kavuşamazsam, benim için hayat biter. Ayrılığın acısına dayanamam."

Halbuki hemen hepimiz en az bir defa âşık olmuş, en az bir defa reddedilmiş ve çok büyük acılar çekmişizdir. Ama bir süre sonra âşık olduğumuz kişiyi yolda görünce ‘Aaa, bu muydu uğruna can vermeyi düşündüğüm kişi?’ demişizdir. Yine başka bir düşünce de ‘Sevdiğim kişi eşi benzeri olmayan biri. Bir daha kimseyi bu kadar sevemem’dir. Oysa aşk, sevilen kişinin özellikleri kadar bizim ona atfettiğimiz değerle de ilişkilidir.

ACIYI DİNDİREN KİTAPLAR

Aşk sebebiyle acı çeken hastalarını edebiyatın gücüyle tedavi ettiğini belirten Psikiyatr Doktor Oğuz Tan‘ın "aşk acısı" çekenlerin okumalarını istediği kitaplar şunlar:

Tarlakuşuydu Jüliet: İsrail’in en meşhur yazarı, geçen yıllarda hayatını kaybeden Efrahim Kişon’un oyunu. Romeo ve Jüliet ölmezler, evlenir birlikte kocarlar. Romeo ihtiyar bir alkolik olur, Jüliet köyün papazıyla Romeo’yu aldatır. Kızları ise civarın en namlısı olur. 

Hep O Şarkı: Yakup Kadri’nin en son, en az bilinen romanıdır. Mehtap alemleri devrinde sandal sefalarında gazel atan güzel sesli genç ve komşu kızı birbirlerine âşık olurlar. Abdülhamit, oğlanın ailesini Anadolu’ya sürer, aşıklar birbirlerinden koparlar. Kız hiç evlenmez, tek başına ihtiyarlar, koca konakta sadık hizmetkârıyla yaşar. Erkek bir gün çıkagelir. Evlenmiş, çoluk çocuğa karışmıştır. Ziyaret sebebi, oğlunun Galatasaray Lisesi’ne kabulü için çevresi geniş bir kadın olan eski sevgilisinin aracılığını istemektir. Hiç de öyle ‘Elbet bir gün kavuşacağız, bu böyle yarım kalmayacak’ havalarında değildir. 

Damga: Reşat Nuri’nin romanı. En iyi romanlarından olmasa da, aşk hastalarına faydalıdır. 

Küçük Oyuncu: Pınar Kür’ün romanı. Hem ‘küçük’ hem de ‘oyuncu’ birine âşık olan genç kız büyür ve neler olur neler. Bu romanı mutlaka okuyun. 

Mektup Aşkları: Leyla Erbil’in romanı. E-mail çağında mektup aşklarının tekrar canlanmasıyla büyük değerinin yanında önem de kazanan bir eser. Kesinlikle okunması tavsiye ediliyor

Neslihan SÖZEN / İSTANBUL
//www.bugun.com.tr

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al