Deprem Travma Psikolojisi

Asker ya da polis olacağım diyen çocuklar

Sizce çocuğunuz bunu neden söylüyor olabilir?

Asker ya da polis olacağım diyen çocuklar

Sizce çocuğunuz bunu neden söylüyor olabilir?

İş yaşamında psikolojik şiddete maruz kalanlar için kurulan Mobbing ile Mücadele Derneği Başkanı Hüseyin Gün, çocuklardaki bullying (akran zorbalığı) tehlikesine dikkat çekti ve ekledi: Çocuğunuz "Asker olacağım, polis olacağım" gibi sözler söylüyorsa önlem alınmalı. polisErzurum’da temaslarda bulunan Gün, bullying’in çocukların oyun alanları ile okullarda fiziksel şiddet içeren, psikolojik boyutu da olan eylemler zinciri olduğunu belirterek, şöyle dedi:

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

'AİLELER ÖNLEMİNİ ALMALI'

“Bullying’te daha iri cüsseli çocuklar, zayıf ve cılız çocuklara karşı fiziksel güç kullanabilir. Mobbingten farkı bu. Şiddete maruz kalan çocuk karşı koyamadığı için vücut diliyle bunu ifade eder ve başarısı düşer. Çocuk evden çıkmak istemez, yatağını ıslatır. Çocuklar zarar gördüklerinde zayıf ve korkak olmadıklarını göstermek, zorba çocuktan intikam alabilmek için ‘Asker olacağım, polis olacağım’ gibi sözler söyler. Çünkü o mesleklerde silah kalkanı vardır. Aileler önlemini almalı.” DHA

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al