AŞK SADECE KİMYADAN İBARET

AŞK SADECE KİMYADAN İBARET
Paylaş:

Prof. Dr. Mehmet Öz

Aşk... Huzur... Duygusal bağ... Özel birini bulduğunuzda patlayan o havai fişekler ne kadar mutlu olduğunuzla yakından ilişkili. Tamam aşık olmakla ilgili klişeleri hepimiz duyduk: Midedeki kelebekler, hızlanan kalp atışları... Ve elbette aşık olduğunuzda vücudunuzda yaşanan garip değişim... Peki biliyor musunuz; MR çekimleri, aşık olduğunuz zaman beyninizin iki bölgesinin aydınlandığını gösteriyor. Neden? Dopamin adlı aşk ikrisi malzemesi yüzünden... (Bu arada dopamin aynı zamanda şeker, uyku, susuzluk ve tütünün de salgılattığı hormondur...) Aşık olduğunuzda beyniniz dopamin pompalar ve mutluluk hormonu serotonin salgılar. Böylece kendinizi daha iyi hisseder ve daha fazlasını istersiniz. Ayrıca oksitoksin adlı bir hormona da kavuşursunuz. Bu da birliktelik duygusunu körükler...

BEYİN DOPAMİN SALGILAMAYI KESERSE AŞK BİTER Mİ?

Aşık olunca beyninizin salgıladığı dopamin ilişkinizi canlı tutmaya yarar ama bu ömür boyu devam eder mi? Zamanla dopamine karşı bir tolerans geliştirirsiniz. Böylece insanları birbirine bağlayan kimyasal bağ da gevşemeye başlar. İlişkiler parlaklığını kaybeder. Saf romantizmden daha derin bir güzellik seviyesine geçilir ve ömür boyu sürecek birliktelik için verimli bir alan yaratılmaya çalışılır.

HER GÜN İLTİFAT EDİN

İlişkinizle ilgili iyi bir his doğurmak için her gün pozitif bir şey yapın. Her gün iltifat edin. Zamanlaması iyi ayarlanmış bir "Saçın çok güzel olmuş tatlım" birbirinizden uzaklaşmanızı önler. Yansıtın! Partnerinizin, çıkmaya ilk başladığınızda nasıl göründüğünü hatırlayın. Birbirinizi etkileyen karakteristik özelliklerinize odaklanın.

HASTA HASTA ÇALIŞANLAR KALPTEN DE GİDEBİLİR!

Ne büyük şans; hastalanmadınız! Ne kötü şans; etrafta dolaşan virüsü kaptınız! Lütfen! Kalbinizin sağlığı için evde kalın, işe gitmeyin! Hastayken çalışmak -hele bir de aşırı kiloluysanız, yüksek kan basıncınız varsa ve diyabetikseniz- çok tehlikeli olabilir. Hem de sadece iş arkadaşlarınız için değil!

GEÇERLİ SEBEPLER

İşte hastalandığınız zaman iş yerine haber verip, yatakta kalmanız için geçerli sebepler: 1- Dinlenmek daha çabuk iyileşmenize ve daha verimli olmanıza yardım eder. 2- İş arkadaşlarınıza da hastalık bulaştırmazsınız. 3- Yetişmesi gereken hiçbir rapor, sunum, vs. kalp krizi riskine değmez.

STRES YARATIR

Evet bunlar kesinlikle doğru. Araştırmacılar hasta hasta çalışanların, evde yatıp dinlenenlere oranla daha yüksek kalp krizi riskine sahip olduğunu belirlemiş. Şöyle açıklayabiliriz; eğer hastayken çalışıyorsanız, bu damarlarınızda iltihaplanmaya yol açtığı için kalp krizi riskinizi de artırır. Çünkü hasta hasta çalışmak stres yaratır. İşte bu stres de iltihaplanmaları rahatlıkla tetikleyebilir.

BEYNİ VE KALBİ BESLEYENLER:

'Good Morning America' programında, 'chia tohumları' ile yapılan muffinlerin, Omega-3 yağları açısından zengin, tam tahılları tüketmek için harika bir yol olduğunu anlattık. Norm isminde Omega-3 konusunda çok düşünceli bir araştırmacı, bize eleştirel ama dostça bir mektup gönderdi. Ve bize DHA yağları konusunda adil davranmadığımızı söyledi. DHA, Omega-3 yağlarından biri. Gözleri, beyni ve kalbi koruyan, balıkta ve deniz yosunlarında bulunan bir yağ. Bir diğer önemli Omega-3 yağı ise ALA. (Alphalinolenik asit diye de adlandırılır...) Bu yağ da chia tohumlarında, keten tohumunda ve cevizde bulunuyor. Vücut bu yağı DHA'ya çeviriyor.