AŞK, BAĞIMLILIK YAPAR MI?

AŞK, BAĞIMLILIK YAPAR MI?

Hürriyet Aile

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre aşk, uyuşturucu gibi bağımlılık yapıyormuş. İşte detaylar.

 


Bilim adamları ayrılık acısı yaşayan insanlar üzerinde beyin faaliyetlerini gözlemleyen bir araştırma yaparak aşkın da bir tür bağımlılık olduğunu kanıtladı.

AŞK ACISI ÇEKENLERE KÜÇÜK TÜYOLAR

- Ayrılığın ardından, “Ben asla, bir daha böyle bir aşk yaşayamayacağım!” diye düşünmeyin. Bu yalnızlığın tadını çıkarın, yaşamınızı renklendirin. İhmal ettiğiniz arkadaşlarınızın kıymetini bilin ve yeni arkadaşlar edinin.

- Tutkulu, gerçek bir aşktan sonra hemen yeni bir sevgili arayışı içine girmeyin. Çünkü eğer uzun süreli, gerçek bir aşk yaşadıysanız bu sizin için çok anlamsız bir hareket olacak ve daha da yıpranmanıza sebep olacaktır.

- Aşk acısının en büyük ilacı zaman! Yeni bir ilişkiye yelken açtığınızda asla yeni sevgilinizle eski sevgilinizi kıyaslamayın. Bu, yeni ilişkiye adaptasyon sürenizi yavaşlatır. Geçmişe dair tek düşünmeniz gereken, bir daha aynı hataları yapmamak olmalıdır.

- Her şey hayalinizdeki gibi olmayabilir, kendinizi iyi ilişki için şartlamayın sadece pozitif düşünmeye çalışın. Akışına bırakın, kontrolcü olmayın.

- Kendi kıymetinizi bilin. Sizce bu sebeplerden sağlığınızdan olmaya değer mi? Bu, sadece sizin başınıza gelmedi, yalnız olduğunuzu düşünmeyin.

- Aşk acınızı tek başınıza atlatamıyorsanız, bir psikologdan yardım alarak hayatınızı biraz daha kolaylaştırabilirsiniz.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al