Aşk arayanların profil resimlerine özel çekim

Aşkı arayan insanlar üzerinden para kazanmaya çalışılıyor. Çöpçatanlık sitelerinde profil resmi olarak kullanmak üzere özel çekim yapmak yeni bir sektör haline geldi.

Aşk arayanların profil resimlerine özel çekim

İskoçya'nın Edinburgh kentindeki Botanik Bahçesi'nin bir köşesinde bir kadın endişeli bir şekilde fotoğrafçıya poz veriyor. Ama o normal bir model değil. 53 yaşındaki Rose internette arkadaş bulma sitesinde profili için iyi çekilmiş bir fotoğraf kullanmak istiyor. Fotoğrafçı Rachel Spence ise bu konuda uzmanlaşmış, internet üzerindeki arkadaşlık sitelerine profil fotoğrafı çekiyor.

"Siz buraya gelmeden önce ben biraz hazırlık yapıp en uygun noktayı bulmaya çalıştım. Hobi bahçelerini sevdiğinizi söylemiştiniz, bunu dikkate alacağım," diyor Spence.

Rose ise şimdiye dek profil resmini oğlunun çektiğini, "koltukta otururken yalnız ve üzgün göründüğünü" söylüyor gülerek.

Peki internet sitelerine kaydolarak arkadaş bulmaya çalışanların profil fotoğrafını çekme işinin piyasası ne kadar büyük?

Veriler 2019'da İngiltere'de bu sektörün değerinin 225 milyon sterline ulaşacağını gösteriyor. ABD'de ise yılda 3 milyar dolara ulaşıyor.

Araştırmalar gösteriyor ki bu tür sitelerde işin yüzde 90'ı profil fotoğrafı üzerinden yürüyor. O halde bu işin giderek büyüyen kârlı bir sektör haline gelmesi şaşırtıcı değil.

Bu alandaki ilk profesyonel şirketi kurduğunu iddia eden Saskia Nelson dört yılda dört ayrı şube açtığını söylüyor.

"Bir değişim yaşanıyor. iPhone ile çekilen fotoğraflar ya da bir tatilden kalma eski fotoğrafları profil resmi olarak kullanmak pek hoş karşılanmaz oluyor. Bu tür sitelerde önce çabucak fotoğraflara bakılıyor; kaliteli fotoğraf kaliteli ilgi görüyor."

Güzellik ve mükemmellik imgeleriyle bombardımana tutulduğumuz bir çağda bu sektör, insanların görünümleri konusunda hissettikleri güvensizlikleri mi kullanıyor diye sorulabilir.

Bir fotoğraf çekimi için saatine 167 sterlin ücret almak kârlı bir iş. Saskia Nelson'a göre bu işe girme amaçları para değil. "İnsanlara en iyi şekilde aşkı bulmaları için yardımcı olmak istiyoruz. Onları mümkün olan en iyi şekilde görüntülemek istiyoruz."

Botanik Bahçesinde Rose'un çekimleri bitince fotoğrafçı Kate ile tek tek fotoğraflara bakıyor, beğendiği birini seçiyor. "Gözaltlarını biraz aydınlatırız sadece…" diyor Kate.

HÜRRİYET

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Randevu Al