Aşk acısı sizi korkutmasın

Bazı kişiler, evlilik sonrası ayrılık yolunu seçse de bir süre sonra yeniden beraber olmayı tercih ediyor.

Aşk acısı sizi korkutmasın
Paylaş:

Bazı kişiler, beraberlik sonrası ayrılık yolunu seçse de bir süre sonra yeniden beraber olmayı tercih ediyor. Ayrılıklar ve tekrar birleşmeler, pek çok çiftin yaşadığı bir süreç. Bazı kişiler, yaşanılan uzun beraberliklerden sonra ayrılık yolunu seçse de bir süre sonra yeniden beraber olmayı tercih ediyorlar. Peki, daha önce yaşanan ayrılıktan sonra neden yeniden beraberlik başlıyor dersiniz? Bunun cevabını uzmanlar veriyor.

-Bazı çiftler, ilk birlikteliklerinde yaşadıkları olayları yeniden değerlendirip daha olgun davranabilecekleri düşüncesindeler. Zamanında yaptıkları yanlışları acemilik olarak görüp, kendilerine ve ilişkilerine yeni bir şans verme eğilimindeler. İlginçtir bu tarz düşünenlerin pek çoğu ikinci denemelerinde sağlıklı bir ilişki kurabiliyorlar.

- Ayrıldıktan sonra birbirlerini hala sevdiklerini fark edip, bu sevgiyi sağlıklı bir ilişki ve iletişim biçiminde yaşamak isteyen çiftler. İlk yıllardaki yanılgılara,kaprislere düşmenin ve günlük küçük tartışmaları büyütüp abartmanın artık anlamsız olduğunu fark eden bireyler bu grupta yer alıyorlar ve gerçekten zaman içinde olgunlaşmış oldukları için de sadece sevgiye dayalı bir ilişki yürütebiliyorlar.

- Çevrenin psikolojik etkisiyle yeniden başlamayı düşünen ve bu defa başarılı olacağına inanan grup. Bu gruptaki bireyler kendi iç seslerini dinlemekten çok, başkalarının ne dediği ile daha ilgilenirler.

- Çocukları bahane ederek bir araya gelmek isteyenler ya da bir arada olmak zorunda olduklarına inananların oluşturduğu grup.

Amaç, klasik aile anlayışıyla neredeyse aynıdır:

"Çocuklar annesiz, babasız büyümesin." Gerekçe aslında haklı olsa da eğer gerçek inanç bu değilse ve beraberlik zorunluluk nedeniyle yeniden başlıyorsa başarılı olacağını söylemek güçtür. Durum bir süre sonra taraflardan birinin mutlak hakimiyetine ya da hem eşlerden birinin hem de ikisinin birden duyarsız ve umursamaz tavırlar geliştirmesiyle sonuçlanır.

- Kendine güvensiz, yeniden bir ilişkiye başlayamayan ya da başlamaktan korkan kişilerin oluşturduğu grup. Burada da bireylerin ciddi özgüven sorunu olabilir ya da içe dönük kişilik yapısı bulunur. Dış dünyaya yeni ilişkilere açık değildirler. Hatta yalnız kalmaktan korkarlar.

O nedenle bir araya gelip, yeniden bir ilişkiye başlamak da çok sağlıklı bir durum değildir. Dolayısıyla kişilerin uzun ayrılıklardan sonra yeniden aynı kişiyle neden beraber olduğu ya da olmak istediği konusunu, herkes kendi içinde, tarafsız ve mantıklı bir gözle değerlendirmeli.

Hürriyet Aile