Aşk acısı biter mi? Ne zaman geçer?

Aşk acısıyla nasıl başa çıkmalı? Neler yapmalı b u acıdan nasıl kurtulmalı? Peki aşk acısı ne zaman ve nasıl geçer?

Aşk acısı biter mi? Ne zaman geçer?

Aşk yaşanırken insanı çok mutlu hissettirir. Kalbimizde kelebekler uçuşur, ayaklarımız yerden kesilir. Ve bir gün gelir, bir nedenden ötürü ayrılık yaşanır!

Aşk acısını ve bu acıyla başa çıkma yollarını  NPİSTANBUL Feneryolu Polikliniği'nden Uzman Psikolog Elif Kandaz anlattı ve neler yapmanız gerektiğini anlattı.

İşte Kandaz’ın açıklamaları:,

“Her insanın yakın duygusal bağlar kurmaya ihtiyacı vardır.  Aşık olduğumuz kişiye bağlanma kişiyi mutlu, huzurlu ve özgüvenli hissettirir.Aşk, karşıdaki kişiyle özdeşleşme, onu ülküleştirme yani kendisi…

AŞK ACISI GEÇER Mi?

Her insanın yakın duygusal bağlar kurmaya ihtiyacı vardır.  Aşık olduğumuz kişiye bağlanma kişiyi mutlu, huzurlu ve özgüvenli hissettirir.

Aşk, karşıdaki kişiyle özdeşleşme, onu ülküleştirme yani kendisi olmaktan çıkıp aşkının benliğine bürünmesini içerir.  Hayat artık kendisinin değil aşkının gözlerinden görünmeye başlar. Ve bir gün gelir, bir nedenden ötürü ayrılık yaşanır!

AYRILINCA NELER HİSSEDİYORUZ!

Bu ayrılık aslında, karşımızdakinden değil, tüm benliğimizi adadığımız ve benliğimizi yok saydığımız kendimizdendir. İşte bu nedendendir, yoğun aşk acısı çekmemiz. Aşkın birçok türü vardır ancak en çok aşk acısı, kaygılı bağlanmanın yani sevdiğini her an kaybetmekten korkan, onu kendisinden daha çok düşünen, onun için her türlü fedakârlığı yapacak kadar gözü kararan kişiler yaşar. Aşk acısının bazı kişilerde bu denli yoğun yaşanmasınınsa çocukluğa dayanan nedenleri vardır.

ZİHİN AYRILIĞI KABULLENEMİYOR

Bebekler; annelerinden belli bir süre ayrıldıkları zaman,  bir dizi duygusal tepki gösterirler. İlki ağlama, anneyi arama ve diğerlerinin sakinleştirici çabalarına karşı koyma tepkisi. İkinci tepki, çaresizliktir ve pasif-hareketsiz kalma ve açıkça üzülmeyi içerir. Üçüncüsü de kopma olarak adlandırılır. Bu tepki, anne geri döndüğünde onu yok sayma ve ondan kaçınma davranışlarını içerir. Bebeklikteki bu örüntü, yetişkinlikte aşık olunan kişiden ayrıldıktan sonraki tepkilere baktığımızda da benzerlikleri görebiliriz.  

Aslında biten ilişkinin yasını tutuyordur taraflar. İlişkinin bittiğine dair inkâr duygusu o kişiyi sürekli hissetmesine, düşünmesine hatta merak etmesine neden olur. Zihni ayrılığı bir türlü kabullenememiştir ve ardından gidişine dair yoğun bir öfke başlar bu öfke bazen kendisine “onsuzluğa dayanamayacak kadar güçsüz hissetmesine” bazen de gittiği için “onu çaresiz bıraktığı için” karşıdakine olur.  Aşkın doğasına baktığımız da takıntı hastalığının doğasına benzer özellikler görüyoruz, zihnin sürekli aynı şeyle meşgul olması ve bu meşguliyetin acı vermesi gibi…

AŞK ACISINDAN KURTULUŞ VAR MIDIR?

Elbette… İlişkinin bitme nedeninin hatırlanması, ilişkinin devam etmesi koşulunda sonuçların kar –zarar analizinin yapılıp verdiği kararın doğruluğunun kendisine gösterilmesi, gelecekle ilgili yeni hedefler belirlenmesi, ilişki sırasında ihmal ettiği arkadaşlarla bir araya gelinmesi, daha önceden yapmaktan keyif alınan aktivitelere geri dönülmesi,  yeni hobiler, ilgi alanları keşfedilmesi psikososyal açıdan destek sağlar.

BİRLİKTE GİTTİĞİNİZ YERLERE GİTMEYİN!

Eski sevgiliyi hatırlatıyor diye birlikte gidilen yerlere gitmekten kaçınılması, fotoğraflara bakmaktan kaçınmak, durumu kabullenmemenin o nesneleri, mekanları sevgiliyle özdeşleştirmenin sonucudur. Oysa ki o yerler onlar gitmeden öncede vardı,  fotoğraf dediğimiz sadece aslında kağıt parçaları, hediyeler sadece birer nesne giden sevgili değil. Dolayısıyla rutin bozulmamalı devam ettirilmeli ki, kabullenme ve duyarsızlaşma daha çabuk olsun. Eski sevgili asla unutulmaz (hafıza kaybı olmadığı sürece) ancak acıya duyarsızlaşmayla acı hissi, ortadan kaldırılabilir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al