Aşırı yemek yemenin sebebi bulundu

Kötü genler aşırı yemeye yol açıyor.

Aşırı yemek yemenin sebebi bulundu

University of Queensland, Diamantina Institute’ten Profesör David Evans ve University College London, Institute of Child Health (çocuk sağlığı enstitüsü) ekibi, 6.000 14 – 16 yaş arası ergenlik dönemindeki çocuğa ait verileri analiz ederek obezite ile ilişkili olan genetik varyasyonun aynı zamanda aşırı yeme durumu (rahatsızlığı) ile de ilgili olabileceğini tespit etti.

Bu genetik çeşitliliğin ve faktörlerinin tespiti de, neden bazı gençlerde aşırı yeme davranışı görüldüğünü ve hatta bir hastalık haline geldiğini açıklamayı da kolaylaştıracak.

Evans : ” Gelecekte aşırı kilolu veya obez olma fazına geçmeden ve bunlara bağlı sağlık sorunlarıyla yüzleşmeden önce risk grubunda olan çocukları ve ergenleri tespit edecek stratejiler geliştirmemiz ve dolayısıyla da önlemler almamız mümkün olacaktır” açıklamasını yaptı.

Yetişkinlerin ve ergenlerin yüzde 10’u aşırı yemek yemektedir. Burada bahsedilen aşırı yeme durumu ise, yedikleri üzerinde kontrolü sağlayamama, ihtiyaçtan fazlasını aşırı şekilde yeme anlamına geliyor.

Yeme bozukluklarına genetik ve çevresel faktörlerin kombinasyonlarının neden olduğu bilinse de, genç ve çocuklarda şu ana kadar aşırı yeme davranışına ve sonrasında obeziteye neden olan spesifik genleri inceleyen son derece az sayıda araştırma bulunuyor.

Araştırma ekibinin keşfine göre, FTO geni lokasyonunda belirli bir varyasyona sahip olan genç bireylerde diğerlerine oranla yüzde 20 – 30 daha fazla aşırı yeme davranışı ve bozukluğu ortaya çıkıyor.

Profesör Evans kızlarda çok bariz bir şekilde bahsi geçen paternin (işleyiş -mekanizma şekli) görüldüğünü, söz konusu genetik varyasyona sahip genç kadınlarda yüzde otuz daha yüksek oranda aşırı yeme davranışı görüldüğünü söylüyor ve ekliyor : ” Henüz araştırmanın ilk adımları atılmış olsa da, davranışın ortaya çıkışıyla ilgili daha fazla bilgi edinmeye devam ediyoruz. Yine de çok ciddi zorluklar bulunuyor, çünkü aşırı yeme eğilimi birçok bağımsız genetik ve çevresel faktörden etkilenebilen bir davranıştır. ”

AFP

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al