Aşırı Kıskançlık

Kıskançlık doğal bir duygu olarak tanımlanmaktadır. Aşırı kıskançlık duygu biçimi kontrol edilemediği zaman insana en çok zarar veren, insanlar arasındaki ilişkilere ciddi anlamda zararlar verebilmektedir.

Aşırı Kıskançlık

Bu sebepten dolayı ilişkilerde yaşanılan kıskançlığı anlayışlı olarak karşılayabilmek önemlidir.

Yaşanılan her kıskançlık durumunu anlayışla karşılayabilme ilişkilerin doğal yapılarının korunabilmesini sağlar. Ancak yaşanılan kıskançlık durumu kontrol edilemez bir duruma geliyor ise bu gibi durumlarda uzman yönlendirmesi gereklidir.

AŞIRI KISKANMA DURUMLARI GÖRÜLEBİLEN KİŞİLER

Aşırı derecede kıskanma duygusu görülebilen kişiler genel olarak özgüvenleri yaralanmış, yetersiz olma gibi duyguları yaşayabilen kişiler, duygularını kontrol edemeyen veya kontrol etmede zorlanan kişilerde görülebileceği belirtiliyor. Bu nedenle karşılaşılan her kıskançlığın aşırıya kaçma durumunun patolojik olup olmadığı uzmanlarca değerlendirilmelidir.

Tüm bu bilgiler ışığında varılan bir sonuç bulunmaktadır, o da kıskaçlığın aşırıya kaçması durumunun tehlikeli ve zarar verici durumların ortaya çıkmasına yol açabileceğidir.

KISKANÇLIK DUYGUSU DOĞUŞTAN VAR MIDIR YOKSA SONRADAN MI GÖRÜLÜR

Aşırı kıskançlık duygusunun ana kaynağı olan kıskanma duygusunun neden ortaya çıktığı tartışma konusudur. Bu konuda farklı teoriler sunulmaktadır. Örneğin bir teori kadın ve erkekte farklı evrimsel değişiklikler sonucunda bu duygu biçiminin doğal bir tepki olarak ortaya çıktığını söylemektedir.

Sosyal ve kültürel yaklaşım bu duyguyu sosyo-kültürel anlamda görülebilen bir olgu olarak tanımlar. Bu yaklaşıma göre birey içinde yaşamakta olduğu toplumdaki ilişki kurallarına bağlı olarak kıskanmayı öğrenecek duruma gelmektedir.

Bireyin anne ve babasının arasındaki ilişki durumu o kişinin karşı cinsle olan ilişkisi için bir rol model olmaktadır. Yani kişi ebeveynleri arasındaki sevgi, saygı, kıskançlık ve sadakat gibi tanımlamaları kendi yaşayacağı ilişkide uygulamaya çalışacaktır.

Aşırı kıskançlık temelinde özgüven eksikliği ve yetersiz olma gibi duygular bulunmaktadır. Çünkü bu duyguların varlığı kişinin kendisini değersiz olarak görmesine yol açar. Sonuçta kıskanmayı kontrol edememe ve karşı cins üzerinde kontrol sağlamayı isteme gibi bir durum yaşanır.

Erkeklerde ve kadınlarda kıskanma duygusu farklı şekillerde etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Kıskançlık, sahibi olduklarını korumayı isteme duygusunun sonucu olarak tanımlanır.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kıskançlık, hayatımızı etkileyen, ilişkilerimize zarar veren olumsuz tutumların başında yer almaktadır. Kıskançlık duygusu hem bu duyguyu yaşayan kişi
  • Çok mu kıskançsınız? Yoksa Eşiniz kıskançlık krizleri mi yaşıyor?
  • Terbiye edilmeyen kibir, kıskançlık, hırs ve şiddete dönebiliyor…
  • Uzmanlar, evliliğinde sorun yaşayanların durumunu masaya yatırdı. Eşinize ne kadar güveniyorsunuz?
  • Uzun ve mutlu bir evlilik hayal değil. İşte evliliğin aşkı öldürmemesi için tüyolar…
  • Kıskançlık basit anlamı ile aşırı aidiyet duygusundan kaynaklanan aşısı sahiplenme durumudur. Sağlıksız kıskançlıklar iki taraf içinde yıkıcıdır. Aşır
  • Randevu Al