"Aşırı hassasım, her şeye ağlıyorum"

"Çok aşırı hassas biriyim en ufak bir şeye bile ağlayan biriyim. Kızayım üzüleyim hemen ağlıyorum. Ağlamak istemiyorum ama tutamıyorum kendimi. "

"Aşırı hassasım, her şeye ağlıyorum"

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

TAKINTILARLA İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN..

SORU Çok aşırı hassas biriyim en ufak bir şeye bile ağlayan biriyim. Kızayım üzüleyim hemen ağlıyorum. Ağlamak istemiyorum ama tutamıyorum kendimi. CEVAP Bazı konularda ve bazı zamanlarda hassas olmak iyi bir özellik olabilir. Bu hassaslık sizdeki gibi aşırıya kaçarsa, rahatsızlık verebilir. Ağlamak bizim toplumumuzda kimi zaman duygu boşalması, kimi zaman çaresizlik göstergesi, kimi zaman zayıflık olarak değerlendirilir. Genel olarak söylersek, ağlamak insani bir tepkidir ve her zaman zayıflık olarak değerlendirilmemelidir. Duygu kontrolü programı gibi yaklaşımlar yakınmanızın giderilmesinde yararlı olabilir. SORU Şizofreni hastalığımla nasıl baş edebilirim. Danışmam gerektiğini biliyorum ama ailemin bunu öğrenmemesi lazım. Zaten evden dışarı çıkmama bile izin verilmiyor. Evin içinde katliam oluyormuş gibi geliyor. Doğru düşünemiyorum tanımadığım birisi beni kuklası gibi yönettiğini düşünüyorum CEVAP Her şeyden önce durumunuzun ayrıntılı olarak değerlendirilmesi ve ondan sonra bir hastalığınızın olup olmadığı, bir hastalığınız varsa ne olduğuna karar verilmesi gerekir. Şizofreninin bir beyin hastalığı olduğu tüm dünyada kabul edilmektedir. Bu nedenle tedavisinde genellikle birden çok farklı yaklaşım birlikte uygulanır. Eğer böyle bir tanı konursa, psikiyatristiniz size yeterli ve gerekli bilgileri varecektir. Psikiyatriye başvurmaya ailenizi ikna etmek konusunda, onların da kabul edebileceği uykusuzluk, sinirlilik gibi yakınmalarınızın olduğunu öne sürebilirsiniz. SORU Uyuyamıyorum huzursuz ve sinirliyim CEVAP Bu yakınmalarınızın özellikleri, ne zaman ortaya çıktığı, yaşadığınız önemli ve stres yaratan olayların olup olmadığı, içinde bulunduğunuz ruhsal ve sosyal durum gibi özellikler araştırıldığında, durumunuz daha iyi anlaşılır. Bu yakınmalar kısa süreli, bir(kaç) olaya bağlı olarak ortaya çıktıysa, bir hastalık olarak düşünmemek gerekir. Süresi uzun ve günlük yaşamınızı olumsuz etkiliyor, işlevlerinizi bozuyorsa, bazı psikiyatrik bozukluklar açısından gözden geçirilmeniz uygun olur. Bunlar arasında depresyon, genelleşmiş anksiyete bozukluğu, uyum bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk sayılabilir.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN...

AŞIRI HASSASIM, HER ŞEYE AĞLIYORUM

EŞİMİ SEVİYORUM AMA AİLESİ RAHAT BIRAKMIYOR

MUTLU GİBİ GÖRÜLMEKTEN SIKILDIM

HAYATIMDA HİÇ SOĞAN YEMEDİM

EŞİM HER ŞEYDEN BENİ SORUMLU TUTUYOR

HER ŞEYİMİ KAYBEDECEK KORKUSU YAŞIYORUM

EŞİM SÜREKLİ KÜFÜR EDİYOR

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM