Aşil tendonu en çok kimleri etkiliyor

Aşil tendonu, baldır adelelerini topuk kemiğine bağlıyan kalın bir bant. Ev işi yaptığınız bir sırada sırasında ya da merdiven inip çıkarken Aşil tendon kopabilir. Spor yapanlarda aşırı yüklenmeler de Aşil tendonu zayıflar ve kopabilir.

Aşil tendonu en çok kimleri etkiliyor

Aşil tendonu kopmasında, düzenli yapılacak germe egzersizleri bunu azaltır. Aşil tendonu  en çok 60 yaş üstü için büyük risk.

60 yaşından büyük atletlerin gençlere nazaran daha verimsiz olduğuna dair düşünceden çıkıp deney yapan araştırmacılar bu ilginç sonucu buldu. Aşil tendonu en çok onları etkiliyor.

60 yaşından büyük atletlerin gençlere nazaran daha verimsiz olduğuna dair düşünceden çıkıp deney yapan araştırmacılar bu ilginç sonucu buldu. Aşil tendonu onları daha çok etkiliyor.

Bazen bir deneyin hipotezinin doğrulanamaması olumlu bir gelişmedir. 60 yaşından büyük atletlerin gençlere nazaran daha verimsiz olduğuna dair düşünceden çıkıp deney yapan araştırmacılar için bu geçerliydi. The Journal of Strength and Conditioning Research'te (Güç ve Kondisyon Dergisi) yayınlanan araştırmada, New Hampshire Üniversitesi'nden bilim insanları yaşları 18 ile 77 arasında 51 koşucuyu denek olarak kullandı. Hepsi düzenli antrenman yapan bu atletler, 5 ve 10 kilometrelik yarışlarda kendi yaş gruplarında ilk üçe giriyordu.

Araştırmanın amacı, koşu sırasındaki verimliliği, yani belirli bir tempoda ne kadar oksijen kullandıklarını bulmaktı. Oksijeni daha verimli kullanan atletler, daha verimsiz kullananlardan daha uzun mesafeyi aynı tempoda koşabiliyor.

Araştırmacıların hipotezi, 60 yaş üstü koşucuların diğerlerinden daha yavaş olması dolayısıyla daha verimsiz koştuklarıydı. Ancak deneklere maske takıp koşu bandında belli tempodaki oksijen kullanımlarını ölçen araştırmacılar, ilerleyen yaşla verimlilik arasında hiçbir bağ olmadığını ve 60 yaş üstü koşucuların 20'li ve 30'lu yaştakilerle aynı verimlilikte koştuklarını buldu. New Hampshire Üniversitesi'nden

Egzersiz Bilimi Profesörü Timothy Quinn, " Sonuçları görünce çok şaşırdık. Verimli koşucular, diğerlerinden daha iyi performans gösterir. Ve beklentilerimizin aksine, verimlilik yaşla azalan bir özellik değildi" diyor. Sonuçlara göre yaşlanan akciğer veya bacak kasları, oksijen kullanımı konusunda verimliliklerini kaybetmiyor. Yaşlı atletler aynı zamanda hızlı olabiliyor.

Birçok istatistiğe göre 60 yaş üstü kategori, koşuda en hızlı büyüyen grup. Ancak bilim insanları bu gruba odaklanan çalışmalara ancak son yıllarda eğildi. Güncel Spor Tıbbı Raporları adlı dergide yayınlanan bir çalışmaya göre orta yaşlı veya yaşlı atletlerde aşil tendonu, diz ve kaslarda sakatlanma riski diğerlerine nazaran daha fazla. Quinn'in denekleri arasında da yaşlı koşucuların üst vücut dayanıklılığı ve alt vücut esnekliği daha düşük çıktı. Bu yüzden Aşil tendonu onları daha çok etkiliyor.

Bu iki özellik kişinin yarışma potansiyelini belirliyor ve azaltıyor. Ancak Quinn'e göre aslında sporcular için önemli olan bu tür zayıflıklar haftada birkaç defa ağırlık çalışarak giderilebilir. Yaşlı atletler konusunda daha fazla iyi haber görmek istiyorsanız New York Maratonu'na katılan sporcular arasında yapılan çalışmaya bakabiliriz. Araştırmaya göre son yıllarda 60 yaş üstü erkek koşucuların yarışı bitirme süresi 7 dakika düştü.

Kadınlar arasındaki düşüş de 16 dakikadan fazla oldu. Fransa'da ki Burgundy Üniversitesi'nden Spor Profesörü Romuald Lepers, yaşlılar arasında düzenli spor yapanların aldığı yarış sonuçlarında görülen belirgin ilerlemenin devam etmesini beklediklerini söylüyor ve ekliyor, "Yaşlı atletlerin atletik gelişmesinde henüz üst noktaya çıktığını düşünmüyoruz".

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Omuz Osteoartriti Omuzun Dejeneratif Artriti; Dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinen osteoartrit, eklem kıkırdağı olarak bilinen kemiklerin üs
  • Kol ve Omuz çıkmasında; Şiddetli çıkık omuz vakalarında, omuz eklemi çevresindeki doku ve sinirler zarar görür. Omzunuzu yerinden çıkarmaya devam eder
  • Tabanlık ayağa binen yükü dağıtıyor. Düztaban, taban yüksekliği, içe veya dışa basma, topuk dikeni, sinir sıkışmaları ve nasırların ayakta görülebilen
  • Hareketsizlik çocuklarda bel ve sırt ağrılarına yol açıyor. Sakatlıktan kaçınmak için basit hareketler uygulanmalı.
  • Menisküs ileri yaş hastalığı değil. Erken yaşta görülen menisküs yırtıkları tamir edilmeli.
  • Balıklama atlamanın zararları büyük! Balıklama atlama çok ciddi yaralanmalara yol açabilir.
  • Randevu Al