Aşıkken 10 çılgın şey oluyor!

Karnınızda kelebekler uçuşuyor evet biliyoruz. Ancak aşıkken vücudunuzda olan tek şey kelebekler değil!

Aşıkken 10 çılgın şey oluyor!

BEYİNDE YENİ AKTİVİTELER

Sexual Medicine isimli dergide yayınlanan bir araştırmaya göre ilk görüşte aşk gerçek olabilir. Aşık olduğumuzda beynimizdeki 12 bölgede aktivite yaşanıyor. Yani aslında aşık olduğunuzu saniyenin beşte biri gibi kısa bir zamanda anlayabilirsiniz.

KALP DURUYOR ( PEKİ, YAVAŞLIYOR DİYELİM)

Aşık olduğunuzda hormon seviyenizde değişim meydana gelir. Bunun sonucunda ise tansiyon ve kalp hızı düşer. Yani kalbinizin duracak gibi olması aslında abartı değil, aşık olduğunuzda gerçekten yaşayabileceğiniz bir durum.

UYUMAKTA ZORLUK ÇEKİYORSUNUZ

Aşıkların genel sıkıntılarından biri de uykularının düzenini kaybetmesidir. Bu nedenledir ki aşıkken sabaha kadar uykumuz gelmeden mesajlaşabilir veya telefonda konuşabiliriz. Aşık olmak sizi uyanık tutuyor.

AĞRI FİLAN HEPSİ GİTTİ

Stanford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre aşk, beyinde bazı bölgelerdeki sinirleri aktif ediyor. Bu gölgelerin ağrı kesici ilaçların etki ettiği yerlerle aynı olduğu tespit edilmiş.

UNUTKAN HALE GELİYORSUNUZ

Aşk sizi çembere aldığında beyniniz aşk hormonu olarak bilinen oksitosin salgılamaya başlar. Oksitosin, hafızayı sekteye uğratan bir etkiye sahiptir. Aklınızın havada olduğunu söyleyenlere kızmayın.

KISKANÇLIK SİZİ ELE GEÇİRMEYE BAŞLAR

Görünen o ki aşık olduğunuz kişinin başka bir kadınla konuşmasına tahammül edemiyorsunuz. Araştırmalar aşkın kıskanç tarafınızı açığa çıkardığını gösteriyor.

HER ŞEY DAHA TATLI GELİYOR

Amerikan Psikoloji Derneği'nin yaptığı araştırmada aşık gençlere bir dizi yiyecek ve içecek verilmiş ve tatlarını tarif etmeleri istenmiştir.

Sonuç: Ne yerseler yesinler her şey tatlı gelmiş!

KONSANTRASYON NAMINA BİR ŞEY KALMADI

Konsantrasyonunuzun bozulması için onun adında geçen iki harf bile yetiyorsa aşıksınız demektir. Aşk, konsantrasyon kabiliyetinizi sekteye uğratır.

SESİNİZ YÜKSELİR

Evrimsel Psikoloji dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre kadınlar çekici buldukları erkekle konuşurken seslerini yükseltiyor.

KEMİKLERİNİZ GÜÇLENİR

Süt mü bu demeyin! Araştırmalara göre mutlu evliliklerdeki çiftlerin kemikleri daha güçlü.

MİLLİYET

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Pozitif ol hayat da pozitif olsun! Pozitif psikoloji, yaşamın farkına varabilme becerisini geliştiriyor. Pozitif psikoloji ile hayata bakış olumlu yön
  • Evde anne ve babanın rolü ve sorumlulukları olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Çocuğa sevgi ve şefkatle yaklaşır, kucaklar ama ona kılavuzl
  • Mutlu evlilik var mıdır? Mutlu evlilik nasıl mümkün olabilir? Evlilikte bireylerin ruhsal, duygusal, cinsel ve sosyal ilişkileri içeren uyumun gerekli
  • İlişkilerde ortaya çıkan yalnızlık hissinin iyi yönetilmesi gerektiğini belirtiyor uzmanlar... Yönetilmeyen yalnızlık ilişkiye zarar veriyor. İki saat
  • Aile içinde iletişim çok büyük önem taşıyor. Sağlıklı bir aileniz olsun ister miydiniz? Sağlıklı aile için bu önerilere kulak verin…
  • Yapılan bazı araştırma sonuçlarına evli olan çiftlerin % 50’sinden fazla olan kısmının birbirlerini tanımadıklarını göstermekte. Mutlu evlilik testi a
  • Randevu Al