Aşı olanlar Covid19 Olur mu?

Aşı Olanlar Hala COVID-19 Riskiyle Karşı Karşıya mı? Imperial College London araştırmasına göre, tam aşılı kişiler hala COVID-19'a yakalanma konusunda önemli risklerle karşı karşıya. Aynı zamanda, aşılanmamış insanlara göre koronavirüs için pozitif test etme olasılıkları üç kat daha azdı.

Aşı olanlar Covid19 Olur mu?

Prof. Paul Elliott yaptığı açıklamada, "Bu bulgular, aşının her iki dozunun da enfekte olmaya karşı iyi koruma sağladığını gösteren önceki verilerimizi doğrulamaktadır." Dedi.

"Ancak, hiçbir aşı %100 etkili olmadığı için hala enfeksiyon riski olduğunu görebiliyoruz ve çift aşılı bazı kişilerin hala virüsten hastalanabileceğini biliyoruz" dedi. "Yani kısıtlamaların hafifletilmesine rağmen, birbirimizi korumaya yardımcı olmak ve enfeksiyon oranını azaltmak için yine de dikkatli davranmalıyız."

İngiltere nüfusu üzerinde devam eden bir araştırmadan elde edilen en son bulgular, 24 Haziran ile 12 Temmuz arasında alınan 98.000'den fazla sürüntüye dayanıyordu.

Bu süre zarfında, yaklaşık 158 kişiden 1'i veya %0,63'ü COVID-19 ile enfekte oldu. Bu, Haziran ayının başından dört kat bir artışı temsil ediyordu ve Ekim 2020 ile Ocak 2021 arasında görülen sayılara benzer görünüyordu. Sıralanan 254 örnek arasında Delta varyantı, önceki rapordaki %80 ile karşılaştırıldığında %100'ü oluşturuyordu. Haziran.

Aşılanmamış kişilerde aşılı kişilere göre üç kat daha fazla COVID-19 prevalansı vardı. Aşılanmamış kişilerde yaygınlık oranı %1,21 iken, tam olarak aşılanmış kişilerde %0,4 idi. Her iki grup da Haziran ayında bir önceki rapora göre enfeksiyonlarda beş kattan fazla artışa sahipti.

Rakamlara dayanarak, araştırmacılar, bu test grubundaki tam olarak aşılanmış kişilerin, aşılanmamış kişilerle karşılaştırıldığında, asemptomatik vakalar da dahil olmak üzere, enfeksiyon riskinin %50 ila %60 oranında azaldığını tahmin ettiler.

Imperial'de bulaşıcı hastalık dinamiği profesörü Steven Riley, "Delta varyantının oldukça bulaşıcı olduğu biliniyor ve sonuç olarak, bizim verilerimizden ve diğerlerinin verilerine göre, çığır açan enfeksiyonların tamamen aşılanmış insanlarda meydana geldiğini görebiliyoruz" dedi. ifade.

"Önümüzdeki aylarda durumu daha iyi tahmin etmemize yardımcı olacağından, enfekte olan tam aşılı kişilerin ne kadar bulaşıcı olduğunu daha iyi anlamamız gerekiyor" dedi.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İlk oral antiviral COVID tedavisi olabilecek Merck hapı, SARS-CoV-2 koronavirüsünü mutasyona uğramaya zorluyor. Merck geliştirdiği bir antiviral hap
  • Koronavirüs COVİD 19 (coronavirüs) hangi yüzeylerde kaç saat canlı kalır? Virüsün bulunduğu bir yüzeye veya nesneye dokunup ağzınıza, burnunuza veya
  • Covid-19’la mücadelede en önemli silah aşının, antibiyotik kullanımı üzerinde hiçbir olumsuz etkisinin olmadığını vurgulayan uzmanlar, kişinin vücudun
  • 65 yaş ve üzeri bireyler zatürre ve grip aşısı olmalı. Kış ayları yaklaştıkça özellikle riskli gruptaki hastaların zatürre ve grip aşısı olmaları öner
  • Delta ve Delta Plus varyantı nedeniyle artan vaka sayılarının azaltılmasında yine en güçlü olan silahın aşı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Haydar Sur,
  • Sahte aşı ve sahte PCR testleri, önlem alınmazsa pandemiyi uzatabilir. Aşı karşıtlarının aşı yaptırmamak için rüşvet vererek HES kodlarına aşı yapılm
  • Randevu Al