Aralıklı Oruç Diyeti

Aralıklı oruç diyetleri çok revaçta, ancak yeni klinik deney sonuçları, basit kalori kesmekten daha iyi çalışmadıklarını gösteriyor. Kalori Saymak, Kilo Vermek İçin Oruç Diyetlerini Yeniyor.

Aralıklı Oruç Diyeti

Uluslararası bir araştırma ekibinin bildirdiğine göre, günlük kalorilerini sadece %25 oranında azaltan insanlar, üç haftalık diyette en fazla kilo ve yağ dokusunu kaybettiler, farklı aralıklı oruç rejimlerini izleyen iki gruba kıyasla.

Araştırmacılar, kalp sağlığı, metabolizma veya yağ hücreleriyle ilgili gen ekspresyonu söz konusu olduğunda gruplar arasında hiçbir fark olmadığını, başka bir deyişle, oruç tutmanın hiçbir gizli faydası olmadığını buldu.

İngiltere'deki Bath Üniversitesi Beslenme, Egzersiz ve Metabolizma Merkezi'nde metabolik fizyoloji profesörü olan kıdemli araştırmacı James Betts, "Standart diyet, vücut yağını azaltmak için aralıklı oruç tutmaktan daha etkili olabilir" dedi.

Oruç diyetleri, insanların haftanın belirli günlerinde veya günün belirli zaman dilimlerinde yemek yemekten kaçınmasını gerektirir.

Bu klinik deney, insanların bir gün oruç tuttukları ve ardından bir sonraki gün normal günlük kalorilerinin iki katı kadar tükettikleri alternatif gün aralıklı oruç programının faydalarını test etti.

Çalışma, Science Translational Medicine dergisinde 16 Haziran'da yayınlandı.

Araştırmacılar 36 yalın katılımcıyı işe aldı ve onları 12'şer kişilik üç gruba ayırdı. Bir grup her gün sadece %25 daha az kalori aldı. İkincisi bir gün oruç tuttu ve ardından ertesi gün normal kalorilerinin %150'sini yedi ve üçüncüsü gün aşırı günlük enerji alımının %200'ünü, alternatif günlerde oruç tuttu.

Üç haftanın sonunda, basit bir diyet uygulayan grup, ortalama yaklaşık 3,5 kilo yağ kaybıyla en fazla kilo verdi.

Her gün düzenli diyetlerinin %150'sini yiyen aralıklı oruç tutan grup, ortalama 1,5 kilo yağ kaybıyla biraz kilo verdi. Oruç tutan ve ardından normal miktarının iki katını yiyen grup, ağırlıkta önemli bir düşüş göstermedi.

Sonuçlar, oruçluların kolesterol, kan şekeri veya insülin seviyelerine gelince herhangi bir faydası olmadığını gösterdi.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hamilelik uzun bir süreç. İşte hamileliğiniz sırasında karşılaşabileceğiniz bazı yaygın sağlık sorunları için neler yapabileceğinize dair bazı ipuçlar
  • Sıcak havaların vazgeçilmezi klimalar. Ancak klimalar doğru kullanılmadığında başka sorunlara yol açabiliyor. İdeal klima ısısı ne olmalı? Klimaların
  • Cevizin faydaları say say bitmez... Ceviz, cevizgiller familyasından Juglans cinsinden tek tüysü yaprakları karşılıklı dizilmiş ve aromatik kokulu ağa
  • Hamilelikte mide bulantısı ve kusma en çok zorlayan konulardan biridir. Sabah mide bulantısı için yataktan kalkmadan önce kızarmış ekmek, mısır gev
  • Hamile olup olmadığınızı mı merak ediyorsunuz? Kesin olarak bilmenin tek yolu hamilelik testi yapmaktır. Ancak olasılığa işaret edebilecek erken gebel
  • Papatya Çayı, Papatya Bitkisi, Papatya Özü nasıl kullanılır? Papatya Çayı, Papatya Bitkisi, Papatya Özü hangi hastalıklarda kullanılır. Papatya Çayı,
  • Randevu Al