Aralıklı Oruç Diyeti

Aralıklı oruç diyetleri çok revaçta, ancak yeni klinik deney sonuçları, basit kalori kesmekten daha iyi çalışmadıklarını gösteriyor. Kalori Saymak, Kilo Vermek İçin Oruç Diyetlerini Yeniyor.

Aralıklı Oruç Diyeti

Uluslararası bir araştırma ekibinin bildirdiğine göre, günlük kalorilerini sadece %25 oranında azaltan insanlar, üç haftalık diyette en fazla kilo ve yağ dokusunu kaybettiler, farklı aralıklı oruç rejimlerini izleyen iki gruba kıyasla.

Araştırmacılar, kalp sağlığı, metabolizma veya yağ hücreleriyle ilgili gen ekspresyonu söz konusu olduğunda gruplar arasında hiçbir fark olmadığını, başka bir deyişle, oruç tutmanın hiçbir gizli faydası olmadığını buldu.

İngiltere'deki Bath Üniversitesi Beslenme, Egzersiz ve Metabolizma Merkezi'nde metabolik fizyoloji profesörü olan kıdemli araştırmacı James Betts, "Standart diyet, vücut yağını azaltmak için aralıklı oruç tutmaktan daha etkili olabilir" dedi.

Oruç diyetleri, insanların haftanın belirli günlerinde veya günün belirli zaman dilimlerinde yemek yemekten kaçınmasını gerektirir.

Bu klinik deney, insanların bir gün oruç tuttukları ve ardından bir sonraki gün normal günlük kalorilerinin iki katı kadar tükettikleri alternatif gün aralıklı oruç programının faydalarını test etti.

Çalışma, Science Translational Medicine dergisinde 16 Haziran'da yayınlandı.

Araştırmacılar 36 yalın katılımcıyı işe aldı ve onları 12'şer kişilik üç gruba ayırdı. Bir grup her gün sadece %25 daha az kalori aldı. İkincisi bir gün oruç tuttu ve ardından ertesi gün normal kalorilerinin %150'sini yedi ve üçüncüsü gün aşırı günlük enerji alımının %200'ünü, alternatif günlerde oruç tuttu.

Üç haftanın sonunda, basit bir diyet uygulayan grup, ortalama yaklaşık 3,5 kilo yağ kaybıyla en fazla kilo verdi.

Her gün düzenli diyetlerinin %150'sini yiyen aralıklı oruç tutan grup, ortalama 1,5 kilo yağ kaybıyla biraz kilo verdi. Oruç tutan ve ardından normal miktarının iki katını yiyen grup, ağırlıkta önemli bir düşüş göstermedi.

Sonuçlar, oruçluların kolesterol, kan şekeri veya insülin seviyelerine gelince herhangi bir faydası olmadığını gösterdi.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kış mevsiminde sıklıkla yaşanabilen kayak yaralanmalarında ilk müdahalenin önemini vurgulayan uzmanlar, yaralanan kişinin hareket ettirilmemesi gerekt
  • Greyfurt zengin A ve C Vitamini, çok sayıda vitamin ve mineral ve su içerir. Greyfurt 182 gr su ve 2.2 g lif içerir. Hem su hem de lif, kabızlığı önl
  • Soğuk algınlığı, Üst solunum yoluna bağlı olarak gelişen soğuk algınlığı 200’den fazla farklı virüsten kaynaklanabilir. Soğuk algınlığına Portakal su
  • Kış mevsiminde havalar soğudukça vücudu sıcak tutacak yiyeceğe ihtiyaç da artıyor.
  • Karın ağrısı, kaburgalardan pelvise kadar karnınızın herhangi bir yerinde rahatsızlıktır. Ağrı, midenizin yanı sıra herhangi bir sayıda iç organdan ge
  • Limon balsamı, milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir bitkidir. Limon Balsamı endişe, stres, depresyon, uykusuzluk, kabızlık, hazımsızlığa iyi ge
  • Randevu Al