Antidepresan içmek istemiyorsanız bol egzersiz

Egzersiz, antidepresan görevi üstleniyor. Antidepresan içmek istemiyorsanız bol egzersiz yapın.

Antidepresan içmek istemiyorsanız bol egzersiz

Depresyon ve anksiyete gibi bazı durumlarda hücrelerimizde biriken bazı kimyasal maddelerin sinir hücrelerinin çalışmasını yavaşlattığını belirten uzmanlar, egzersizin zararlı bu kimyasalları temizleyen genleri aktive ettiğini söyledi. Uzmanlara göre bu kimyasalları parçalayan enzim bu maddenin birikmesini engelliyor. Bu enzim, sadece egzersiz sırasında miktarı çok fazla artıyor ve bu maddeyi kanda filtreliyor.

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Korkut Ulucan, günümüz insanının en çok yaşadığı anksiyete, depresyon ve duygu durum bozuklukları gibi psikiyatrik sorunlarda hücrelerimizde bazı kimyasal maddelerin biriktiğine ve bu maddelerin sinir hücrelerinin çalışmasını yavaşlattığını söyledi.

KİŞİYE ÖZEL GENETİK YOLAKLI TEDAVİLER

Günümüzün en çok karşılaşılan anksiyete, depresyon, duygu- durum bozuklukları gibi birçok psikiyatrik sorun ve hastalığın tedavisine yönelik tedavi seçenekleri oldukça geliştiğini belirten Doç. Dr. Korkut Ulucan, “Bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler de yeni tedavi yöntemlerini ve akıllı ilaç yaklaşımlarını hayatımıza soktu. Peki en etkili tedavi yaklaşımı ne? Artık kişiye özel genetik yolaklı tedaviler gündemde ve son 7-8 yıldır kullanılıyor” dedi.

DEPRESYON KİMYASAL DEĞİŞMELER İLE TETİKLENİYOR

 “Tedavilerin en etkilisi galiba hiç hasta olmamak” diyen Doç. Dr. Korkut Ulucan, “Hasta olduktan sonra tekrar eski düzene geri dönmeye çalışmak daha fazla enerji kaybı. Hücrelerimiz, her şeyi en az enerji ile sonlandırmaya evrilmiştir. Günümüzde depresyon ve anksiyete ile ilgili birçok bilgi var, bunlar tedavinin gidişini rahatlatan bilgiler” diye konuştu.

KİMYASAL MADDELER SİNİR HÜCRELERİNİ YAVAŞLATIYOR

Depresyon ve anksiyete gibi durumlarda hücrelerimizde bazı kimyasal maddelerin biriktiğini ifade eden Doç. Dr. Korkut Ulucan, “Biriken bu kimyasal maddeler sinir hücrelerinin çalışmalarını yavaşlatmakta, hatta bozmaktadır. Bu kimyasal maddelerin birikmesi kimi zaman genetik yapımızdan kaynaklanıyor, zaman içinde yavaş yavaş oluyor” dedi.

EGZERSİZ ZARARLI KİMYASALLARI TEMİZLEYEN GENLERİ AKTİFLEŞTİRİYOR

Genetik yatkınlık testleri ile bu tip durumların önceden belirlendiğine dikkat çeken Doç. Dr. Korkut Ulucan, egzersizin zararlı bu kimyasalları temizleyen genleri aktive ettiğini belirterek

“Bu duruma göre beslenme ve egzersiz gibi yaşam şekline yönelik gerçekleştirilecek değişiklikler ile hastalık engellenebiliyor. Kimi zaman ise çevresel faktörler bu tip kimyasalların sinir hücrelerinde birikmesine sebep oluyor. Yaşam biçimimiz, mesleğimiz bu tip değişimlerin gelişmesine olanak sağlıyor. Egzersiz, zararlı kimyasal maddeleri temizleyen genleri aktive ediyor” dedi.

BU ENZİM EGZERSİZDE ÇOK FAZLA ARTIYOR

Doç. Dr. Korkut Ulucan, depresyon gibi psikiyatrik bazı hastalıklarda sinir hücrelerinde biriken bir kimyasal madde olduğunu ve bunun yoğun stres altında kaldığımızda birikim göstermeye başladığına dikkat çekerek “Bir de bu maddeyi parçalayan bir enzim var yani bu maddenin birikmesini engelliyor. Bu enzim, sadece egzersiz sırasında miktarı çok fazla artıyor ve bu maddeyi kandan filtreliyor, birikmesini engelliyor. Bu sadece egzersizin beyin kimyası için sağladığı yararlardan bir tanesi, hücrelerimizde bunun gibi düzinelerce metabolizma var. Stres yaşam için şart, hücrelerimizin ve dolayısı ile organizmanızın korunması için gerekli, egzersizde bu gerekli olan metabolizmanın zararlı etkilerini ortadan kaldırıyor. Genetiğimiz ve hücrelerimiz, zaten hareket üzerine programlı ancak uygun hareket, genlerimiz zaten bu konuda bizlere bilgiler veriyor” dedi.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İnsanların şiddet karşısındaki davranışları sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor.
  • Tatil dönüşlerinde yaşanan sorunların başında konsantrasyonu sağlayamama, isteksizlik, rutine dönüşte zorlanma, mutsuzluk ve umutsuzluk geliyor.
  • Öfke anında akıl devreden çıkar. Düşünen beyin yerine hisseden beyin aktif olur. Bu durumda beyin düşünmez, savaşmaya başlar. Buna karşı yapılması ger
  • Getireceği sorumlulukları tahmin etmeden bir evlat sahibi olmak, ebeveynlerin süreci yürütememesine yol açabiliyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Vesveseler için evin kapısına gelen davetsiz misafirler diyoruz.” dedi.
  • Gülmenin ve kahkaha atmanın, yüksek miktarda endorfin salgılanmasını beraberinde getirdiğini ifade eden Psikiyatrist Prof. Dr. Gökben Hızlı Sayar, gül
  • Randevu Al