Antibiyotiklerden önce hayat nasıldı?

Antibiyotiğin keşfinden önce hayat nasıldı? İşte cevabı.

Antibiyotiklerden önce hayat nasıldı?

Antibiyotik tedavisinin geliştirilmesinden önce frengi hastalığına yakalanmış bir erkek İnsanlığın "antibiyotik kıyametinin" eşiğinde olabileceği söyleniyor.

Bugün ender olan hastalıkların yeniden görüldüğü, cinsel ilişkiyle bulaşan enfeksiyonların insanları öldürebildiği, yüzlerin çok daha sivilceli olduğu bir gelecek mi bekliyor insanlığı?

Bilim insanları her türlü antibiyotiğe dirençli bir bakteri buldular. Bu bakteri, savunma becerilerini diğer mikroplara da aktarabilir. Ve böylece ilaca direnç dünya çapında yayılabilir; bilinen enfeksiyonlar yeniden tedavi edilemez hale gelebilir.

Antibiyotiklerle ilgili çalışmaya katılan, Cardiff Üniversitesi'nden Prof. Timothy Walsh, BBC'ye yaptığı açıklamada "Artık sorun, küresel düzeyde ilaca direncin olup olmayacağı değil, bunun ne zaman baş göstereceği." diyor.
Ve bu durumun insanlığı antibiyotiklerin keşfedilmesinden uzun zaman öncelerine götürebileceği belirtiliyor.

ANTİBİYOTİĞİN KEŞFİNDEN ÖNCE HAYAT NASILDI?

Günümüzde cinsel ilişki yoluyla bulaşan enfeksiyonlara yolaçan bakteriler, yalnızca basit bir klinik ziyareti ve belli bir süre antibiyotik tedavisi gerektiriyor.

Geçmişteyse bu hastalıklar genellikle tedavi edilemiyor ve ölümcül olabiliyordu. Hastalık kişiyi öldürmeden önce de korkunç bedensel bozulmalara neden olabiliyordu. Antibiyotikten önce verem hastalığının geleneksel tedavisi de açık ve temiz havaydı.
Asıl olarak akciğerleri hedef alan, ama vücudun diğer bölgelerini de, örneğin salgı bezlerini, kemikleri ve sinir sistemini tahrip eden verem, İngiltere'de kol geziyordu ve mikrop, hapşıran öksüren insanlarla hızla yayılıyordu.

Veremin günümüzde ender bir hastalık haline gelmesi, antibiyotikler sayesinde oldu.

BBC TÜRKÇEEtiketler: antibiyotik antibiyotik hakkında antibiyotik zararlımı antibiyotik içmelimi çocuklarda antibiyotik kullanımı


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Alerjiler genetik midir? Vücutta neden alerji gerçekleşir?
  21 Mayıs 2019, 09:34
 • Şizofreni nasıl anlaşılır? Mevsimsel geçişler tetikliyor mu?
  20 Mayıs 2019, 13:41
 • Şizofreni belirtileri neler? Tedavisi var mı?
  20 Mayıs 2019, 10:45
 • Buket Aydın 40'ta sordu, yazar Cemalnur Sargut yanıtladı!
  20 Mayıs 2019, 09:20