Antalya Manavgat'ta eğitim uçağı düştü

Antalya'nın Manavgat ilçesinde özel bir şirkete ait eğitim uçağı düştü. Kazada 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Antalya Manavgat'ta eğitim uçağı düştü

Antalya'nın Manavgat ilçesinde, eğitim uçağının düşmesi sonucu pilot ve yardımcısı yaşamını yitirdi.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, olaya ilişkin açıklamada, Manavgat ilçesi Ulualan mevkisinde eğitim uçağının düştüğünü bildirdi.

İlk tespitlere göre Yıldız Air firmasına ait uçağın pilotu Serkan Dilci ve yardımcısının hayatını kaybettiğini kaydeden Karaloğlu, "Allah'tan rahmet diliyorum. Jandarma ve 112 Acil Servis ekipleri olay yerinde. Her türlü tedbiri almış durumdayız. Bu uçağın daha önce İzmir'de bir aracın tavanına temas eden uçak olduğu söyleniyor." dedi.

Antalya Valiliğinden yapılan açıklamada da Manavgat ilçesi Ulualan mevkisinde saat 14.53'te kalkış yapan ve bir saatlik kalkış izni olan, Yıldız Air adlı sivil havacılık firmasına ait Cessna tipi TC-KIM kuyruk tescilli uçağın saat 15.30 sularında düştüğü kaydedildi.

Kazada, olay mahallinde gerekli emniyet tedbirlerinin Manavgat Jandarma Komutanlığı ekiplerince alındığı belirtildi.

Kaymakam Mustafa Yiğit, olay yerinde incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından gazetecilere açıklama yapan Yiğit, kazanın nedenine ilişkin şu anda teknik açıdan net bir bilgi vermelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Yiğit, "Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü uzmanları muhtemelen yarın inceleme yapacak. Şu an burada başsavcımız, 112 Acil, itfaiye ekipleri gerekli tedbirleri almış durumda. Pilotlar çıkarılacak ve daha sonra inceleme yapılacak. Kazanın nedenine ilişkin şu an bir şey söyleme şansımız yok." dedi.

Gazetecilerin, "Söz konusu uçağın İzmir'de de bir kazaya karıştığı yönünde duyumlarımız var." sözleri üzerine Yiğit, bu konuda kendilerine ulaşan herhangi bir bilginin bulunmadığını ifade etti.

Havacılık Tıbbı Derneği ise Dr. M.Çetingüç'ün açıklamalarına yer verdi... İşte o açıklama...

'30 Ekim 2018 günü Antalya’nın Manavgat ilçesi Ulualan mevkiinde eğitim uçağı düştü. Yıldız Air firmasına ait TC-KIM kuyruk tescilli Cessna 150 uçağı düştü. Pilot Serkan Dilci ve yardımcısı Deniz Adalı yaşamlarını kaybetti.
Bu şirkete ait aynı uçağın 5 Ekim 2017 günü Çorlu’da ve 28 Eylül 2018 günü de Manisa Kula’da tarlaya acil iniş yaptığı; 30 Temmuz 2018’de ise başka bir pilot (Alparslan Gökhan Mızrak) yönetiminde Alaçatı’da çok alçak uçuşta bir kameramanın arabasının camını kırdığı öğrenildi. Airporthaber sitesi yazarı Murat Herdem, bu olay vesilesiyle yazdığı “Ukalâ, sorumsuz, kendini bilmez bir pilot” başlıklı yazısında; ticari pilot lisansı bile olmayan Mızrak’ın Ankara, Yenişehir, Çorlu ve Sivrihisar’daki havaalanlarında yaptığı uçuşlarda sayısız disiplinsizliklerinin olduğunu belirtmiş ve SHGM tarafından hemen uçuştan men edilmesini istemişti. Uçağın mı sabıkalı yoksa şirketin ve pilotların mı hatalı olduğu, uçağın günah keçisi olarak mı kullanıldığı konuları tartışmaya açıktır. Şu sıralarda kaza mahallinden Ankara’ya getirilen uçak enkazında ekipler tarafından teknik inceleme yapılmaktadır. Bir incelemenin de ölen ve sağ kalan şirket pilotlarının psikolojileri üzerinde yapılması gerektiği kanısındayız.'Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: