Anoreksiya Hastalığının Tedavisi Var Mı?

Çoğu kişi tarafından yakından merak edilen hastalıklardan biri olan Anoreksiya hastalığı, bedensel belirtileri ön planda tutulsa da aslında ileri seviye ruhsal bir sorunla birlikte görülüyor.

Anoreksiya Hastalığının Tedavisi Var Mı?

Bir tür yeme bozukluğu olan anoreksiya hastalığı, psikiyatrik hastalıklar arasında yer alan bir tanı grubu olarak nitelendiriliyor. Tamamen ruhsal kaynaklı olan bu hastalık, genç kızlarda daha sık görülüyor. Anoreksiya hastalığının en riskli olduğu yaş 14-15 yaşları olarak değerlendirilebiliyor. Peki, çoğu ebeveyn tarafından merak edilen anoreksiya hastalığının tedavisi var mı?

Neden ve Belirtiler

Anoreksiya hastalığının nedeni, uzmanlar tarafından tam olarak saptanamamıştır. Oldukça karmaşık bir rahatsızlık olan anoreksiya; sosyal etkenlere, aile yapısına, geçmişe ya da kişilik özelliklerine göre bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Daha çok ailede yeme bozukluğu olanlar, jimnastik, bale ve mankenlik gibi sürekli vücudu kontrol altında tutmayı gerektiren iş ya da spor yapanlar, stresle dolu bir yaşam içinde olanlar anoreksiya hastalığına daha sık yakalanabiliyorlar. Bu hastalığın birçok belirtisi bulunuyor. Bunlar; Anormal derecede zayıflık, kilo almaktan korkma, standart kiloda kalmayı reddetme, diyet, kilo ve yemek saplantısı, yiyecek miktarlarında sınırlama, çatışmaların üstesinden gelmede zorlanma, kontrollü olma ihtiyacı ve dikkat çekme gereksinimi gibi bazı ruhsal ve fiziksel belirtilerdir.

Teşhis

Yeme bozukluğu şüphesi ile hastaya yaklaşan uzman doktor, kilo ve boyu yaş ile kıyaslayabilir. Yeterli seviyede beslenmemenin neden olduğu belirtileri anlamak için ciğer, kalp, tansiyon, saç ve deri kontrolleri yapılıyor. Bazı kan testleri de istendikten sonra röntgen çekilmesi de talep edilebiliyor. Bunlara ek olarak, yeme bozukluğuna neden olabilecek zihinsel rahatsızlıkları da anlamak için bazı temel sorular da soruluyor.

Tedavi

Uzun ve zorlu bir sürece dayanan anoreksiya tedavisi, genelde psikiyatri doktorları tarafından yapılıyor. Önemli olan husus anoreksiya hastalarının büyük bölümünün depresyon altında olduğudur. Bu nedenle temel psikiyatri tedavileri uygulanıyor. Bu konuda antidepresan ilaçlar oldukça yarar sağlıyor. Anoreksiya hastalığının tedavisinde psikiyatri dalı tek başına yeterli değildir. Kadın doğum, dahiliye ve diğer tıbbi dallar ile işbirliği yapılması uygun görülebiliyor.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yeme bozuklukları kimler de görülür, yeme bozukluğu tedavisi var mıdır?
  • Anoreksiya nervoza bir yeme bozukluğudur. Anoreksiyalı insanların yoğun bir kilo alma korkusu vardır. Anoreksiya hem bedeni hem de zihni etkiler.
  • Anoreksiya yemekle ilgili duygu ve düşünceler ile yeme davranışının bireyde rahatsızlık oluşturması ile ortaya çıkan bir yeme bozukluğudur.
  • Anoreksiya kilo vermenin takıntı haline gelmesi nedeniyle oluşan yeme bozukluğu olarak tanımlanabilir. Anoreksiyayı tanımlarken hem fiziksel hem de ps
  • Yeme bozukluğu olarak bilinen anoreksiya en fazla ergenlik döneminde ortaya çıkıyor ve kadınlarda erkeklere oranla 20 kat daha fazla görülüyor.
  • Yeme davranışlarında bozuklara neden olan Anoreksiya Nevroza bedende ve zihinde etkisini gösteren psikiyatrik bir hastalıktır. Kişinin kendi görünümün
  • Randevu Al