Anoreksiya Hastalığı

Aneroksiya Hastalığı, çok az miktarda besin alımı, yemeyi reddetme gibi fiillerin sonucunda oluşan kilo kaybıyla kendini gösteren bir rahatsızlıktır.

Anoreksiya Hastalığı

Anoreksiya kelimesi Yunanca ‘iştah kaybı’ anlamına gelir. Anoreksiya için üç ölçüt vardır. Birincisi, kişinin kendisinin neden olduğu önemli raddedeki açlıktır. Bir diğer ölçüt zayıflığa karşı amansız bir dürtü veya hastalık derecesine varan bir korkudur. Son olarak şiddetli açlıktan kaynaklanan tıbbi belirti ve bulgulardır.

Beden imgesinin bozulması rahatsız edicidir fakat değişmez veya tanı koydurucu değildir. Anoreksiya’nın kısıtlı alt tip ile tıkanırcasına yeme veya çıkartma gösteren iki alt tipi vardır. Anoreksiya olgularının yaklaşık yüzde 50’sinde; klasik, geleneksel gıda alımı oldukça kısıtlıdır veya kompulsif olarak aşırı hareketlidirler. İkinci alt tip olan tıkınırcasına yeme ve çıkartma tipinde, hastalar diyet çabası ile birlikte tıkınırcasına yeme ve çıkartma dönemleri yaşarlar. Anoreksiya nervoza hastalarında büyük oranda tedaviye direnç görülür.

YAŞAMIN ANOREKSİYA YÜZÜ

Anoreksiya Hastalığı kişiler, yaşı ve boy uzunluğu için olağan sayılan en az kiloda ya da bunun üzerinde bir vücut ağırlığına sahip olmayı reddederler, beklenenin altında bir vücut ağırlığına sahip olmalarına karşın, kilo almaktan ya da şişman olmaktan aşırı derecede korkarlar. Söz konusu olan, vücut ağırlığını ya da biçimini algılama bozukluğudur, kişi kendini nesnel bir şekilde değerlendiremez, vücut ağırlığının düşüklüğünün önemini inkar eder. Menarş sonrası genç kızlarda ardışık en az üç menstruel siklusun olmaması ile görülür.

Aneroksiya Hastalığında temel belirtiler; zayıf bir bedene sahip olma arzusu, kilo almaktan aşırı korku, beden imgesinde bozukluk ve adet kesilmesidir. Hasta kilo kaybetme amacıyla özel davranış biçimleri geliştirir. Hastaların yaklaşık yarısı bütün yiyecek alımını ileri derecede azaltarak kilo kaybeder. Bazıları yoğun egzersiz yapar. Hastaların diğer yarısı sıkı diyet uygular, ara sıra kontrol kaybederek tıkınırcasına yemek yer ve ardından bu yediklerini kusarak çıkarır. Hastalar aldıkları besinlerin kilo yapıcı etkisini azaltmak için laksatif (ishal yapıcı) , diüretik (su atıcı) gibi ilaçlara da başvurabilirler. Sonuçta hasta, sağlığını tehdit edecek ölçüde zayıflamıştır.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Tuvaleti kullandıktan sonra, yemekten önce, toplu taşıma araçlarına bindikten sonra ellerimizi yıkamamız gerektiğini, böylece hastalıkların önleneceği
  • Sürekli hale gelen ya da tekrarlayan yorgunlukları lütfen dikkate alın. İşte yorgunluk yapan 15 şey.
  • Anoreksiya nervoza bir yeme bozukluğudur. Anoreksiyalı insanların yoğun bir kilo alma korkusu vardır. Anoreksiya hem bedeni hem de zihni etkiler.
  • Kitle, kalabalık karşısında konuşma korkusu işinizde ilerlemenizi engelleyebilir. Bunu aşmak için neler yapabilirsiniz?
  • Çağımızın en önemli sağlık sorunları arasında yer alan obezite, çocuklar için de büyük tehdit. Uzmanlar 8 ve 20 yaşlarında yaşıtlarına göre kilolu ola
  • Yeme bozukluğu olarak bilinen anoreksiya en fazla ergenlik döneminde ortaya çıkıyor ve kadınlarda erkeklere oranla 20 kat daha fazla görülüyor.
  • Randevu Al